Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


21 Eylül Dünya Alzheimer Gününde zirveye yolculuk!

Alzheimer hastaligina karsi gönüllü destek veren dagci ve Alzheimer aktivisti Alan Arnette, Alzheimer’in hastalar, yakinlari ve toplum için olusturdugu soruna dikkat çekmek amaciyla 21 Eylül Dünya Alzheimer Gününde, Kilimanjaro’ya tirmanacak. Arnette tirmanislariyla Alzheimer dernekleri için 1 milyon dolar toplamayi hedefliyor. Kampanyayi Pfizer’in de ortak oldugu Alzheimer Immünoterapi Programi finanse ediyor.

Arnette, Alzheimer hastaligi hakkinda farkindalik yaratmak ve Alzheimer arastirmalari için 1 milyon dolar toplamak amaciyla bu yil her kitada en yüksek 7 zirveye tirmanmayi hedefledi. Antarktika’daki Vinson Masifi, Arjantin’deki Aconcagua, Nepal’deki Everest ve Alaska’daki Denali’nin ardindan Rusya’daki Elbrus Dagi, Arnette’in besinci tirmanisi oldu. 21 Eylül Dünya Alzheimer Gününde, Arnette Afrika’da 7 zirveden altincisi olan Kilimanjaro’ya tirmanacak. Hedefteki yedinci zirve ise Endonezya’daki Carstensz Piramidi. Yedi zirveye de bu yil içinde tirmanmayi hedefleyen Alan, basarili oldugu takdirde bu zorlu isi basaran az sayidaki dagcidan biri olacak.

Arnette bu iddiali zirve yolculugunu, henüz kesin tedavisi olmayan Alzheimer hastaligi nedeniyle 2009’da hayatini kaybeden annesi Ida Arnette’ye ithaf ediyor. Alzheimer’in hastalar, yakinlari ve toplum için olusturdugu mali ve kisisel yüke de dikkat çekmeyi amaçliyor. Alzheimer için 7 Zirve Tirmanisi: Anilar Her Seydir kampanyasini Pfizer Inc.’in de ortak oldugu Alzheimer Immünoterapi Programi finanse ediyor. Kampanyada toplanan fonlar, kâr amaci gütmeyen Alzheimer örgütleri olan Alzheimer’s Association (Alzheimer Birligi), Cure Alzheimer’s Fund™(Alzheimer Tedavi Fonu) ve National Family Caregivers Association’a (Ulusal Hasta Yakinlari Birligi-NFCA) aktarilacak. Kampanyaya yapilan bagislar bu üç Alzheimer kurulusuna gidecek.

Alzheimer Immünoterapi Programi adina Pfizer Kidemli Medikal Direktörü Dr. Gregory Rippon, “Alan’in Alzheimer hastaligina destek toplamak üzere dünyanin en yüksek zirvelerine tirmanma hedefini destekliyor, bir yil sürecek bu girisimin Alzheimer’li hasta ve hasta yakinlarina umut ve esin kaynagi olmasini umuyoruz” diyor.

Alzheimer’s Association (Alzheimer Birligi) Strateji Direktörü Angela Geiger ise, “Alzheimer’s Association olarak Alan’in Alzheimer hakkinda toplumu bilinçlendirmek ve Alzheimer’in olmadigi bir dünya yaratmak konusundaki kararliligini içtenlikle takdir ediyoruz. Alan, Alzheimer’in insanlar ve sevdikleri üzerindeki yikici etkisini yakindan biliyor. Çogu emeklilik yillarini Alzheimer’li olarak ya da bir Alzheimer hastasina bakarak geçirecek olan 1950 kusagini temsil ediyor” diyerek sözlerine sunlari ekliyor: “Alan’in bu çabalarinin insanlari Alzheimer hastaligina karsi bilinçlenmeye ve destek vermeye tesvik edecegini umuyoruz.”

Alzheimer dünyada milyonlarca insani etkiliyor. Bugün dünyada yaklasik 20-25 milyon, Türkiye’de ise 400 bin Alzheimer hastasi oldugu tahmin edilmektedir. Alzheimer’s Association’a göre halen sadece ABD’de 5,4 milyon insan bu hastalikla yasarken, yaklasik 15 milyon kisinin de onlara bakim ve destek saglamasi gerekiyor. Kampanya ile ilgili detayli almak bilgi için www.Climb4AD.com veya www.Facebook.com/Climb4AD adresleri ziyaret edilebilir.

Pfizer çalisanlari her gün Türkiye’de ve dünyanin dört bir yaninda zamanimizin en korkulan hastaliklarina karsi yeni tedaviler gelistirmek için çalisiyor. Dünyanin önde gelen biyofarma sirketi olarak sorumluluklari çerçevesinde, dünya genelinde güvenilir, erisilebilir saglik hizmetlerini desteklemek ve arttirmak için saglik profesyonelleri, hükümetler ve sivil toplum kuruluslariyla isbirligi yapiyor.

Alzheimer Hastaligi: Alzheimer hastaligi bazi beyin hücrelerinin ölümüyle karakterize, kesin nedenleri bilinmeyen nörolojik bir hastaliktir. Halk arasinda unutkanligin eslik ettigi hastaliklar için genellikle bunama (demans) terimi kullanilir. Bunama yasliligin dogal bir sonucu degildir. Bu nedenle her yaslanan kisi bunamaz. Bu duruma en sik yol açan hastalik olan Alzheimer hastaliginin belirtileri sunlardir:

• Kisinin günlük yasamini etkileyecek düzeyde unutkanlik, tanidigi kisileri, esyalarin yerini hatirlayamama, kelime bulmada güçlük, para hesabinda zorlanma, bildigi yollari karistirma, her zaman yaptigi islerin unutkanlik nedeniyle aksamasi, dikkatin daginik olmasi

Yukaridaki belirtiler kisinin sosyal ve mesleki yasaminda hastalik öncesine göre belirgin bozulmaya neden olur. 85 yasin üstündeki nüfusun %50'sinde Alzheimer hastaliginin ortaya çikmasi beklenir. Alzheimer vakalarinin bir kisminin genetik mirasla iliskili oldugu ortaya konulmustur.

Hastaligin ilerlemesi 5 ile 20 yil (ortalama süre 7-8 yil) sürebilir. Hastaligin en ileri evresinde Alzheimer hastasinin 24 saat bakima ihtiyaci olabilir. Beslenme, temizlik, tuvalet ihtiyaci ancak bir bakici tarafindan saglanabilecektir.

Hastanin üzerindeki etkisi bu derece büyük olan hastaligin hasta yakinlari ve bakicilarina da etkisi çok büyüktür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası