Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda Konusma Gecikmesi

Dil ve konusma gecikmesi genetik, duyusal, nörolojik veya nöropsikiyatrik bir bozuklugun sonucu olabilecegi gibi, herhangi bir nedene bagli olmaksizin da ortaya çikabilir. Cinsiyet, bir risk faktörü olarak bilinmektedir. Erkeklerde kizlara oranla dil ve konusma gecikmesi görülme riski üç kat fazladir. Ayrica, ailede konusma gecikmesi yasamis bireylerin olmasi bu riski arttirir. Bir diger risk faktörü ise düsük dogum agirligi ve erken dogum olarak belirlenmistir.

Dil gecikmesi gözlendiginde kendiliginden geçmesini beklemek erken müdahalenin katkilarini önleyebilir. Dil gecikmesi yasayan çocuklar okul çaginda da dil bozukluklari yasama riskine sahiptir. Arastirmalar, dil ve konusma gecikmesinin uzun dönemde akademik performansi etkiledigini göstermektedir.

Dil ve konusma gecikmesi yasandiginda Dil ve Konusma Bozukluklari Uzmani’nin yapacagi kapsamli bir degerlendirme çok önemlidir. Bu degerlendirmede hem isitsel alginin (konusulanlari anlama) hem de sözel ifadenin (konusarak kendini ifade etme) yas araligi olarak nerede oldugu belirlenir. Örnegin 2 yasinda bir çocuk isitsel algi olarak 1,5-2 yas performansina sahipken sözel ifadesi 1 yas gibi olabilir. Yani, konusulanlari anladigi halde kendi konusmasi yasindan beklenenin altinda olabilir. Bu durumda aile bilgilendirilerek çocuklarinin gelisimini nasil destekleyecekleri anlatilir ve ailenin de katilimi ile terapi baslatilir.

Dil ve konusma terapisi alan çocuklar ile terapi almayan çocuklar karsilastirildiginda kelime dagarciginda, konusma anlasilabilirliginde ve sosyallesme becerilerinde artisin yaninda ebeveynlerin endiselerinin azalmasi gibi farklar belirlenmistir. Yapilan arastirmalara göre, 2 yasinda konusma geriligi olan çocuklar 3 veya 4 yasina geldiklerinde hala yasitlarinin performansini yakalamamis olabilirler. Erken müdahale sayesinde ise (3 yas öncesi baslayan tedavi) çocugun gelisimini desteklemek ve mümkündür. Erken müdahalenin hem dil ve konusma hem de eslik edebilen baska bozukluklar için faydali oldugu belirlenmistir.

Amerikan Hastanesi
Seda Atilla Sahin M.S. CCC-SLP
Dil ve Konusma Bozukluklari Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası