Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seker hastalari çikolata yiyebilir mi?

Seker hastaligi günümüzde sikligi hizla artmakta olan önemli bir hastaliktir. Son yapilan çalismada ülkemizde her 9 kisiden birinde bu hastalik bulunmakta ve önümüzdeki 25 sene içerisinde bu hastaligin her 4 kisiden birinde görülecegi tahmin edilmektedir.

Seker hastaliginin tedavisinde en önemli unsur diyettir. Yasam biçiminin düzenlenmesi ve günlük kalori aliminin kisitlanmasi tedavinin esasini ve basarisini olusturmaktadir. Diyet içerigi kisiden kisiye göre degismekte, temel olan alinan kalorinin harcanan kaloriden az olmasidir.

Düsük karbonhidratli diyetler, yagdan fakir diyetlere göre kisa dönemde daha fazla kilo kaybina neden olmakta, kan sekeri ve kan yaglari seviyelerinde azalma göstermektedir. Fakat uzun dönemde bakildiginda piyasada önerilen diyetlerin hiçbirisinin birbirinden anlamli olarak bir farkinin olmadigi anlasilmistir.

Günlük gida aliminda yukarida belirtilen diyetlerdeki kesin sinirlamalar (bir gida maddesi grubunun kesinlikle tüketiminin yasaklanmasi) bir süre sonra hastalarin diyete uyumunu zorlastirmaktadir. Diyete ilk baslayan hastalarda yüksek motivasyon ile kisa süreli kilo kaybi gözlenmekte fakat motivasyonun azalmasi ile birlikte verilen kilolar geri alinmaktadir. Bu tarz diyetlere “yoyo” diyetleri adi verilmektedir.

Toplumda yanlis bilinen bol sekerli tatlilar ve çikolatanin tüketilmesi seker hastaligina yol açar inanisi son yapilan arastirmalar ile çürütülmüstür. Özellikle çikolata antioksidan maddeler içermesi nedeniyle artik seker hastalarinin kesinlikle yenmesi yasak listesinde degildir. Aksine vücuttaki oksitlenmeyi önleyen epicatechin adli madde çikolatada bulunmaktadir.

Yapilan bir çalisma, günde 100gr bitter çikolata verilen saglikli kisilerde verilmeyen gruba göre damar genislemesinden sorumlu nitrik oksit saliniminin daha fazla arttigini göstermistir. Bu kisilerin ayni zamanda kolesterol düzeylerinde iyilesme ve insülin direncinde kirilma gözlemlenmistir.

Hangi “Çikolata” tüketilmeli?

Yukarida sayilan iyi etkilerin kakao miktari ile alakali oldugu düsünülmektedir. Yine bir çalismada yüksek tansiyonu olan hastalar 2 gruba ayrilip bir gruba yüksek kakao içeren bitter çikolata, diger gruba beyaz çikolata verilmis. Beyaz çikolata verilen grupta herhangi bir etki gözlenmezken, bitter çikolata verilen gruptaki hastalarin tansiyon, seker, kolesterol gibi parametrelerinde iyilesme oldugu görülmüs.

Sonuç olarak günlük kalori ihtiyaci düzeyini asmamak sarti ile seker hastalarinin bitter çikolata yemelerinde bir sakinca yoktur.

Amerikan Hastanesi
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü
Dr. Sinan Tanyolaç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası