Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAYDI ÇOCUKLAR OKULA…

Okullar açiliyor. Velileri ve ögrencileri saran okul telasi bazilari için keyifli bazilari içinse sikintili bir dönem oluyor. Okula güle oynaya giden ögrencilerin yani sira yeni döneme adapte olmakta zorluk çekenler de yok degil.

DBE Davranis Bilimleri Enstitüsü Uzman Psikologu Seyda Özdalga, velilerin ve ögrencilerin bu süreci daha kolay ve sorunsuz atlatmalari için çesitli önerilerde bulunuyor.

Birçok ögrenci yaz tatilini dinlenerek ve eglenerek geçirdi. Denizin, günesin, sokaklarin tadini çikardi. Özgürce oyun oynadilar, geç yatip geç kalktilar. Fakat simdi okula gitme zamani… Sabahlari çalar saat ya da annelerinin sesiyle uyanacaklar, servise yetismek için zamanla yarisacaklar, aksamlari oyun oynamadan önce ödevlerini bitirme sorumlulugunu tasiyacaklar. Uzun tatilin ardindan gelen bu degisiklik hakli olarak çocuklarin pek sevmedigi ve alismakta zorluk çektigi bir dönem oluyor. Okullarin baslamasiyla ögrencilerde davranissal ve duygusal sorunlar görülebiliyor. Ödevlerini erteleyenler, yapamayanlar, arkadas iliskileriyle ilgili sosyal sorun yasayanlar, akademik basarilariyla ilgili ögrenme ve dikkat problemi olanlar, ögretmen ve okulla ilgili olumsuz anilari olanlar, yüklü bir sinav temposuna hazirlananlar, tatilin eglencesine doyamayanlar, isteksizlik, dersler, arkadaslar, okul, ögretmenleri gibi okulla ilgili sikâyetlerini dile getirmeye baslayabilirler.

Tatil sonrasi okula uyum süreci genellikle birkaç hafta içinde oluyor. Bu dönemden önce ve sonra aile, ögrenci ve ögretmenlerin yapmasi gerekenler DBE Davranis Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Psikolog Seyda Özdalga tarafindan su sekilde belirtiliyor:

“Okul dönemi saatine bedenin alismasi için yatma ve kalkma saatleri asamali baslayarak, son hafta, okul dönemine çok yakin olmasi gerekiyor. Okul kiyafetleri, kirtasiye ihtiyaçlari gibi alisverislerde ögrencilerin velilerle birlikte olmasi, bu alisverislerden ögrencinin keyif almasi ve okula baslama hevesinin olusmasi açisindan önem tasiyor. Okula yeni baslayanlar ise okullar açilmadan velileriyle birlikte okulu ziyaret ederek ilk gün yasayabilecekleri yabancilasmayi hafifletebilirler. Okul açilmadan en az bir hafta önce eve dönülmesi ise velilerin özen göstermesi ve dikkat etmesi gereken önemli bir detay. Ayrica günlük yasam ve okul zamaninin planlanmasi ögrenciyi motive edici bir faktör olacaktir. Planlama yapilirken ögrencinin aldigi yeni kararlari odasinda her zaman görebilecegi bir yere yazip asmasi, uygulamasina yardimci olabilir” diyor ve ekliyor:

“Uzun yaz tatili sonunda ögrenciler, okulunu, arkadaslarini, yeni ögretmenlerini, sinifini merak etmekte, özlem giderme, tatil anilarini paylasmanin heyecanini yasamaktadirlar. Sikilmaya basladiklari bos geçen zamanlarinin yerine, yeni okul dönemi boyunca uygulayacaklari kararlar almaya baslarlar. Arkadas iliskilerine daha çok dikkat edilecek, dersler daha dikkatli dinlenecek, ödevler daha düzenli yapilacak, sinav maratonu için hedeflere uygun çalisilacak… gibi kararlar, onlarin okula uyum süreçlerinin de destekleyicisidir”.

Yeni okul dönemine adaptasyon sürecinde ögretmenlere de bazi görevler düsmektedir. Ögretmenler ilk haftalarda ögrencilere karsi daha toleransli ve esnek olmalidirlar. Duygusal bozukluklar veya davranis bozukluklari gösteren ögrenciler ile konusarak onlari dinlemeli ve soruna beraber çözüm aramalidirlar. Bu tip sorunlar artarak devam ederse durum veliler ile paylasilarak akademik ve duygusal sorunlarin tespit ve terapisi için bir uzmandan yardim almalidirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası