Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IKIZLER FARKLI OKULLARDA MI EGITIM ALMALI ?

Ikizler diger kardeslerden farksizdir, fiziksel olarak ayri beden ve beyne sahiptir.Ikiz çocuklara sahip ailelerin özellikle okul çagina gelen çocuklari için kendilerine sorduklari sorularin basinda ‘‘Acaba ayni okulda mi egitim almalilar?’’ sorusudur.Özel Avusturya Sen Jorj Hastanesi Psikolog Sinem G.Sahin bu karar için ikiz sahibi ailelere önemli bilgiler veriyor.

Yasam sürecimize dair düssel boyut sanilanin aksine dogumla degil ana rahmine düstügümüz anda hatta eger planlanan bir hamilelikse rahme düsmeden çok önce anne ve babalarin zihinlerinde olusur. Aileye yeni katilacak olan bireyle ilgili heyecan ve mutluluk duygulariyla planlamalar yapan ebeveynler, artan üye sayisinin aslinda iki oldugunu ögrendiklerinde hem sasirirlar hem de bu yeni duruma adapte olmaya çalisirlar. Artik planlar degismistir, ikizler dünyaya geliyordur.

Her Çocuk Kendine Has Özellikleri Olan Farkli Bir Bireydir

Ister tek yumurta ister çift yumurta ikizi olsun gözden kaçirilan önemli bir nokta vardir. Ikiz kardesi olan her bir birey kendine has duygu, düsünce ve ihtiyaçlara sahiptir. Bu yüzden ikizinden bagimsiz olarak degerlendirilmesi gerekir.Ikizlerin ilgi alanlari, yetenekleri ve gelisimleri farklilik gösterebilir. Fakat maalesef onlara dair beklentiler genelde bu yönde degildir. Ikizinin basarili oldugu bir alanda onun gibi performans sergileyemeyen diger kardes, bu beklentilerin dogurdugu baski altinda ezilir ve bu da olumsuz bir psikolojik tabloya yol açar. Sosyal çevrenin ikizlere dair bireysellestirilmis bir algiya sahip olmalarinda, ayni zamanda da ikizlerin kendilerinin iki farkli birey olarak algilandiklarina dair rahatligi hissetmelerinde en önemli faktör ailedir. Anne babalar çocuklarinin farkli gelisim özelliklerine sahip olabilecegini kabullendiklerinde ve onlari yetenekleri dogrultusunda farkli aktivitelere yönlendirdiginde, hem ikizler arasindaki kiskançligi hem de sürekli birbirleri ile kiyaslanma sorununu önlemis olurlar. Tabi ki ayni alanlara ilgi duyuyorlarsa da engellenmemeli, ayni faaliyeti yapmalarina izin verilmelidir.Ikizler birbirleri için hem en büyük rakip hem de en büyük destekçidir. Ayri sosyal ortamlarda ayri etkinlikler yapmalari bu rekabet ya da destek olmadan diger insanlarla iliskiye girme firsatini dogurur. Bu da bizi önemli bir husus olan egitim alinacak yer konusuna getirir.

En Hassas Konulardan Biri “Egitim”

Okul çocuk için en önemli sosyal ortamdir. Çocugun bu ortamda gelistirdigi iliski yapisi onun hayati boyunca etkili olacaktir. Bu yüzden hem ögretmen hem de okul arkadaslariyla iliskilerin yogun oldugu bu dönem çok hassastir.Genelde ikizler ayni okul hatta ayni sinifa yerlestirilirler. Ama ikizlerin kendi özelliklerini kesfedebilmesi, birbirlerinden bagimsiz iliskiler kurabilmesi adina farkli siniflarda egitim almalari önemlidir. Ayni sinif içerisinde karsilasacaklari kiyaslamalar ikizlerde yetersizlik hissine neden olup özgüvende derin yaralar açacaktir. Ayni zamanda daha çekinik olan karakter girisken olanin kanatlari altina siginip kendi arkadas edinebilme yetisini iyice köreltecektir. Ya da yetenekli oldugu bir alanda, ön plana çikmayi seven diger kardes yüzünden geri adim atacaktir.

Peki Sinif ya da Okul Ayrimi Ne Zaman Yapilmalidir?

Ilkögretime baslangiç ikiz olsun ya da olmasin bütün çocuklar için ayni zamanda anne babadan ayri kalinan bir süreci simgeler. Özellikle ana okul egitimi almamis ya da ebeveynle arasinda yapisik bir iliski gelismis çocuklarda birinci sinifa baslarken ayrilik endisesi dedigimiz; ebeveynlerinin kendilerini okula birakip gitmesine asiri tepki gösterme, onlardan ayrilamama, okula uyum saglamada güçlük çekme gibi durumlar olusabilir. Anne ve babasiyla güvenli bir bag olusturmus çocuklarda bu tür durumlara rastlanmaz, ama yine de okula ilk adimda ebeveynlerinden ayrisma süreci yasayan bir ikizin buna ek olarak ayri okula verilen diger ikizinden de ayrisma süreci yasamasi çok da saglikli degildir. Bireysellesmeleri önemli oldugu kadar ikizlerin okulda kendilerini huzurlu ve güvende hissetmeleri de önemlidir. Ilkögretim çaginda birbirlerinden çok uzak ortamlarda egitim almalari, kardeslerde ikizinin nerede nasil olduguna dair bir endise hissetmesine de neden olabilecegi için ayri okullar yerine ayni okulda farkli siniflarda egitim almalari onlar için daha iyidir. Böylece teneffüslerde birbirini görebilen ikizler kendilerini daha güvende ve huzurlu hissederler. 11 yasindan sonra soyut düsünme yetenegi gelistigi için eger gerekli bir durumsa mekansal ayriliklari kabullenmeleri ve bas edebilmeleri kolaylasir. Lise döneminde ise artik duygusal ve bilissel açidan ayrilabilecek olgunluga ulasmislardir. Kendi ilgi ve yetenekleri dogrultusunda farkli okullara gidebilirler. Yetiskinlik dönemindeki ayriliklara dair bir ön hazirlik niteliginde olan bu asamali uzaklasmalar onlarin psikolojik sagligi açisindan önemlidir. Altinin çizilmesi gereken önemli bir husus, okuldaki sartlar ne olursa olsun ikizlerin farkli birer birey olarak yetisip, kendi kimliklerini olusturma sürecinde saglikli psikolojiye sahip olmalarindaki esas etkenin ebeveyn tutumlari oldugudur. Bu yüzden anne babalara bazi önerilerimiz olacak;

Anne Babalara Öneriler

Her bir kardesin kendi ilgi ve yetenekleri dogrultusunda gelisimine destek olun, asla kiyaslama yapmayin.

Birbirleri ile ayni kiyafetleri giydirmeye çalismak onlarin kendi zevk ve isteklerinin olusmasini engelleyebilir. Mümkün oldugunca farkli seyler almaya özen gösterin. Ama ayni kiyafeti giymek istedikleri zaman da giymemeleri yönünde asiri baskici olmayin.

Her bir kardes için sadece ona özel olacak bir vakit ayirin. Bu davranis, onun ikizinden bagimsiz, ayri bir fert olarak da bir degere sahip oldugu hissinin pekismesini saglayacaktir.

Yapilan en büyük yanlis onlari çagirirken “ikizler” diyerek seslenilmesidir. Her bir kardes kendi ismi ile çagirilmalidir. Bu onlarin bir baga sahip olduklari kadar ayri birer varlik yapisina sahip olduklarini vurgulamasi açisindan önemlidir.

Okula basladiklari zaman sinif yerlesimi, ayriliga uyum saglama, arkadaslik iliskileri, ilgi ve yeteneklerinin tespiti ve yönlendirmesi gibi konularda mutlaka okulun rehberlik biriminden destek alin.

Fiziksel, sosyal ve psikolojik açidan saglikli bir çocuk yetistirmek zor bir süreçtir. Iki çocugu ayni anda yetistirmek ise daha zordur. Bu yüzden, bu yük tek bir ebeveynin üstüne yikilmamali, mutlaka is paylasimi yapilmalidir. Unutulmamalidir ki olumlu bir es iliskisi çocuklariniz için iyi ebeveynler olmanin ön kosuludur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası