Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRKIYE ALZHEIMER DERNEGI “21 EYLÜL DÜNYA ALZHEIMER GÜNܔNDE HASTALIGA DIKKAT ÇEKTI

Türkiye Alzheimer Dernegi, Alzheimer hastaligina dikkat çekmek ve hastalik konusunda toplumu bilinçlendirmek amaciyla 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde Sisli Alzheimer Gündüz Yasam Evi’nde bir basin toplantisi düzenledi. Hastalikla ilgili önemli bilgilerin verildigi toplantida tani ve tedavi konularindaki gelismelere de deginildi.

Alzheimer hastaligina dikkat çekmek ve toplumu hastalik konusunda bilinçlendirmek amaciyla çesitli projelere imza atan Türkiye Alzheimer Dernegi 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle bir basin toplantisi düzenledi.

Toplanti, Türkiye Alzheimer Dernegi baskani Prof. Dr. Murat Emre, baskan yardimcisi Prof. Dr. Isin Baral Kulaksizoglu ve Sisli Belediyesi Baskan Yardimcisi Kahraman Eroglu’nun katilimiyla Türkiye Alzheimer Dernegi’nin Sisli Belediyesi is birligiyle Okmeydani’nda açtigi Alzheimer Gündüz Yasam Evi”nde gerçeklesti. Alzheimer hakkinda bilgilendirmeler yapilarak hastaligin ciddiyetine, yaslanan nüfusa paralel olarak toplumda artisina ve erken teshisin önemine dikkat çekilen toplantida Prof. Dr. Murat Emre hastalikla ilgili gelismelere de degindi.

Türkiye Alzheimer Dernegi Baskani Prof. Dr. Murat Emre toplanti sirasinda yaptigi konusmada, “Ülkemiz nüfusunun giderek yaslanmasiyla yasliligin en sik hastaliklarindan Alzheimer Hastaligi’nin önemi giderek artiyor. Türkiye’de yaklasik olarak 400 bin Alzheimer hastasinin oldugu tahmin ediliyor. Erken teshisin büyük bir önem tasidigi hastalikla ilgili halki bilgilendirmenin ve gelismelerin duyurulmasinin son derece önemli oldugunu düsünüyoruz” dedi. Alzheimer hastalarinin hayatlarini kolaylastirmak, sosyallesmelerini saglamak ve hasta yakinlarina yardimci olmak amaciyla Sisli Belediyesi isbirligiyle “Alzheimer Gündüz Yasam Evi”ni kurduklarini ve hizmete açtiklarini söyleyen Prof. Dr. Murat Emre, “Dernegi kurdugumuz ilk günden beri Alzheimer hastalarinin yasam kalitesini yükseltmeyi amaçliyoruz. Hastaligin toplumdaki bilinirliginin arttirilmasi için birçok proje gerçeklestiriyoruz. Novartis ve Ali Poyrazoglu ile birlikte hayata geçirdigimiz “Bir Gün Alzheimer Olursam” ve “Alzheimer Sahnede” gibi çok önemli ve dikkat çekici projelerin yani sira düzenledigimiz egitim ve etkinliklerle de toplumu bilgilendirmeyi amaçliyoruz” seklinde konustu.

Sisli Belediyesi Baskan Yardimcisi Kahraman Eroglu ise bakimevlerinin önemine degindi. Alzheimer hastalarinin günlük ihtiyaçlarini ve bakimlarini üstlenecek merkezlere büyük bir ihtiyaç oldugunu belirten Eroglu, Alzheimer Dernegi ile birlikte açmis olduklari “Sisli Alzheimer Bakimevi”nin bu ihtiyaci karsilamak konusunda önemli bir adim oldugunu belirterek bu tarz yerlerin çogaltilmasi için çalismalarin sürdürülecegini kaydetti.

Türkiye Alzheimer Dernegi, Novartis ilaç firmasi ve Ali Poyrazoglu isbirligiyle Nisan ayinda hayata geçirilen “Alzheimer Sahnede” projesinin final oyunu ise 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle Kozzy Alisveris ve Kültür Merkezi Gazenfer Özcan Sahnesi’nde oynandi.

Türkiye Alzheimer Dernegi, hasta yakinlarina destek olmak amaciyla evde bakim, hasta yakini egitimleri, sertifikali hasta bakici kursu ve çay saatleri gibi birçok etkinlik düzenliyor. Ayrica hastalikla ilgili bilinmeyenlerin duyurulmasi amaciyla Türkiye’de bir ilk olarak Ulusal Alzheimer Kongresi’ni düzenliyor. Her yil projelerine bir yenisini ekleyen Dernek, Alzheimer hastalarinin ve hasta yakinlarinin yasam kalitelerini yükseltmeyi ve hastalikla ilgili farkindalik yaratmayi amaçliyor.

Alzheimer Hastaligi hakkinda:

Toplumun bütün gruplarini, soysal sinif ve cografi bölge ayrimi olmaksizin etkileyen Alzheimer hastaligi, 65 yas ve üzeri kisilerin yaklasik %5 inde, 85 yas ve üzeri kisilerin ise yaklasik %30’unda görülüyor. Dünyada 24 milyon, Türkiye’de ise yaklasik 300 bin Alzheimer hastasi bulundugu tahmin ediliyor. Toplumun yaslanmasina paralel olarak vaka sayilari hem dünyada hem Türkiye’de çogaliyor. Toplum arasinda çogunlukla yaslilikta normal algilanan unutkanlikla özdeslesip geç teshise neden olan hastalik, beyin hücrelerini ilerleyici ve geri dönülmez bir sekilde harap ediyor. Hastaliktan koruyan ya da hastaligi tamamiyla durduran bir tedavi yöntemi henüz olmayan Alzheimer’a karsi günümüzde uygulanan tedaviler hastaligin bazi belirtilerini azaltarak hastanin hayatini rahatlatmak ve hastaligin klinik seyrini yavaslatmaktadir. Son zamanlarda, hastalarin tedavilere uyumlarini artirmak ve tedavi sürelerini optimize edebilmek için yeni uygulama yöntemleri de gelistirilmistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası