Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uzmanlar uyariyor: Okul basarisi için mutlaka süt içirin!

Uzun yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte çocuklar da okullu oluyor. Aileleri okul telasi sararken uzmanlar, çocuklarin basarisinda saglikli beslenmenin önemine dikkat çekiyor. Çocuklarin zihinsel ve fiziksel gelisimi üzerindeki etkisi bilimsel çalismalarla tespit edilen sütün ise her gün tüketilmesi gerektigi vurgulaniyor.

Çocuklar; 2011 – 2012 1. dönem egitim - ögretim dönemine 19 Eylül’de basliyor. Ögrenciler için yorucu bir dönemin basladigina dikkat çeken uzmanlar çocuklarin okuldaki basarisi için dogru beslenmenin çok önemli olduguna isaret ediyor. Erciyes Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Baskani Prof. Dr. Neriman Inanç, okul basarisi için çocuklarin iyi beslenmesi gerektiginin altini çizerek, “Çocuklarin zihinsel ve fiziksel gelisimi üzerindeki etkisi bilimsel çalismalarla tespit edilen sütün her gün tüketilmesi okul basarisi açisindan da son derece önemlidir” dedi.

Süt zihinsel ve fiziksel olarak gelistiriyor

Okul çaginda, çocuklarin beslenme aliskanliklarinin gelistigini söyleyen Neriman Inanç, beslenmeye iliskin görüslerini söyle dile getirdi:

“Okulla birlikte çocuklarin fiziksel, zihinsel, sosyal büyüme ve gelismesi de hizlaniyor. Çocuklarin yeterli ve dengeli beslenmemesi, enerji ve besin ögelerini yeterli miktarda almamalari, büyüme ve gelismeyle birlikte okul basarisini ve zihinsel performansi olumsuz yönde etkiliyor. Dolayisiyla yapilan arastirmalarda iyi beslenen çocuklarin okul basarisinin, yetersiz ve dengesiz beslenenlere göre daha yüksek oldugu kanitlanmistir. Bu beslenme modeli içinde de sütün çok önemli bir yeri var. Çocuklara her gün mutlaka süt içirilmesi basariyi da dogrudan etkileyecektir.”

Kahvaltida süt ihmal edilmemeli

Çocuklarin güne mutlaka içinde sütün de oldugu bir kahvaltiyla baslamasi gerektigini belirten Inanç, kahvalti yapilmamasinin ögrencilerde problem çözme becerisini azalttigini kaydetti. Düzenli kahvaltinin okul basarisini ve akademik puani yükselttigini, ögrenme ve animsamayi içine alan birçok beyin ve davranis islevlerini olumlu yönde etkiledigini söyleyen Inanç, “Kahvaltida sütü eksik etmemek gerekiyor. Çünkü sütün içindeki tirozin adli aminoasit dikkati ve bilissel performansi olumlu yönde etkiliyor. Ayrica süt, laktoz ve protein içerigi ile kan sekerini yavas yükseltiyor ve uzun süre dengede tutuyor. Yeterli protein içeren kahvaltidan sonra ise kan sekeri düzenli gidiyor. Açlik düzeyinin üzerinde seyrediyor ve böylece süt içen açlik hissi duymuyor. Bu nedenle özellikle okul çagi çocuklarin kahvaltida protein gereksinimini karsilamak için en iyi protein kaynaklarindan biri olan sütü tüketmeleri çok önemlidir” diye konustu.

Sütün etkisi bilimsel çalismalarla kanitlandi

Sütün; basta protein olmak üzere kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko gibi iskelet sistemi için gerekli olan tüm besin ögelerini içerdigini hatirlatan Inanç, Bogaziçi Üniversitesi’nde yapilan bir çalismayi örnek göstererek sunlari söyledi:

“Beslenme yetersizligi olan ilkokul çocuklarina belli bir süre düzenli olarak süt takviyesi yapilarak bunun çocuklarin fiziksel ve zihinsel gelisimi üzerindeki etkileri incelendi. 485 çocuk ile yapilan bu çalismada, süt takviyesi verilen ve verilmeyen iki grup çocuga süt takviye programindan önce ve sonra olmak üzere, fiziksel ve bilissel nitelikler üzerinde iki ayri test yapildi. Arastirma sonucunda, süt takviyesi alan çocuklarin zihinsel yetenekleri karsilastirildiginda süt takviyesi verilenlerde sütün soyut düsünce yetenegine olumlu etki yaptigi saptandi. Ayrica, yine bilissel olarak kavramlastirma ve genelleme yetenegi açisindan beslenme takviyesi alanlarin almayanlara göre önemli ölçüde daha basarili olduklari kanitlandi. Bu arastirma sütü bir kere daha bilimsel olarak vazgeçilmez bir besin kaynagi olarak görmemizi sagladi.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası