Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKULLAR AÇILDI, ÇOCUKLAR MIKROPLARI DA PAYLASMAYA BASLADI!

Alerjik çocuklar, normal çocuklara göre daha kolay hasta oluyorlar ve hastaliktan daha geç kurtuluyorlar!

Okullarin açilmasiyla birlikte toplu yasama alanlarini kullanmaya baslayan alerjik çocuklarin, enfeksiyonlara karsi daha fazla korunmasiz olduklarini ve bulunduklari ortamdan çok fazla etkilendiklerini belirten Çocuk Sagligi Hastaliklari ve Çocuk Alerjisi Uzmani Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, aileleri ve okul yöneticilerini tehlikelere karsi uyariyor!

ALERJIK ÇOCUKLAR IÇIN OKULDAKI TEHLIKELER!

Okullarin açilmasiyla birlikte kalabalik ortamlarda ders görmeye baslayan alerjik çocuklarin ailelerinin büyük bir korku yasadigini söyleyen Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, astim alevlenmesinin % 80’inin üst solunum yolu enfeksiyonlariyla tetiklendigini belirtiyor. Çocuklarda çevre kosullarinin, hirilti, nefes darligi, öksürük sikayetlerini arttirdigini, artan sikayetlerin daha fazla ilaç kullanmak anlamina geldigini, bunun yani sira okul devamsizligiyla da basarilarin düstügünü vurguluyor. Nuhoglu, alerjik astim tedavisi hedefinin; daha az enfeksiyon geçirmek ve bu enfeksiyonlari gögse inmeden atlatmak oldugunun altini çiziyor.

Su ve Sabunun Önemi

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, havalarin sogumasiyla artis gösteren viral enfeksiyonlarin çogunun damlacik yolu ile bulastigini belirtiyor. Nuhoglu; okullarda enfeksiyonlarin yayilmasini önleyen en iyi yolun el temizliginden geçtigini vurgulayarak, su ve sabunun önemine deginiyor. El dezenfeksiyonu yapan jellerin bakterileri yok ederken, virüslere karsi etkilerinin tartisildigini, içinde alkol bulunan el jellerinin buharlasirken havaya kimyasal bir koku saldiklarini, bu kokunun alerjiye bagli hassas hava yoluna sahip çocuklarda astim alevlenmesini olusturduguna dikkat çekiyor.

Kapali Mekanlarin Havalandirilmasi

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu; hava yolu ile bulasan damlacik yolu enfeksiyonlari önlemek için, siniflarin havalandirilmasinin çok önemli oldugunu belirterek, havalandirmak yerine koku giderici oda spreyleri kullanmanin okullardaki en büyük tehlikelerden biri oldugunun altini çiziyor. Nuhoglu; benzer bir tehlikenin de siniflarda kullanilan kokulu yapistiricilar oldugunu, aktiviteler sirasinda kokusuz yapistirici kullaniminin tesvik edilmesinin önemine deginiyor. Bunlarin yani sira mekani çamasir suyu ile dezenfekte etmek, astimli olmayan kisilerde bile nefes darligi yaratabildiginin altini çiziyor. Okullarda kullanilan çamasir suyu ile tuvalet ve yer temizliginin okul saatleri disinda yapilmasini ve çok iyi bir havalandirmadan sonra çocuklarin içeri alinmasini tavsiye ediyor.

Astim için tehlike oldugu bilinmeyen ve okullarimizda siklikla yer alan çikolata ve diger kakaolu ürünlere deginen Nuhoglu, kakaonun yüksek miktarda kafein içerdigini, midede reflüye yol açtigini ve reflünün de midedeki asitli yiyecegin yutma borusundan yukari soluk borusuna kaçmasi ile olustugunu, bununda önemli bir astim atak tetikleyicisi oldugunu belirtiyor. Özellikle siniflarda ödül niteliginde çikolata gibi gidalar dagitilmasinin astimli çocuklar için önemli bir tehlike oldugunu vurguluyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, kimyasallardan uzak kalan, su ve sabuna rahatça ulasilabilen, çikolata, cips gibi sagliksiz gidalara erisemeyen bir okul ortaminda egitim alan alerjik çocuklarin daha saglikli bir kis geçireceginin altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası