Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anadolu’da saglik sektörüne yapilan yatirimlar, istihdama hiz kazandiriyor

Türkiye’nin en büyük insan kaynaklari platformu Kariyer.net tarafindan açiklanan agustos ayi istihdam endeksi verilerine göre, yeni is ilanlari sayisinda bir önceki aya kiyasla yüzde 3’lük artis yasanirken, toplam 12 bin 164 yeni is ilani yayinlandi. Yaklasik 40 bin kisiye yeni is firsatinin dogdugu agustos ayinda, saglik sektörü yüzde 26’ya varan artis oranlari ile istihdami en hizli artan sektör oldu. Tekstil de agustos ayinda en çok is firsati sunan sektör oldu.

Saglik ve tekstil zirvede yer aldi

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, saglik sektörünün agustos ayinda bir önceki aya göre yüzde 26’lik rekor artis gösterdigini ve toplam 2 bin 800 kisi için yeni is imkani sundugunu belirtti. Azoz, “Tekstil, yüzde 8 artisla insaat’i geride birakarak agustos’ta en çok is firsati yaratan sektörlerin basinda yer aldi. Saglik’taki % 26’lik önemli artisa, Agustos ayi içinde Van ve Usak’ta yeni açilan hastanelerin katkida bulundugu görülüyor” dedi.

Agustos ayinda en çok eleman talebi gelen sektörler ve aranan kisi sayilari söyle siralaniyor: tekstil 5000, insaat 4600, bilisim 3300, saglik 2800, otomotiv 2500, gida 2300, üretim 2000, turizm 1600, telekom 1500, finans 800.

Saglik sektörü, yeni yatirimlarla istihdamda rekora kosuyor

Saglik sektöründeki yeni is ilani sayilarinda son bes yilda yasanan istikrarli yükselis egilimi devam ediyor. Kariyer.net’in istihdam endeksi verilerine göre özel saglik sektörünün, personel talebinde 2008’e göre yüzde 143; 2009’a göre yüzde 117; 2010’a göre yüzde 60 artis yasandigi görülüyor.

Özellikle ülke geneline yayilan özel hastane yatirimlari, mobil saglik ve evde bakim hizmetleri gibi yeni uygulamalarin saglik sektörünü istihdam açisindan lokomotif sektörlerden biri haline getirdigini belirten Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Saglik sektörü son dönemde insan kaynagi politikalarindaki yeni düzenlemelerle gündemde. Bunun yani sira saglik turizmi açisindan Türkiye çok büyük bir potansiyele sahip. Gelecek 5 yillik dönemde saglik sektörünün istihdam hacminin büyük artislar sergileyecegini tahmin ediyoruz” dedi.

Personel talebi katlanarak artiyor, deneyim degerleniyor

Sagligin en çok artis gösteren sektörler içinde yer aldigini belirten Azoz, “Özel saglik sektörü, son dört yildir çok büyük bir atilim içinde. Yabanci hastane zincirlerinin yatirimlari, Anadolu’da hizla artan özel hastaneler ve saglik turizmiyle desteklenen bu trend sayesinde sektör istihdam hacmini sürekli artiriyor. Bunun sonucu olarak sektördeki nitelikli personel sikintisi da kendini daha net bir sekilde göstermeye basladi. Önceleri teknik personel, fizyoterapist gibi uzmanliklarda kendini gösteren bu sikinti, son yillarda özellikle Anadolu’da doktor ve hemsire pozisyonlarinda da göze çarpiyor” diyor.

Kariyer.net veri tabaninda özel saglik sektöründen gelen is ilanlarinda en sik tekrarlanan kriterin “deneyim” olmasi dikkat çekiyor. Azoz, sektörde isgücü pazarinin da bir denge bulma sürecinde oldugunu belirtiyor. Yetismis personel sikintisinin özellikle Anadolu’da bazi pozisyonlarin çok degerlenmesine neden oldugunu söyleyen Azoz, sektörün, çesitli egitim kurumlariyla isbirligine giderek açigi kapatacak personeli yetistirmek için projeler gelistirdigini belirtiyor.

En çok hemsire araniyor

Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre verilerine saglik sektöründe en çok aranan pozisyonlar söyle siralaniyor: “Hemsire, uzman doktor, hasta danismani, teknisyen, fizyoterapist, muhasebe uzmani/yöneticisi, sekreter / asistan, IK uzmani / yöneticisi, bilgi islem uzmani/yöneticisi ve hastabakici”

Saglik sektöründe en çok aranan pozisyon olarak hemsirelik öne çikiyor. Bashemsirelik gibi yönetici pozisyonlarin yaninda en çok ameliyat hemsiresi, yogun bakim hemsiresi, yenidogan hemsiresi, diyaliz hemsiresi, kemoterapi hemsiresi ve tüp bebek hemsiresi gibi alanlarda talep yogunlasiyor.

Kariyer.net verilerine doktorlarda en çok talep edilen uzmanlik alanlari ise sirasiyla pratisyen, dis hekimi, çocuk sagligi ve hastaliklari, kadin dogum, anestezi ve reanimasyon, göz hastaliklari, ortopedi, kardiyoloji, nöroloji, genel cerrahi, plastik cerrahi ve üroloji olarak siralaniyor.

Kurumsallasma sektörün gündeminde

Sektörden gelen is ilanlari içinde insan kaynaklari ve bilisim alanlarinin ilk 10'da yer almasi, kurumsallasma yönünde önemli adimlarin atildigina isaret ediyor. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz: "Hizli büyüyen birçok sektör gibi saglik da kurumsallasma yolundaki adimlarini hizla atiyor. Birçok özel hastane profesyonel yöneticilerle çalismayi tercih ediyor. Insan kaynaginin birinci derecede önem tasidigi sektörde, birçok kurum IK departmanlarini kuruyor ve bu departman sayesinde egitim ihtiyaçlarini ve çalisanlarin performanslarini etkin bir sekilde takip ediyor. Bir yönüyle teknolojiyle de iç içe olan saglik sektörünün süreçlerini bilisim uygulamalariyla standartlastirdigini, daha hizli ve daha verimli yönettigini görüyoruz. Tüm bunlar ülkemizdeki saglik hizmetlerinin kalitesini de artiriyor. Ayrica sektör saglik personelinin yaninda muhasebe, sekreterlik gibi pozisyonlara olan talebiyle de istihdamda lokomotif rolünü sürdürüyor” diye konustu.

Sektöre özel meslekler degerleniyor

Kariyer.net’te yayinlanan ilanlar incelendiginde, saglik personelinin yani sira sektöre özel uzmanliklara da yogun talep görülüyor. Hasta iliskileri sorumlusu, medikal danisman, tibbi sekreter gibi pozisyonlarin yani sira medikal muhasebe uzmanligi için yogun talep bulunuyor. Yusuf Azoz, bu alanlarda kendini gelistiren profesyonellerin giderek daha da degerli hale geldigini ve gelecekte de iyi kosullarla istihdam olanaklari bulabileceklerini belirtiyor.

Anadolu’da da istihdam artiyor

2011’in ilk 8 ayinda Kariyer.net veritabaninda saglik sektörü ile ilgili yayinlanan ilanlara bakildiginda, en çok eleman talebi gelen iller siralamasinda Istanbul ilk sirada yer aliyor. Diger iller ise söyle siralaniyor: Ankara, Izmir, Bursa, Diyarbakir Adana, Van, Antalya, Elazig ve Malatya. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, saglik sektöründeki yatirimlar sürdükçe Anadolu’daki istihdamin da ayni hizda artacagini belirtiyor.

Il Saglik’ta aranan personel sayisi

Istanbul - Avrupa 2080
Istanbul - Anadolu 2000
Ankara 750
Izmir 690
Bursa 490
Diyarbakir 420
Adana 370
Van 290
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası