Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAREKETLERINIZIN FARKINDA OLUN, HAYATINIZI DEGISTIRIN!

Günlük yasamimizda çevremize verdigimiz tepkilerin ne kadar farkindayiz? Bir konuya odaklanmaya çalistigimizda aklimiza gelen diger düsünceleri kontrol edebiliyor muyuz? Üzgün veya sinirli oldugumuzda pozitif düsünebilmek elimizde mi? Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Kisisel Gelisim Uzmani Oguzhan Korkmaz tüm bu sorularin cevabini veriyor…

Farkindalik, bilinci ve beraberinde de algiyi artiran bir kavram. Bilinci 1 birim olan kisi, okudugu bir kitabi ya da yaptigi isi 1 birim bilinçle anlar. Bilinci 5 birim olan kisiyse 5 kat daha fazla algiya sahip olur. Yani, farkindalik arttikça anlayis da buna paralel olarak artacak ve siradan gibi görünen fakat hiç de siradan olmayan olaylar daha iyi algilanacaktir. Kisisel Gelisim Uzmani Oguzhan Korkmaz ‘Nasil yapacagiz?’ sorusuna yogunlasan bir egitim sistemiyle kisiye özel reçeteler verildigini ve böylece konunun en basindan asamalar halinde ele alinmasiyla 5 hafta gibi bir sürede basari saglandigini dile getirdi. Korkmaz, bu egitimlerin kesinlikle uzman doktorlar gözetiminde, kliniklerde yapilmasi gerektiginin altini çizdi.

Düsüncelerimizi Kontrol Edebilir miyiz?

‘Kim olumsuz düsünmek ister ki?’ sorusuna herkesin ortak bir cevap verdigini belirten Korkmaz, kimsenin sinirlenmek, tartismak istemedigini ancak insanlarin kendini bir anda olumsuz duygularla bas basa buldugunu belirtti. Düsünme kabiliyetimizin kontrolü bizde mi, degil mi? Kontrol bizde degilse nasil pozitif düsünebiliriz? Korkmaz, farkindalik egitimiyle bu sorularin yanitlandigini vurguladi.

Farkindalik Egitimiyle ‘An’i Yasayin…

Farkindalik, yaptigimiz her iste, attigimiz her adimda ve her düsüncemizde kendimize su soruyu sormaktir ‘’Bunu yapmayi ya da bunu düsünmeyi ben mi istedim?’’ Farkindalik düsünebilme kabiliyetinin hakimi olabilmektir. Örnegin, çay içerken önce çay bardagina dokunuruz ve dokundugumuzu onaylariz. Sonra bardagi kaldiririz ve kaldirdigimizi onaylariz. Sonra çayimizi yudumlariz ve ‘’Su an sadece çay içiyorum’’ deriz. Iste simdiye kadarki en güzel çayi içtiniz, sadece çay içtiniz ve farkinda olarak içtiniz. Çay içerken aklimiza farkli düsünceler geldiginde ‘’Ben sadece çay içiyorum, düsünmeyi ben istemiyorum. Düsünceler disaridan geliyor’’ diyebilmek farkindaligi saglayacaktir. Farkindalik, yapilan eylemle bütünlesebilmektir ve bu da sadece ‘o anda kalarak’ gerçek olabilir. Çünkü düsünceler aklimiza ya geçmisten anilar ya da gelecekten hayaller seklinde gelir.

Kendinizi Objektif Görebilmeyi Ögretiyor…

Kisisel Gelisim Uzmani Korkmaz, farkindalik egitiminde gerçeklestirilen bir deneyi söyle anlatiyor; ‘’Bir odaya gizli kamera yerlestirdik, bir süre o odada ögrencimizle konusup odayi terk ettik ve birazdan gelecegimizi söyledik. Ögrenci yalniz kaldiginda 5 dakika boyunca el hareketlerini ve tepkilerini izledik. Ögrencinin bir süre sonra kendi basina konustugunu gözlemledik ve yalniz kaldiginda yaptigi hiçbir hareketin farkinda olmadigini tespit ettik. Daha sonra video kayitlarini izlettigimizde saskinligin gizleyemedi ve çok utandi. 5 haftalik egitimin ardindan ‘’O kamera her an açik ve beni izliyor, bu yüzden kendimi disaridan izliyorum ve benim onayim olmadan ellerim ve zihnim hareket etmiyor’’ seklinde kendindeki degisimi anlatti. Farkindalik, kendimize tarafsiz bir gözle bakabilmektir’’

Her Hareketinizi Bilinçli Yapin!

Farkindaligin kesinlikle iyi veya kötü insan olmakla ilgisi bulunmadigini belirten Korkmaz, farkindalikta ‘iyi-kötü, dogru-yanlis, güzel-çirkin' gibi kavramlar olmadigini belirtti. Farkindaligin sadece düsünebilme kontrolünün bizde olup olmamasi ile baglantili oldugunu vurgulayan Korkmaz, bunun da kendimizi tarafsiz bir gözle izleyerek kontrolsüz kaldigimiz durumlari kaydetmemiz oldugunu dile getirdi. Farkinda olan bir insan, attigi her adimi kendi onayiyla yapar. Bu insan çok usta bir sanatçi olabilecegi gibi usta bir hirsiz da olabilir.

Farkindalik Egitimi Nasil Ilerliyor?

Farkindalik ve Izleme Uygulamalari egitimiyle yaklasik 5 hafta gibi bir sürede, farkindalik artik hayatimizin bir parçasi haline gelmeye baslar. Bu uygulamalar tamamen izlemeye dayalidir, bilissel terapi yöntemleri uygulanir ve klinik ortamda uzman psikiyatristler gözetiminde gerçeklestirilir.

Farkindalik ile 4 ana olguya suçüstü yapmak amaçlanir;

* Yorum yapmak
* Yargilamak (Önyargi)
* Sorulmadan konusmak ve açiklama yapma geregi
* Sorulmadan kendinden ve sevdiklerinden bahsetmek, yani kendini kanitlama çabasi…

Bu 4 ana unsurda gizli kameramizi açabilirsek ve kendimize tarafsizca bakabilirsek ne kadar kontrolsüz bir biçimde yasadigimizi fark edebiliriz. Bunlarin iyi veya kötü, dogru veya yanlis olmasi önemli degildir. Bunlari isteyerek yapip yapmadigimizi sorgulamamiz yeterlidir.

Egitim Sonunda Bireyi Neler Bekliyor?

Farkindalik egitimini tamamlayan bireylerde düsünebilme kabiliyetinin kontrolü saglandigindan, istenmeyen düsünceler akla gelmez ve bombos bir zihne sahip olunur. Bu da yapacagimiz islere odaklanabilmemiz anlamina gelir. Bir sanatçi için bu 'ilham' kelimesi ile açiklansa da 'farkinda' birisi için siradan bir durumdur.

Farkindalik ile duygulari izleyebilme, öfkemizi ve tepkilerimizi kontrol edebilme yetisi kazandigimizi belirten Korkmaz, bunun da istemedikçe üzülmeyecegimiz ve tepki vermeyecegimiz anlamina geldiginin altini çizdi.

Yasananlari Kabul Etmeyi Ögretiyor…

Bu konuda israrla vurgulanmasi gereken konunun tepki vermenin iyi veya kötü olmadigini belirten Korkmaz, bu egitimin basimiza gelen olaylari iyi-kötü demeden oldugu gibi kabul edebilmemizi sagladigini hatirlatti. Farkindalik egitimi tamamlandiktan sonra ögrenciler Kuantum Yasam Egitimi'ne geçebilir ve artik düsünebilme kabiliyetinin hakimi olduklari için düsüncelerle gerçeklikleri olusturma asamasi olan Kuantum Yasam Döngüsü’ne geçebilir.

Kisisel Gelisim Uzmani
Oguzhan Korkmaz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası