Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalbe Giden Yol Agizdan Geçiyor

Kalbi besleyen damarlari daraltan ateron plakalarinin olusumunda hareketsiz yasam, sigara, sagliksiz beslenme gibi geleneksel faktörlerin yani sira dis eti hastaliklari da etkili olabiliyor.

Koroner hastaliklarda kalbi besleyen damarlarin ateron adi verilen liflenmis yag plakalari ile daraldigini ve bu daralmanin bazi durumlarda sadece kalp damarlari ile sinirli kalmayarak daha kalin damarcik ve damarlari da etkiledigini belirten Dentistanbul dis eti hastaliklari ve tedavisi uzmani Dr. Aziz Yaramis, koroner ve periodontal hastaliklarin toplumumuzda siklikla karsilasildigini söyledi. Damarlari daraltan ateron plakalarinin olusumunda hareketsiz yasam, stres, yas, sigara, sagliksiz beslenme, kalitim ve erkek cinsiyetin en önemli hazirlayici etkenler olduguna dikkat çeken Dr. Yaramis; “Son yillarda bilinen geleneksel faktörlerin yani sira vücuttaki uzun süreli kronik iltihaplarin da aterosklerotik kalp hastaliklarinda rolünün olabilecegi ileri sürülmektedir ve disi çevreleyen dokularda olusan hastaliklar, kronik iltihabin kaynagi olarak ilk akla gelebilecek hastaliklar arasindadir” dedi.

Hastalik kendini agizda kokuyla belli ediyor

Disi çevreleyen dokularda iltihap olusmasi yani periodontal hastaliklarin kendini dis eti kanamasi, agizda koku ve ilerleyen vakalarda kemik kaybina bagli dislerde sallanmayla belli ettigini belirten Dr. Yaramis, “Hastalik ilk önce disetlerinde basliyor, kanama ve disetlerinde kirmizilik hastaligin ilk belirtileri” dedi. Dis etinde baslayan iltihabin tedavi edilmezse disi çevreleyen alveol kemigine ulastigi ve onun yikimina neden oldugunu belirten Dr. Yaramis, “Periodontal hastaliklar tedavi edilmediginde kronik iltihabi bir hastalik tablosu çizer ki, böyle bir iltihabin ateron plaklarinin olusumuna katkida bulunabilecegi düsünülmektedir.” dedi.

Erken evrelerde tedavi daha kolay

Disi çevreleyen dokularda olusan hastaliklarin erken evrelerde tedavisinin kolay ve her dis hekimi tarafindan uygulanabildigini belirten Dr. Yaramis, ilerlemis hastaliklar için ise konusunda uzman hekimlerin iltihabi ortadan kaldirarak hem dis kayiplarini engellediklerini hem de vücudu iltihap yükünden kurtardiklarini söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası