Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Okuldan korkan çocugunuzla konusun

Çocuklarin asiri endise ve korku içinde okula gitmeyi reddetmesi durumunda, hem çocugun hem de ailenin uzman bir terapistten psikoterapi destegi almasi gerekir.

Çocuklarla okul korkusu hakkinda konusmanin faydali olacagini belirten Bayindir Hastanesi Kavaklidere Klinik Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Nilüfer Erkin, “Okul korkusunun olusturdugu sorunlarin, zamaninda çözümlenememesi durumunda, hayat boyu basarisizliga davetiye çikarir” dedi.

Yetistirilis tarzi nedeniyle tek basina olmaktan çok korkan ve kurallara uymayi henüz beceremeyen bir çocugun okul fobisini kendi basina kolayca yenmesi beklenmemelidir. Çocugun kendine güveninin artmasi, engellenme toleransinin ve sosyal iliski kurma becerilerinin gelismesi için ve anne-babanin da çocuga yaklasimlarinin düzenlenmesi amaciyla hem çocuk hem de ailenin uzman bir terapistten psikoterapi destegine ihtiyaci vardir. Bunun yani sira çocugun okulundaki sinif ögretmeni ve rehber ögretmeni ile is birligi içerisinde okula özendirilmesi için çalismalar yapilmali.

Okul fobisi çocugun okula baslamasi ile ortaya çikan ve çocugun asiri endise ve korku içinde okula gitmeyi reddetmesi durumudur. Genellikle çocuklar okula gidemeyecek kadar hasta olduklarini, mide bulantisi veya bas agrilari oldugunu söylerler. Çocugun okula gitmemesi ve evde kalmasi yönünde karar verildiginde bu fiziksel sikintilar hizla kaybolmaktadir.

Çocuklar okula basladiginda yeni bir fiziksel ve sosyal çevre ile karsilasmaktadir, okul ve sinif tanimadiklari yeni bir ortam olusturur. Genelde hangi yasta olursa olsun yeni durumlar uyum saglamayi gerektirdiginden insanlari tedirgin edebilir. Kisilik özelligi olarak bazi çocuklarin kolayca yeni okul ortamina uyum saglayabildikleri ve yeni arkadaslari ile hizla tanisip birlikte oyun oynamaya basladiklari gözlemlenir. Bazi çocuklarin ise okulun ilk günleri daha çok diger arkadaslarini disaridan gözlemledikleri, yeni ortami tanimaya çalistiklari fark edilir. Bu tip çocuklarin uyum sürecinde biraz zamana ve ögretmenden destege ihtiyaci olur. Okul fobisi durumunda ise çocuk anne-babasinin, ögretmeninin hatta sinif arkadaslarinin destegine ragmen onun için yeni olan okul ortamina uyum saglamayi reddeder. Genelde çocugun içinde bulundugu duygu durumu asiri korkulu ve endiseli gözüktügü için anne-babasi da çocuklarini zorlamalarindan dolayi kendilerini suçlu hissedebilirler.

Okul korkusunun nedenleri

- Çocugun anne-babasi tarafindan asiri korunarak büyütülmüs olmasi nedeniyle anne-babanin olmadigi ortamlarda yasadigi tedirginlik duygusu ile bas edememesi.

- Çocugun geçmiste her isteginin karsilanmis olmasi ve bu nedenle çocugun çaba göstermesi gereken durumlara alisik olmayisi.

-Anne-babanin disiplin konusunda yetersiz olmasi nedeniyle çocugun kendi kararlarini kendi verebilecegi konusunda inancinin gelismis olmamasi.

- Asiri korunmus ve disipline aliskin olmayan çocugun engellenme toleransi da düsük olacagindan okul kurallari karsisinda zorlanmasi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası