Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEDASYON ILE DISÇI FOBISI TARIH OLUYOR

Sedasyon, sakinlestirmek anlamina geliyor. Tiptaki anlami ise genel anestezi uzmani tarafindan, bazi ilaçlarla hastanin bilinci açikken olusturulan derin uyku. Dünyada birçok ülkede dis tedavilerinde uygulanan sedasyon, özellikle dis hekimi fobisi olanlarin tercih ettigi bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Acibadem Atasehir Cerrahi Tip Merkezi Agiz ve Dis Sagligi Bölümü’nden Dr. Ugur Meriç, dis hekimliginde kullanilan sedasyon hakkinda bilgi verdi.

DIS HEKIMLIGINDE SEDASYON NE ANLAMA GELIYOR?

Sedasyon, anestezistlerin yaptigi kontrollü bir derin uyku anlamina geliyor. Hasta uyuyor fakat solunumu devam ediyor yani derin bir uykuya daliyor. Ancak hasta derin uykuda olsa da söylenenleri anliyor, verilen komutlari uyguluyor. Sedasyon sirasinda hastanin agri duymasi engellenmiyor fakat rahatlamasi saglanmis oluyor. Bu da özellikle dis hekiminden korkan hastalar için büyük kolaylik. Durum hekim açisindan da avantajli oluyor. Çünkü bazen hasta basini fazla oynatabiliyor ve kesici aletlerde çalisildigi için tehlikeli sonuçlar dogurabiliyor. Sedasyon ile bu durumun önüne geçilebiliyor.

HASTANIN AGRI DUYMAMASI IÇIN NE YAPILIYOR?

Sedasyon agriyi kesmedigi için dis hekimi hastaya normal uygulamasini yapmaya devam ediyor. Örnegin dis çekilecekse önce hastaya lokal anestezi yapiliyor, ardindan sedasyon uygulaniyor. Bu durum hastayi rahatlatiyor. Hasta agzi açik duruyor, yutkunuyor, soluk alip veriyor ve uyaranlara cevap veriyor.

DEZAVANTAJLARI VAR MI?

Islem lokal anesteziye göre daha uzun sürüyor. Ancak uzun sürse bile, derin uyku nedeniyle hasta hiçbir islemi hatirlamiyor.

NASIL UYGULANIYOR?

Hastanin aç karnina gelmesi isteniyor. Bir damar yolu açiliyor. Damar yolundan ilaç verme islemini genel anestezi uzmanlari yapiyor. Hasta bundan sonra devamli uyuyor, eger uyanmaya baslarsa bir miktar daha ilaç veriliyor ve uyumaya devam ediyor. Dolayisiyla hastanin sedasyon sonrasi uyanmasi da çok çabuk ve hizli oluyor. Genel anestezi sonrasinda yasanan mide bulantisi gibi sorunlar da yasanmiyor. Ilaci kestikten 30 dakika sonra hasta kendine geliyor ve evine gidebiliyor.

RISKLERI YA DA UYGULANAMAYAN HASTA GRUPLARI VAR MI?

Sedasyonun neredeyse hiç riski bulunmuyor. Sadece genel anestezi alamayan ya da almasinda sakinca olan kisilere yapilamiyor. Ayrica kalp rahatsizligi gibi belirli saglik sorunu olan kisilere önce tetkikler yapiliyor, ardindan uygulaniyor.

DAHA ÇOK HANGI DIS TEDAVILERINDE KULLANILIYOR?

Genellikle cerrahide kullaniliyor. Hasta kendindeyken cerrahi girisimlerin yapilmasi daha zor oluyor. Lokal anestezi altindayken hasta aci duymasa da her seyi fark ediyor ve görüyor. Bu da hastanin kötü hissetmesine yol açiyor. Bunu engellemek için sedasyon cerrahi müdahalelerde daha sik kullaniliyor.

GENEL ANESTEZIDEN FARKI NEDIR?

Genel anestezi ile sedasyonun tek farki, solunumun durmamasi. Genel anestezide o kadar derin bir uykuya daliniyor ki, solunum da duruyor. Bu nedenle hastanin makineye baglanip, solunumunun disaridan yapilmasi gerekiyor. Sedasyonda ise hasta, normal solunumuna devam ediyor.

SEDASYON DAHA ÇOK KIMLERE UYGULANIYOR?

Sedasyon herkese uygulanabiliyor. Özellikle dis hekimi fobisi olanlar tarafindan tercih ediliyor. Hastalarin çogu dis tedavisinde kullanilan aletlerin sesini duymak istemiyor ya da bazi hastalarda mide bulantisi olusabiliyor. Bu kisilerde sedasyon çok etkili bir yöntem olarak kullanilabiliyor. Çocuklarin dis tedavilerinde de sedasyon önemli bir yer tutuyor. Çünkü özellikle çocuklari istemedikleri bir isleme zorlamak, hayatlari boyunca devam edecek bir dis hekimi fobisi olusturabiliyor. O yüzden belli bir yasa kadar yapilmasi gereken bir islem varsa, sedasyon altinda yapmak o fobinin olusmasini engelliyor. Hamilelerde ise heyecandan ötürü erken dogum ya da düsük ihtimali olabiliyor fakat sedasyon yöntemi ile heyecan duyulmadigi için bu riskler de ortadan kalkmis oluyor. Ayrica bir hastaya 14 implant yapilmasi gerekiyorsa bu islem normalde dört seferde yapilabiliyor ancak sedasyonla tek seferde bitirilebiliyor.

SEDASYON YAPTIRIRKEN NELERE DIKKAT ETMEK GEREKIYOR?

Sedasyon isleminin yaptirilacagi yerin tam tesekküllü bir hastane olmasi büyük bir avantaj sagliyor. Çünkü sedasyonun tek komplikasyonu hasta ya da hekim nedeniyle anestezi araligi iyi ayarlanamazsa, solunumun durma riski oluyor. Böyle bir durumda hastayi genel anesteziye alacak bir düzenin merkezde bulunmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası