Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tam Endoskopik Lomber Disk (Kapali/ kamera ile bel fitigi cerrahisi) Kursu Istanbul'da gerçeklestirildi

Tam Endoskopik Lomber Disk (Kapali/kamera ile bel fitigi cerrahisi) Kursu çerçevesinde Istanbul'da bel fitigi ameliyati olan Hasta Emrullah Özkara, ameliyattan 2 saat sonra ayaga kalkti ve “Ameliyat sonrasinda, hemen ayaga kalkabilecegimi bilmiyordum” dedi

-Tam Endoskopik Lomber Disk (Kapali/ kamera ile bel fitigi cerrahisi) Kursu Istanbul'da gerçeklestirildi

- Bel fitigi ameliyati oldu 2 saat sonra ayaga kalkti

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dali'nin ülke genelinde beyin cerrahlari için düzenledigi “2. Tam Endoskopik Lomber Disk Cerrahisi Kursu” Istanbul'da gerçeklestirildi. Kursta Prof. Dr. Ali Tuncay Canbolat ile ekibinin gerçeklestirdigi ve katilimci cerrahlarin canli video baglantisi izledigi ameliyatla sagligina kavusan bir hasta, ameliyattan 2 saat sonra ayaga kalkti.

Türkiye genelinden 50 cerrah, kalem kalinliginda bir borudan vücut içine girerek bel fitigi ameliyati yapma olanagini saglayan tam endoskopik yöntemi ögrenmek için kursa katildi. Kursta cerrahlar, kadavra üzerinde yöntemi deneme sansini da elde etti.

Kadavra üzerinde yöntemi denediler

Dünyada 2007 Türkiye’de ise 2009 yilindan bu yana yalnizca Istanbul Tip Fakültesi’nde basarili bir sekilde uygulanan “Tam endoskopik lomber disk cerrahisi” (Kapali/ kamera ile bel fitigi cerrahisi) IÜ Istanbul Tip Fakültesi'nde ikincisi düzenlenen kursla 50 hekime daha tanitildi. Konuya iliskin Türkiye’de öncülük yapmis uzmanlar Prof. Dr. Ali Nail Izgi, Prof. Dr. Ali Tuncay Canbolat, Doç. Dr. Altay Sencer, Dr. Ali Güven Yörükoglu, Doç. Dr. Özkan Akinci, Op. Dr. Tolgay Satana tarafindan verilen kursun ilk gününde cerrahlar, kadavra üzerinde yöntemi deneme sansini elde ettiler.

Kursun ikinci gününde ise yönteme iliskin teorik bilgi alan cerrahlar, “Endoskopik interlaminer lomber distektomi”, “Lomber nükleoplasti”, “Endoskopik transforminal lomber distektomi” ameliyatlarini canli video baglantisi ile izlediler.

Tam Endoskopik yöntemle ameliyat olan Emrullah Özkara isimli 24 yasindaki hasta ise ameliyattan iki saat sonra ayaga kalkti.

Istanbul Tip Fakültesi bu kursla, endoskopik fitik ameliyatlari konusunda ilk çalismalari yapan ekipten birini de agirladi. Bu ameliyatlarda kullanilan sistemleri ve cerrahi aletleri, ameliyatlari ilk gerçeklestiren ekibin lideri Dr. Sebastian Rüetten ile birlikte tasarlayan Wolf Endoskopi Firmasi’nin Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Bölüm Baskani Dirk Goethel de kursta bir sunum yapti.

Kursa katilan beyin cerrahlari ayrica, kursta dagitilan, yönteme iliskin Türkiye’de çikacak ilk kitabin özeti ve açiklamali video ile çok degerli bir kaynaga da sahip oldular.

Dirk Goethel: Hastanin en az zarar görmesi için, sistemleri daha da gelistiriyoruz

Dr. Sebastian Rüetten ile birlikte tam endoskopik lomber disk cerrahisi aletlerini gelistiren Wolf Endoskopi Firmasi’nin Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Bölüm Baskani Dirk Goethel sorularimizi yanitladi.

“Tam Endoskopik Lomber Disk Cerrahisi” yöntemi nasil gelistirildi?

1980'lerin basinda Amerika'da Dr. Tony Young ilk defa, bel fitigi ameliyatlarini tam endoskopik yöntemle yapma fikrini ortaya atti. Bir sistem gelistirmeye basladi. Daha sonra Almanya'dan Dr. Sebastian Rüetten, yalnizca basit bel fitigi tedavisi için degil, omurga darligi gibi, farkli omurga ameliyatlarinin da endoskopik yöntemle yapilabilmesini saglayacak sistemler gelistirdi.

Bugün sistemin geldigi nokta nedir? Hastalar bu yöntemden nasil bir fayda sagliyor?

Benim bakis açima göre bugün gelinen nokta hastaya en az zarar vererek ve en basit girisimi uygulayarak, hastanin en az zarar görmesini saglayarak, en fazla yarari saglayabilecek bir nokta. Bunu da daha fazla gelistirmeye çalisiyoruz. Biz bütün bu teknolojiyi, bütün bu cihazlari sonuçta hastalar için gelistiriyoruz. Sonuçta da hastanin bu teknikle, bu yaklasimla rehabilitasyonu çok hizli oluyor. Ameliyat sonrasi dönemi çok rahat geçiyor. Ayni gün veya ertesi gün taburcu olup evine dönmesi, birkaç gün sonra normal hayatina is hayatina dönmesi mümkün oluyor. Burada hastanin ameliyat sonrasi gördügü zararin en az olmasi ve daha sonra normal hayata çabuk dönebilmesi bizim için çok önemli.

Bu kursun katilan hekimlere ne gibi bir fayda sagladigini düsünüyorsunuz?

Biz tüm dünyada bu kurslari yapiyoruz, birçok ülkede bu kurslar düzenleniyor. Çünkü genç cerrahlar ve deneyimli birçok cerrah bu yeni teknikleri ögrenmek konusunda çok istekli. Onlara çok yararli oldugunu düsünüyoruz. Çünkü teorik egitim yani sira, canli video baglantisi ile ameliyat izlemek ve kadavra üzerinde bu yöntemi denemek, cerrahin el becerisi ve yeni tekniklerle konusunda becerisini gelistirmesi açisindan çok faydali.

Kaç ülkede bu kurslari yaptiniz?

Amerika, Kuzey Amerika, Singapur, Kolombiya, Meksika, Avrupa, Almanya, Isveç, Kore, Tayland, Honk Kong'un da aralarinda bulundugu 14 ülkede bu kurslari düzenledik. Yeni bir metot oldugu için bütün dünyada tanitmaya çalisiyoruz.

Dünya genelinde düzenlediginiz kurslara katilanlar cerrahlar arasinda ilginç tepkilerle karsilastiniz mi?

Genelde çok iyi yanitlar aliyoruz bu kurslarda, çünkü bu kurslarin gerek organizasyonu gerekse hazirlanmasi, hem canli video baglantisinin hazirlanmasi, hem de kadavrada yöntemin denenmesi için yapilan hazirlik için büyük bir zaman harcanmasi gerekiyor ve bu çabanin sonucu olarak katilanlar çok memnun olduklarini, doyurucu bilgi aldiklarini söylüyorlar.

Türkiye'deki kursta karsilastigi tepkileri nasil buldunuz?

Bizim için ne kadar çok sayida ve ögrenmeye istekli cerrah olursa o kadar iyi. Çok fazla sayida ögrenmek isteyen, her seyi bilmek isteyen, çok istekli, ilgili cerrah sayisinin özellikle Türkiye'de çok fazla oldugunu gördük.

Hasta Emrullah Özkara: Hemen ayaga kalkabilecegimi bilmiyordum

Kurs sirasinda ameliyati canli video baglantisi ile beyin cerrahlarina izletilen, bel fitigi hastasi, 24 yasindaki, bilgisayar mühendisligi ögrencisi Emrullah Özkara'yi da ziyaret ettik. Hasta yataginda hekimi ve bizi karsisinda gören Özkara, biraz saskinlik yasadi. Ancak, doktoru Ali Güven Yörükoglu'nun kalkabilecegini söylemesi üzerine, Özkara'nin saskinligi daha da artti.

Doktoru Yörükoglu'nun yardimi ile ayaga kalkan Özkara, yürümeye bile baslamisti. Biraz agrisi oldugunu söyleyen Özkara, “5 gündür yatiyordum. Bugün ameliyat oldum. Ameliyatimin bu kadar önemli olmasina ragmen bu kadar kisa sürede iyilesebilecegimi sanmiyordum. Doktorum söylemese ayaga kalkabilecegimi bile bilmiyordum” dedi. Dr. Yörükoglu'nun hastanin iyi oldugunu belirtmesi ve “Biraz bel agrin olmasi normal” sözleri üzerine, biz de hasta ziyareti kisa olur diyerek Özkara'nin yanindan ayrildik.

Prof. Dr. Ali Tuncay Canbolat: “Ameliyatin ertesi günü yük kaldirmayin(!)”

Beyin cerrahlarina yönelik kursta ameliyatlari ekibi ile birlikte gerçeklestiren Prof. Dr. Ali Tuncay Canbolat, bu kursun ikinci kurs oldugunu belirterek, ilk kursta hekimlere, yalnizca teorik bilgi ile birlikte canli video baglantisi ile ameliyati izleyebilme ve tartisma olanagi sunduklarini söyledi.

Bu kursta cerrahlarin iki gün egitim verdiklerini ifade eden Canbolat, “1. günde kadavra kursunu ön plana aldik. Katilimcilarin yüzde 90'i, ilk gün kadavrada her iki cerrahi teknigini birebir yapma sansini buldular. Onlara hangi anatomik noktalardan girecegini, bu yeni teknolojiye uygun olan lomber endoskopiyi, hangi pozisyonlarda nasil kullanacagini, kadavra üzerinde nasil kulanilacagini deneme sansi buldular. Ikinci gün de yapmis olduklari seyin hem teorisini hem de canli seyretme olanagini buldular. Bir defada bunu yapmalari mümkün degil ama bir baslangiç için deneyim için gerekli birseydi. Meslektaslarimiza böyle bir katkimiz olduysa ne mutlu” diye konustu.

Bu yöntemle ameliyat olan hastanin ayni gün ayaga kalkabildigini belirten Canbolat, “Iki saat önce ameliyat olan bir hastanin ayaga kalktigini gördügümüzü” söylememiz üzerine söyle konustu:

“Birçok ameliyattan sonra hasta ayaga kalkabilir o çok önemli bir sey degil ama burada önemli olan sey adale dokusuna ve çevre dokuya minimum zararla bu ameliyati yapiyorsunuz. Ameliyati yaptiginiz aletler 8 milimlik bir borudan geçiyor. Adele kesmiyorsunuz kemik almiyorsunuz. Ameliyat sonrasi iyilesme süresi çok çok kisa. Ama bu ameliyati oldu diye hastanin hemen ertesi gün yük kaldirmamasi gerekiyor. Dikkat edilmesi gerek yine. Ameliyat sonrasi konforu çok önemli.”

Özel bir hasta seçimi olmadigini ve basvuran hastalardan birinin bu yöntemle ameliyat edildigini ifade eden Canbolat, “Bize kaç tane hasta geldiyse, o hasta hangi ameliyat teknigine uygunsa o teknikle ameliyat ettik” dedi.

Kursa katilan hekimler: Yeni bir ufuk açildi

Kursa katilan hekimler de sorularimizi yanitladi.

Op. Dr. Hüsnü Terman (Konya Hospital): Ameliyatin yapilabilecegini gördüm. Kadavra üzerindeki deneyim ve canli video baglantisi ile ameliyati izlemek, bendeki ameliyattan korkma duygusunu giderdi.

Dr. Mehmet Ali Uygun (Konya Egitim ve Arastirma Hastanesi): Olabilir odakli bir operasyon oldugunu gördüm. Buradaki egitim altyapisinin çok kuvvetli oldugunu gördüm.

Dr. Ender Köktekir (Selçuk Üniversitesi Tip Fakültesi): Kursa katilmam çok iyi oldu. Bu kursla meslek hayatimda yeni ufuklar açildi.

Yard. Doç. Dr. Davut Ceylan (Selçuk Egitim ve Arastirma Hastanesi): Yöntemi tek tek kadavrada uygulamak çok ögretici oldu.

Dr. Mehmet Medet Yildiz (Özel Aspendos Hastanesi): Kadavra üzerindeki uygulama sirasinda, en azindan iki vaka yaparak çok iyi bir deneyim kazandim.

Op. Dr. Özgün Aksan (Izmir Özel Tip Egitim ve Arastirma Hastanesi): Operasyon bana yeni bir ufuk kazandirdi, kurs çok faydali oldu.

Dr. Ozan Gani Üsmen (Izmir Sifa Hastanesi): Kadavra üzerinde yöntemi deneyimli kisilerle birlikte uygulamak, bizim için çok faydali oldu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası