Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Korunma Yöntemleriniz Sizi Ne kadar Koruyor?

Geleneksel ve Modern Korunma Yöntemlerini Biliyor musunuz?

Ülkemizde, “üreme”de oldugu gibi “korunma”da bir kadin sorunu olarak algilaniyor ve gebelikten korunma erkeklerin pek dahil olmayi istemedikleri bir alan olarak karsimiza çikiyor.

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalci, çiftlerin hamilelikten korunma yöntemlerini evliliklerinin ilk yillarinda uygulamaya çalistiklarini, modern ve geleneksel korunma yöntemlerini bilmediklerini, kulaktan dolma bilgileri kullandiklarini belirtiyor. Modern korunmanin ilk sartlarinin “korunma yöntemine kadin ve erkegin birlikte karar vermesi, kabul etmesi ve uygulamasi” oldugunun alti çiziliyor.

Modern Yöntemler

Modern yöntemlerde her zaman bir araç kullanildigini ve modern yöntemlerin koruma oraninin geleneksel yöntemlere göre çok daha yüksek oldugunu vurgulayan Op. Dr. Serhat Partalci, geri dönüsümlü, geri dönüsümsüz, hormonlu, hormonsuz olarak ayrilan araçlardan ülkemizde en yaygin olanin spiral (rahim içi araç), prezervatif, dogum kontrol haplari, geleneksel yöntemlerin ise geri çekme ve takvim yöntemi oldugunu belirtiyor.

Spiral RIA (Rahim Içi Araç)

Ülkemizde en yaygin modern korunma yönteminin spiral (rahim içi araç) olduguna deginen Partalci kullanilma oraninin %15 ile %20 arasinda olduguna dikkat çekerken, bu yöntemin rahim içinde enflamasyon ve enfeksiyon riskini kolaylastirdigi için dikkatli kullanilmasini ve kanamayi miktar ve süre olarak arttirabileceginin unutulmamasi gerektiginin altini çiziyor. Partalci, spiral yöntemin kadin hayatini tehdit eden bir gebelik türü olan dis gebelik olusturabilme riskinin de olabilecegini ve adet gecikmeleri halinde doktora gitmekte fayda oldugunu dile getiriyor.

Prezervatif

Bir diger modern korunma yönteminin prezervatif olduguna deginen Op. Dr. Serhat Partalci, bu yöntemin Türkiye’de kullanim oraninin % 3-4 oldugunu ve gebelik riskinin %3 ile %10 civarinda oldugunu belirtiyor.

Dogum Kontrol Haplari

Hamilelik orani % 0,1 - 5 arasinda olan dogum kontrol haplarinin da modern korunma yöntemleri içerisinde yer aldiginin altini çizen Partalci hapi kullanmayi unutmanin en sik rastlanan sorun oldugunu, sik sik unutulmasi halinde koruma etkisinin yok oldugunu vurguluyor.

Geleneksel Yöntemler

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalci her 100 kisiden 40’inin herhangi bir yöntem kullanmayip korunmadigini, 30’unun ise gebelik olusturma risk orani % 15 ile %20 arasinda olan geleneksel yöntemleri tercih ettigini belirtiyor. Partalci, en çok kullanilan geleneksel yöntemlerin iliskinin sonunda, erkegin vajen yerine disariya bosalip iliskiyi tamamladigi “geri çekme yöntemi” ve yumurtlamanin olasi zamaninin 3 gün önce ve 3 gün sonrasinda iliski yapilmamasi seklinde uygulanan “takvim yöntemi” olduguna dikkat çekiyor.

Ertesi gün ve ertesi sabah haplari, kürtaj korunma yöntemi degildir!

Ertesi gün ve ertesi sabah haplarinin kesinlikle bir korunma yöntemi olmadiginin altini çizen Partalci, kürtajinsa ciddi bir operasyon oldugunu ve keyfi olarak kullanilmamasi gerektiginin altini çiziyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası