Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uykusuzluk bebeklikten basliyor

Yenidogan bebeklerde uyku sorunu

Uyusun da büyüsün demis ninnilerimiz, 21. yüzyilda uyusun da büyüme hormonu salinsin diyoruz. Ama neden mutlulukla bagrimiza bastigimiz bebegimizin uyku saatleri ile bizimki uyusmuyor? Hep böyle uykusuz mu kalacagiz? Gece sekiz-on saat uyuyan bebekler bir efsane mi?

Yenidogan bebeklerin 2-3 saate bir uyanip beslenmesi gerektigini belirten Bayindir Hastanesi Kavaklidere Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr.Nevin Aykol, bebegin kilo alimi yeterli ve doktor tarafindan baska bir öneride bulunulmamissa 2 haftadan itibaren uyandirmaya gerek olmadigini vurguladi. Ilk 3 ay gece 24 den sonra 2-3 kez olan uyanmalarin 6 aydan sonra genellikle bire düser.

Gece uyanmalarinin nedenleri nelerdir?

Ilk aylarda kolik sancilari anne-babalari uyutmazken, bebek büyüdükçe dis çikarma dönemi, gündüz yasanan korkularin rüyalarda tekrarlanmasi, annenin ise baslamasi ile terk edilme korkusu, anne sütünün kesilme dönemi gibi çesitli nedenler geceleri uyanmaya yol açabilir. Bazi bebekler etrafta çok fazla uyaran oldugunda, kalabalik ortamlarda, eve yabancilarin gelmesi ve asiri aktivite yapilan bir günün sonunda uyuyamazlar. Anne-baba ile fazla zaman geçirmek isteyen bazi çocuklarda da uykuya direnirler.

Gece aglayan bebege nasil yaklasmaliyiz?

Öncelikle bebegin fiziksel gereksinimlerinin karsilandigindan yani karninin tok, altinin kuru, ortam isisinin yeterli olup olmadigini anlamaliyiz. Bebegin kisa bir süre sonra tekrar uyuyabilecegini düsünerek asiri gürültü, isik gibi uyaranlar vermemeliyiz. Bebegi yatagindan uzaklastirmadan sakinlestirmeye çalisarak bir süre onunla konusmaliyiz.

Bebegin kendini güvende hissedebilmesi için agladiginda yanina gitmeliyiz. Ama kendi yatagina almak bir süre sonra aliskanlik yaratacagi için uygun bir davranis degildir.

Bebeginiz kaç saat uyumalidir?

Yenidogan bebekler ortalama 18 saat, 6 aydan sonra genellikle 10-12 saat ( gündüzleri 2 kez yapilan sekerleme dahil) uyurlar.

Bebeklerde gündüz uykusu sart midir?

Yenidogan bebekler gece ve gündüz ayrimi yapmadan uyurlar ve uyanirlar. 2 aydan sonra geceleri daha uzun uyumaya baslarlar. 15 aydan sonra gündüz uykusu ikiden bire düser.

Öglen uykusu da 4 yastan sonra pek gerekli degildir.

Bebekler gündüz kaç saat uyumalidir?

Nasil yetiskin insanlarin uyku ihtiyaci farkli farkli ise bebeklerde ayni sekildedir. Bazi bebek 15 dakika ile yetinirken, bazilari 2 saat uyuyabilmektedir.

Geceleri uyandirip beslemeli miyiz?

Yenidogan saglikli bir bebek 2-3 saatte bir uyanip anne sütü alir ve uyumaya devam eder. Gece beslenmesi genellikle 6-8 aydan sonra gerekli degildir.

Çocugun her uyanmasi açlik olarak algilanmamalidir.

Kesintisiz gece uykusu ne zaman olur?

Büyüklere özgü kesintisiz uyku bazi çocuklarda üç yasi bulmaktadir.

Bebeginizi nasil bir ortamda uyutmaliyiz?

Ortalama 20 derecelik isisi olan sessiz, los bir ortam uyku için idealdir. Her gün ayni ortam ve ayni saatte uyutmaya çalismaliyiz. Yatak güvenli, kenarlari yumusak, yatak örtüleri pamuklu ve yumusak olmalidir. Yastik kullanmak tehlikeli olabilir. Bebegin sevdigi yumusak bir oyuncak yataga konulabilir. Baska bir çocukla ayni yatakta asla yatirmamalisiniz. Uykunuz agirsa asla yataginiza almayiniz.

Uykudan önce banyo rahatlatici olabilir. Hafif bir müzik, hafif sallama hareketleri uykuya dalmayi kolaylastirabilir. Uykudan önce asiri heyecan yaratici aktivitelerden, büyük çocuklarda bilgisayar oyunlari ve televizyondan kaçinmak gerekir. Yatmadan önce pijama giymek, kitap okumak gibi belirli rituelleri yaparak uyku saatini ögrenmeye alistirmak gerekir.

Uykusuzluk bebeklikte basliyor

Uykunun insan yasaminda çok önemli bir yeri vardir. Eriskin bir insan yasaminin yaklasik üçte birini uykuda geçirmektedir. Bu dönem içerisinde hem beynin islevleri hem de beynin islevlerine bagli olarak organizmadaki diger sistemlerin islevlerinde çok ciddi degisiklikler olmakta yani uyku sirasinda hem beynimiz hem organlarimiz, uyanikliktan farkli bir sekilde çalismaktadir. Dolayisiyla uyku sirasindaki bu farklilik, olusan hastaliklarin da farkli olmasina neden olmaktadir. Bu hastaliklari inceleyen bilim dali da ‘uyku hastaliklari’ bilimidir.

Uyku hastaliklari içerisinde uykusuzluk (insomni) çok sik görülmekte, bu hastalik filmlere, edebiyat eserlerine ve sanat akimlarina konu olmaktadir. Uykusuzluk insan yasamini ciddi sekilde etkileyen bir tablodur.

Uykusuzluk denilen tablo, aslinda beynin uyanikligini saglayan merkezlerin normalden daha fazla aktif olmasi sonucu ortaya çikmaktadir. Beyinde uyanikligi saglayan merkezlerin olusturdugu sempatik aktivitenin uykusuzluk çeken kisilerde daha fazla olarak ortaya çiktigi gözlenmektedir. Bu nedenle insomni hastalarinin bazilarinda “Çocuklugumdan beri annem benim az uyudugumuz söyler” sözü çok sik duyulur. Çünkü bunlarin bebeklikten gelisen, uyanikligi saglayan merkezleri, uyanikligi saglayan hormonlari daha aktif durumda bulunmaktadir. Uykusuzluk tedavisi son dönemlerde çok önemli degisiklikler göstermekte, gelecek yillarda bu hastaligin kökünden çözülmesi için kesin verilere ulasilabilecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası