Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Küçük Sakatliklar Basiniza Büyük Dertler Açabilir !

Çocuklugunuzdan beri, küçük veya büyük mutlaka birkaç sakatlik geçirmissinizdir.Kimimizin arkadaslariyla sakalasirken bilegi burkulmus,kimimizin spor yaparken baglarini zedelenmis kimimizin de salondaki esyalarin yerlerini degistirirken beline amansiz bir agri saplanmistir.Özel Avusturya Sen Jorj Hastanesi Optopedi Uzmani Op.Dr. Hayrettin Yaldiz, bu küçük ama sakincali sakatliklarin nedenlerini,tedavi yöntemlerini ve bir daha yasanmamasi için alinmasi gereken tedbirler hakkinda önemli bilgiler verdi.

BAG ZEDELENMESI

Vücudumuzdaki tüm kemikler BAG denilen esnek, kuvvetli bir doku ile birbirlerine baglanmislardir. Eklemi dogal sinirlari ötesinde harekete zorlayan herhangi bir kuvvet bagin esnemesine hatta kopmasina yol açar, bu duruma bag zedelenmesi diyoruz.

Bu durum, Hafif (1. derece)
Orta (2. derece)
Agir (3.derece) olmak üzere üç derecede incelenir.

Hafif derecede baglarda esneme fazladir, fakat yirtik ve kopma yoktur.

Orta derecedeki yaralanmalarda baglarin bir kismi kopmustur, fakat eklemde gevseklik yoktur.

Agir zedelenmede bag tam kopmustur ve eklemde gevseklik (laksite) olusmustur.

Bag ve eklem yaralanmalarinin tedavisinden önce degerlendirilmesi çok önemlidir. Çünkü bag zedelenmesi olarak görülen bir tablonun altinda eklem içi kirik ya da çocuklarda kemik büyüme bölgeleri olan epifizlerin, kemigin uç kisminda ekleme yakin olmasi nedeniyle, burkulma ve bag zedelenmeleri ile beraber yaralanmasi olabilir ve çok ciddi sakatliklara yol açabilmektedir. Epifiz yaralanip orada büyüme durunca yillar sonra o kemikte kisalik ve deformite ortaya çikar. Bu nedenle dogru degerlendirme yapildiktan sonra tedavide istirahat, buz uygulamasi, analjezik, antienflamatuar ilaç kullanilmasi, bandajlama, alçi tespiti ya da ameliyat kullanilir.

KASIK ZORLAMASI

Kasik bölgesinde, bacagin üst kisminin karin ile birlestigi yerdeki kaslarin ve baglarin gerilerek zedelenmesi veya kopmasidir. Bu kas ve tendonlardaki zedelenmeler daha öncede belirttigimiz gibi 3 derecede incelenir.

1. Derece (hafif) yaralanmalarda agri vardir fakat kuvvet kaybi olusmaz.

2. Derece (orta) kas ve tendonlarin bir kismi yirtilmistir, agri ve kuvvet kaybi vardir.

3. Derece (agir) yaralanmada kas ve tendonlarda yirtilma, kopma, kemige yapisma yerinden kopma vardir. Agri ve kuvvet kaybi olur. Cerrahi tedavi gerekebilir.

kasik bölgesinin bu sekilde zorlanma tipi yaralanmalari, isinmadan aniden spor yapma, kas gücünün yeterince güçlü olmayan durumlarda uygun zemin ve ekipman olmadan yapilan sporda sik görülür. Yine sismanlik, yetersiz beslenme yaralanma riskini arttirir.

Hafif ve orta derecede bir yaralanmalarda istirahat, analjezik ilaç, buz uygulamasi yeterli olurken, agir yaralanmalarda cerrahi müdahale gerekir.

Ilgilenilen sporun gerektirdigi dogru kondisyon antrenmanlarini yapmak, spordan önce gerekli isinma hareketlerini yapmak, dengeli beslenmek, kilo kontrolü, uygun zemin ve ekipman ile spor yapmak yaralanmayi önlemede çok önemlidir.

BILEK BURKULMALARI

Ayak bilegi bag yaralanmalari sportif ve günlük yasamda en sik görülen yaralanmalardir. Yaklasik olarak her gün 10.000 kisiden birinin ayak bilegi burkulmaktadir. Bunlarinda yarisi ciddi yaralanmalardir. Ayak bileginde olusan yaralanmalarin %75’i bag yaralanmasidir. Bunlarin %85’i ayagin içe dogru burkulmasi ile olusur ve dis yan baglar yaralanir. Anatomik olarak ayak bilegi dis tarafta 3 bag, iç tarafta ise tek deltoid bag vardir. Daha zayif olan dis yan baglar daha sik yaralanir. Iç yan bag yaralanmasi daha seyrektir fakat daha ciddidir.

Hafif ve orta derecedeki yaralanmalarda tedavi istirahat, buz uygulamasi, bandajlama yeterli olurken agir yaralanmalarda alçi tespiti veya ameliyat gerekli olmaktadir.

Ayak bilegi burkulmalarini önlemede seçilen ayakkabi, spor yapilan zemin ve kas gücü (kondisyon) çok önemlidir.

OMUZ INCILMESI

Omuz etrafindaki kaslarin, baglarin, eklem kapsülünün zedelenmesidir. Hafiften ciddi yaralanmaya kadar degisen derecelerde olabilir. Ciddi yaralanmalarda omuz çikiklarini da düsünmek gerekir.

Kas gücünün yeterli olmamasi ve yeterli isinma yapilmadan zorlayici spor yaralanmada önemli etkendir.

Tedavi daha önce belirttigimiz yaralanmalara benzerdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası