Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ev ve ofis tipi beyazlatma yöntemi ile disleriniz oldugundan çok daha beyaz

Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, koyu renkli dislerin ev ve ofis tipi dis beyazlatma yöntemleri ile daha beyaz olabilecegini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, “Beyazlatma tedavisi süresince ve bitiminden sonra 2 hafta boyunca çay, kahve, kola, sarap ve sigara kullanmamak gerekiyor” dedi.

Istanbul Medipol Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesi Dis Hastaliklari ve Tedavisi Anabilim Dali ögretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, koyu renkli dislerin, ev ve ofis tipi beyazlatma tedavileri ile daha beyaz olabilecegini söyledi.

Ev tipi beyazlatma tedavisinin en az 14 gün sürdügünü belirten Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, “Ev tipi beyazlatmada dis hekiminiz alt ve üst çeneden ölçü alir ve size özel plaklar hazirlanir. Bu plaklar içine yerlestirilen beyazlatma ajanini hekiminizin tavsiye ettigi saat süresince dislere uygulanir. Ofis tipi beyazlatma ise klinikte uygulanan dis beyazlatma yöntemidir. Zaman kisitlamasi olan hastalar için tercih edilen bir tedavidir. Dis hekimi tarafindan dislerin üzerine sürülen beyazlatma jeli güçlü isik kaynagi ya da lazer yardimiyla aktif hale getirilir ve seans sonunda beyazlama elde edilir” dedi. Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, renk degisiminin tam olarak oturmasi için hastanin ofis beyazlatmayi takiben 1 hafta boyunca ev tipi beyazlatma uygulamasi gerektigini de hatirlatti. Kanal tedavisi sonucu renk degistiren dislerin beyazlatilmasinda ise disin iç kismina beyazlatici ajan uygulandigini ifade etti.

Dislere zarar veren içeceklerden uzak durun

Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, “Tedavi süresince ve tedaviden 2 hafta sonra çay, kahve, kola, sarap ve sigara kullanmamak gerekiyor” dedi.

Tedaviden 1 yil sonra rengin bir miktar geri döndügünü vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, söyle devam etti: “Ama genel olarak gözledigimiz basladigimiz renge geri dönmez. Bu durumda beyazlatmayi periyodik olarak yapmak gerekmez. 1 sene sonra bir seans ofis ya da 2-3 gün ev tipi uygulamasi yeterli olacaktir.”

Tedavinin herhangi bir zarari yok

Beyazlatma tedavisi süresince agizda ajanlar varken ya da gün içinde dislerde hassasiyet olabilecegini aktaran Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, “Dislerde mine çatlagi, asinmis ve incelmis mine dokusu ya da açiga çikmis kök yüzeyleri varsa bu hassasiyet rahatsiz edici boyuta ulasabilir. Tedavi öncesi hekiminizin yaptigi detayli muayenede asiri hassasiyet olabilecek alanlar tespit edilip buralara örtücü ajanlar uygulanabilir” diye konustu.

Tedavinin dis ve dis etlerine herhangi bir zarar vermedigini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, sunlari kaydetti: “Tedavi süresince olan hassasiyet geçicidir. Beyazlatma ajanlari disin mine dokusunda sertlik degerinde azalma olusturur ama hekiminizin uygulayacagi uygun florür ajani disleri bu açidan koruyacaktir. Özellikle ofis tipi beyazlatmada dis etine sizan ajan dokunun rengini açabilir. Fakat 1-2 gün içinde dis eti eski rengine döner.”

Beyazlama orani kisiden kisiye degisiyor

Beyazlama oraninin kisiden kisiye göre degistigini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, “En basarili oldugumuz vakalar sari ton iken gri tonda ayni basariyi beklemeyiz. Genç hastalar da yasli hastalara oranla daha fazla basari elde ederiz. Bunun sebebi mine dokusunun geçirgenliginin ilerleyen yasla birlikte azalmasidir” seklinde konustu.

Renklendirici gidalardan uzak durun!

Yrd. Doç. Dr. Funda Öztürk Bozkurt, tedaviden en iyi sonuç almak için de su önerilerde bulundu: “Tedavi süresince ve tedavi bitimini takiben iki hafta süresince renklendirici gidalardan uzak durmak gerekiyor. Ofis tipi beyazlatma seans sonunda çok tatmin edici bir renk olusturur ama ev tipi beyazlatma ile en az bir hafta desteklenmezse geri dönüsüm çok hizli olur. En iyi sonuç için hekiminizin talimat ve uyarilarina uymaniz gerekir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası