Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAYATINIZDAKI KIMYASALLAR VE ASTIM

Soru: Hayatinizdaki kimyasallar nerelerde karsiniza çikiyor?
Cevap: Her yerde!

Soludugunuz hava farkli kimyasallardan etkilenerek ev içi ve ev disinda sürekli kirleniyor. Modern evlerin insasinda ve dösemesinde kullanilan malzemelerde; yapistiricilarda, halilarda, boyalarda, PVC pencerelerde, mobilyalarda, tekstil ürünlerinde; temizlik malzemelerinde, oda spreylerinde, parfümlerde, saç spreylerinde, kisisel bakim ürünlerinde ev içi havaniz zararli kimyasal maddeler tarafindan zehirleniyor.

Çocuk Sagligi Hastaliklari ve Çocuk Alerjisi Uzmani Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, bu kimyasallara maruz kalan astimli çocuklarin hayatinin kâbusa dönüstügüne dikkat çekiyor!

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, alerjisi olsun ya da olmasin bu kimyasallara maruz kalan birçok çocukta ve yetiskinde havayolu hassasiyeti olustugunu belirtiyor. Alerjisi ve Astimi olan kisilerde ise, bu maddelere fazla ölçüde maruz kalmak astim alevlenmesini de beraberinde getiriyor. Astim alevlenmesine neden olan uyaranlarin basinda kimyasal madde buhari ve sigara geliyor. Astimli yetiskinler çamasir suyu, parfüm gibi sik kullanilan kimyasallarla sikâyetlerinin arttigini rahatça ifade edebiliyorken; çocuklar için bunu fark etmek çok daha zor oluyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu; astimli olmayan anne ve babalarin, kendi hayatlarina son derece dogal bir sekilde girmis olan kimyasallarin olumsuz etkilerini çocuklarinda astim sikismasi olarak gösterebilecegini düsünmediklerini belirtiyor. Özellikle evlerde ve okullarda hijyen nedeniyle çamasir suyu, kolonya, anti-bakteriyel el temizleme jeli gibi malzemelerin kullanilmasinin bir çok astimli çocuk için atak ve kabus anlamina geldigine deginerek, bu maddeleri soluyup, nefes darligi yasayan çocugun çogu kez gününü revirde tamamlamak zorunda kaldigina dikkat çekiyor.

Kokulu Yapistiricilar

Çocuklarin gelisiminde el becerilerinin arttirilmasina yönelik çalismalar çok önemli bir yer tutarken, kullanilan kokulu yapistiricilarin astim için büyük tehlike olusturdugunun altini çiziyor. Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, son zamanlarda okul çaginda alerjik bronsit /astimi olan çocuk sayisindaki artisin, birçok okulda kokusuz yapistiricilarin kullanimini gündeme getirdigini belirtiyor.

Nuhoglu, kapali ortamlardaki havanin temiz kokmasini saglamak amaciyla kullanilan oda ve araba spreylerinin zararlarina deginiyor ve çamasirlarin yikanmasi sirasinda kullanilan yumusaticilarin kurutma islemi açik havada yapildiginda sorun yaratmadigini; kisin ev içinde kalorifer petekleri üzerinde kurutmanin kimyasal buhari olusturdugunu ve astimlilar için en güçlü atak tetikleyicisi oldugunu sözlerine ekliyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu astim hastalarinin ev havasini temiz tutmak için, ev insasinda mümkün oldugunca ahsap malzeme kullanilmasini, boya ve yapistiricilarda su bazli kokusuz malzemelerin seçilmesini, evlerde boydan boya hali kaplama tercih edilmemesini, ev temizliginde dogal sabun kullanilmasini veya kimyasal sivi temizleyicilerin kokmayacak sekilde az kullanilmasini, hijyen için çamasir suyu kullanilmamasini, çamasirlarin ev içinde kurutulmamasini ( ev disinda veya kurutucularda kurutulmasi), oda ve araba parfümleri kullanilmamasini, ev içinde kisisel parfüm ve saç spreyi sikilmamasini, ev içinde hiç bir odada sigara vb tütün ürünlerinin tüketilmemesini, tadilatlar sirasinda mümkünse evde ikamet edilmemesini veya çocugun uzaklastirilmasini tavsiye ediyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası