Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzun saglikli gelisimi için beraber uyumayin

Çocuklarin ebeveynlerinin olmadigi bir odada uyumalari, anne-babadan bagimsizlasabilme, cinsel gelisim ve genel kisilik gelisimi açisindan zannedildiginden çok daha önemlidir.

Çocuklarda özellikle küçük yaslarda rastlanan anne ve baba ile birlikte uyuma istegine dikkat çeken Bayindir Hastanesi Kavaklidere Klinik Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Nilüfer Erkin, anne ve babalarin küçük yaslarda çesitli endiselere bagli olarak çocuklarini yanlarinda uyutmayi tercih ettiklerini, bu durumun çocuklar için psikolojik problemler dogurabilecegi uyarisinda bulundu. Bebekler dünyaya geldiginde anneler geceleri emzirmeyi kolaylastirmak için ayni odada, hatta ayni yatakta olmayi tercih etmektedir. Sadece meme emerken degil uyurken de annenin sicakligini hissedebilmek bebekler için vazgeçilmez olmaktadir. Bu nedenle annelerin mümkün oldugunca çabuk bebeklerini ayri odada yatirmaya baslamalari gerekmektedir.

Özellikle çalisan anne-babalar çocuklarin ögle uykularini uzatip, eve geldikten sonra onlar ile birlikte geçirecekleri zamani arttirabilmek için gece geç saatlere kadar uyumadiklari gözlenmektedir. Çocuklar gecenin ortasinda uykudan uyanip anne-babasiyla oyun oynamak, onlarin yataginda uyumak istemektedirler. Anne-babanin yaninda kendini güvende hisseden çocugun gece de bu güveni sürdürmek için ayni yatakta uyumak istemesi dogaldir. Hatta bu amaca yönelik olarak dogru olmadigi halde bazi korkular üretebilir. Karanliktan, canavarlardan, hayaletlerden korktugunu ifade edebilir. Ebeveyn olarak çocugunun korkusunu dindirmek zorunlulugu ile genelde anne-babalar bu tuzaga düsüp çocugun kendileriyle yatmasina izin verebilirler. Daha sonra bu bir aliskanlik olarak devam edebilir. Özellikle okul öncesi dönemde 3-4 yaslarinda korkulu rüyalar, kabuslar, gece aglamalari ve siçrayarak uyanmalar genelde her çocukta rastlanabilen durumlardir.

Çocugun yasi büyüdükçe yasanan bu problemlerinde azalmasi beklenir. Ancak yasanan problemlerin hiç birinin çözümü çocugun ebeveynleri ile yatmasi degildir. Bazi ailelerde birlikte uyuma talebi çocuktan gelmez. Ebeveynlerden biri esi ile degil çocuguyla ayni yatakta yatmayi tercih edebilmekte veya eslerden biri isi nedeniyle belirli bir süre evin disinda oldugu zaman evdeki ebeveyn kendisi yalniz uyumak istemediginden çocugunu yatagina davet edebilmektedir. Çocuklarin kendilerine ait bir yatakta ve ebeveynlerinin olmadigi bir odada uyumalarinin özellikle anne-babadan bagimsizlasabilme, cinsel gelisim ve genel kisilik gelisimi açisindan zannedildiginden çok daha önemlidir. Her bir çocugun bireysel özellikleri farkli oldugundan uykuya geçme davranislari da degisiklikler gösterebilir. Örnegin hareketli çocuklar enerjilerini tüketemediklerinden beklenen saatte uykulari gelmedigi için uyumayi reddettikleri bilinmektedir. Bazi çocuklar yataginda yalniz kalip uykuya dalmayi tolere edemedikleri için anne-babadan birinin uyuyana kadar yanlarinda olmasini isterler, bazilari da kendi yataginda degil baska bir odada uykuya baslamayi tercih ederler.

Çocugu, belirlenmis uyku saatinde odasina gidip uyumasi için yatagina yatirmak, yalniz birakmak, uyumasi için zorlamak uygun degildir. Bu zorlama zamanla yatma-uyuma korkusuna dönüsebilir. Bunun yerine uykusu gelmeyen çocugu erken saatlerde yatmaya zorlamamak, uyumadan önce yaninda oturarak masal okumak veya o gün olanlari konusmak, yattigi odanin isigini ve kapisini açik birakmak, sevdigi bir oyuncagi ile uyumasina izin vermek, eger yatagi disinda uyumak istiyorsa uyuduktan sonra yataga koymak daha uygundur. Gece korkulari nedeniyle çocuk uyanip anne-babanin yanina geliyor ise yataga kabul etmeyip onunla birlikte odasina gidip tekrar uyuyana kadar yaninda olmak tercih edilmelidir. Bütün bu uygulamalara karsin çocugun yalniz uyumayi reddetmesi durumunda bir uzmandan destek alinmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası