Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Varisten günübirlik tedavilerle kurtulmak mümkün

Türkiye’de 5 milyon kisinin varisi var. Varisin kadinlarda görülme sikliginin 10 kat daha fazla oldugunu belirten Anadolu Saglik Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmani Doç.Dr. Yavuz Enç,, hayati riski olmasa da yasam kalitesini düsüren varisten kisa süreli tedavilerle kurtulmanin mümkün oldugunu söylüyor.

Bacaklarda agri, gün içinde giderek artan kramplar, gecenin özellikle ilk yarisinda sizlamalar, uyusma ve karincalanma gibi belirtilerle kendini gösteren varislerden, günübirlik tedavilerle, hiçbir iz kalmadan kurtulmak mümkün. Skleroterapi, lazer ve radyo frekans dalgalari kullanilarak yapilan tedaviler sonrasinda hasta yürüyerek ya da otomobil kullanarak evine dönebiliyor.

Varisi; özellikle bacaklarda toplardamarlarin, kan akiminin tek yöne olmasini saglayan kapakçiklarinin bozulmasi sonucu genislemesi, uzamasi ve büklüm büklüm olmasi ile ortaya çikan bir hastalik olarak ifade eden Anadolu Saglik Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmani Doç.Dr. Yavuz Enç, tedavi için erken hareket edilmesinin önemine deginiyor: “Tedavinin geciktirilmesi halinde iyilesmeyen bacak yaralari, deride kalinlasma, kanama ve iltihap gibi sikayetler artar, hatta tedaviye ragmen tamamen düzelme olamayabilir.”

Ayakta durmayi gerektiren mesleklerde risk artiyor

Varisin sismanlarda daha fazla görüldügü ve ileri yaslarda da görülme sikliginin arttigini belirten Enç, ayakta durmayi gerektiren mesleklerde, sakin yasam sekli olan, yürümeyen, saatlerce televizyon izleyen kisilerde de varis olasiliginin yüksek oldugunu kaydediyor.

Doç.Dr. Yavuz Enç, variste tedavi sürecinin zorlu olmadigini belirterek, sunlari söylüyor: “Günümüzde gelistirilen yeni noninvaziv girisimlerle genelde poliklinik düzeyinde tedavi saglanabiliyor. Tedavi gerekliligi ve tipi hastaya göre degisiyor. Genç bir kadinda görüntü bozukluguna yol açan küçük bir varis; egzersiz, diyet, giyim sekli ve uzun süreli ayakta durmak ile oturmaktan kaçinmak gibi konservatif yöntemlerle tedavi edilebilecegi gibi ileri yastaki daha yaygin varisleri olan hastalar basinçli varis çorabi ile yasam boyu izlenebiliyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası