Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YETERSIZ GIDALARLA HAZIRLANMIS BESLENME ÇANTALARI OKUL BASARISINI DÜSÜRÜYOR

Çocugunuzun egitim ögrenim hayatinda yeni bir süreç basliyor. Yeni okul kiyafetlerini, ayakkabilarini, çantasini, kirtasiye malzemelerini hazirladiniz. Peki çocugunuzun beslenme planini? Unutmayin ki; çocugunuzun yasadigi bu dönem, ileriki yillarda beslenme aliskanliklarinin olusacagi bir dönemdir. Bunun için dengeli ve dogru beslenmesine özen göstermeniz çok önemlidir. Memorial Atasehir Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Özlen Kaya Çardak, okul döneminde beslenme hakkinda bilgi verdi.

Çocugunuza kahvaltida süt ürünleri ile birlikte bal ve pekmez yedirin

Büyük sehirlerde çok erken saatte okul servislerine binmek zorunda kalan çocuklarda kahvaltiya az zaman kalmasi nedeniyle genellikle en önemli ögün olan kahvaltinin atlandigi gözlenmektedir. Aileler bu konuda daha dikkatli olmali, en azindan kisa sürede yenebilecek ama kalorisi yeterli gidalari kahvaltida tercih etmelidirler. Örnegin kasarli tost + 1 bardak süt veya krem peynirli 1 dilim ekmek+ 1 bardak portakal suyu gibi kisa sürede tüketilebilecek gidalar yedirilebilir. Kahvaltida süt ürünleri tüketimi çok önemlidir. 1 su bardagi süt 250 ml veya 1 kibrit kutusu büyüklügünde peynir yenmesi o ögündeki kalsiyum ihtiyacini karsilar. Süt ürünlerinin yaninda kahvaltida bal, pekmez gibi kalorisi yüksek gidalarin da tüketilmesi okul basarisini pozitif yönde etkileyecektir.

Okul çocuklarinda giderek artan oranda obezite görülmektedir

Yapilan çalismalarda dünyadaki 5-17 yas grubundaki her 10 çocuktan birinin kilolu ve bunlarin 30-45 milyonunda “ciddi obezite” probleminin var oldugunu göstermektedir. Çocuklarin yasam tarzinda bir iyilestirme yapilmadigi takdirde obezite, yakin gelecekte ülkenin en akut halk sagligi sorunu haline gelecektir. Okul kantinlerinde yüksek kalorili içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi sonucu, hareketsizligin de eklenmesiyle obezite karsimiza çikmaktadir. Okul çocuklarinda ara ögün olarak kalorisi yüksek içeceklerin yerine meyve tüketimi arttirilmalidir. Bilinçli beslenme aliskanligi olan bazi okullarda kantinlerde meyve de satilmakta ve çocuklara daha saglikli olani seçme hakki taninmaktadir.

Obezitenin temelleri bu dönemde atilir

Ergenlik döneminin sonuna kadar yapilan dengeli ve yeterli beslenme, eriskin dönemdeki sagligimiza olumlu yönde katki saglamaktadir. Bu dönemde gereginden fazla alinan kaloriler ileride kalici obeziteye neden olmakta; yetersiz beslenme de kemik büyümesine olumsuz etki ederek boy kisaligi gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Anne ve babaya düsen görevler

Özellikle ilkokul çagindaki çocuklarda ögretmenlerin çocuk üzerine etkisi çok belirgindir. Anne babasini dinlemekte zorlanan çocuk ögretmen otoritesin karsisinda daha uyumlu davranir. Tabi ki evde de davranislarimizla çocuklara örnek olmali, kendi yapmadiklarimizi çocuklardan beklememeliyiz. Örnegin; evde anne babasini hiç meyve yerken görmemis bir çocugun meyveyi sevmesi zor olacaktir. Okula yeni baslayan çocuklarda ilk aylarda adaptasyon zorluklari olabilir. Okulun geneline alismakta güçlük çeken çocuklar okuldaki yemekleri de kabullenmekte zorlanabilir. Evde halen annesi tarafindan yemegi yediriliyorsa çocugun okuldaki ortami yadirgamasi olagandir. 3 yasini bitirmis her çocuk çatal ve kasigi rahatlikla kullanabilir. Bu konuda çocugun kendine güveni arttirilmali okulda yemegini kendi yiyebilen çocuga evde asla bir baskasi yemek yedirmemelidir.

Beslenme çantasinda olmasi gerekenler!

Okuldaki beslenme saatlerinde mutlaka süt ürünleri ve 1 çesit meyve bulundurulmalidir. Ara ögünlerde kalorisi yüksek gazli içecekler yerine ayran gibi süt ürünleri tercih edilmelidir. Sinav önceleri mutlaka kahvalti yapilmali, kan sekerinin düsmesini engellemek için kalorisi yüksek besinler örnegin 1 dilim balli ekmek veya1 tatli kasigi tahin + pekmez tüketilmelidir. Çocuklarin hiç alisik olmadigi gidalar da sinav önceleri yedirilmemeli, alerji ve karin agrisi yapabilecek asiri yagli baharatli gibi gidalardan sinav önceleri kaçinilmalidir. Her ögünde mutlaka süt grubu ( süt, yogurt, ayran veya peynir) tahil grubu (ekmek, makarna..) et grubu (kirmizi et , tavuk veya balik) meyve ve sebze grubu besinler tüketilmelidir.

Çikolata yerine erik ve seftali tüketmeli

Okulda basarili olmak için kan sekerinin düsmemesi gereklidir. Basariya katkisinin oldugu düsünülen çikolata gibi besinler kandaki sekeri ani arttirip kisa süre sonra da düsmesine neden olabilir. Bunun yerine daha uzun süre kandaki seker seviyesini koruyan besinler meyveler (erik, seftali) veya tam tahilli ekmekler gibi gidalar tüketilebilir. Çikolata ve boyali seker yerine meyve tüketimi bu konuda daha fazla fayda saglar.

Her gün tost yemek aliskanlik yaratabilir

Çocuk beslenmesinde karbonhidrat alimi da protein alimi kadar önemlidir. Çocuklarin metabolizma hizlari oldukça yüksektir. Dolayisi ile enerji ihtiyaçlari yetiskinlere oranla fazladir. Burada önemli olan karbonhidratlarin tüketim sikligi ve miktaridir. Tost, simit, hamur isi benzeri olan bu besinler çocuklarda aliskanlik yaratabilir. Her sabah tost ile kahvaltiya alismis olan bir çocugu yumurta, bal, süt, ceviz vb. besinlerle kahvalti yaptirmak zorlasabilir. Tost veya simit benzeri gidalar yaninda süt veya peynirle beraber tüketilirse daha da saglikli hale gelmis olur. Önemli olan bunlari çocuklarimizda haftada 2 veya 3 gün gibi vermemiz gerektigini bilmemizdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası