Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇIFTLERI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLIKE; EVLILIK YORGUNLUGU…

Yüzyillardir kutsal kurum olarak adlandirilan evlilik, çogu insanin hayallerini süslerken, kimileri için de ciddi bir korku kaynagi. Çesitli zorluklari asarak evlenen çiftleri bekleyen en kötü sürpriz ise evlilik yorgunlugu. Iliskinin belirli dönemlerinde ortaya çikan bu problemin nedenlerini ve önleme yollarini Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Nörolog Mehmet Yavuz anlatiyor…

4 bin yillik toplumsal bir kurum olan evlilik; kimilerinin rüyasi kiminin de kabusu. Çogunluk için gereklilik olan bu kurum, bazi çiftleri zamanla yoruyor ve evlilik hüsranla sonuçlaniyor. Eskiden ‘siddetli geçimsizlik’ olarak adlandirilan bosanma nedeni ise günümüzde ‘evlilik yorgunlugu’ denilen evlilik yozlasmasi halini aldi ve deyim yerindeyse bosanmalarda moda haline geldi.

Evlilik Yorgunlugu Evlendikten 2,5 Yil Sonra Basliyor

‘’Askim, sevgim bitti, artik heyecanim kalmadi’’ gibi ifadelerle sonlandirilan evliliklerde biten aslinda ask ve sevgi degil, dostluk ve paylasimdir. Yapilan arastirmalarda evlilik yorgunlugunun evlendikten 2,5 yil sonra basladigini belirten Dr. Mehmet Yavuz, günümüzde birçok çiftin aski; dostluk ve sevgiye dönüstürebildigini, bunu beceremeyenlerinse solugu mahkemede aldigini dile getirdi.

En Önemli Faktör Egitim Uyumu

Ekonomik ve fiziksel uyum, yas uyumu, inanç uyumu ve cinsel uyum gibi benzerliklerin hiçbiri evlilik yorgunlugunu önlemede belirleyici degil. Çiftlerden biri çok zengin digeri çok yoksul olabilir ya da biri genç digeri yasli olabilir. Evlilik yorgunlugunu önleyen en önemli faktörün egitim uyumu oldugunu belirten Dr. Yavuz, böyle çiftlerin birbirini anlayabildigini, birçok konuyu birlikte tartisip paylasabildigini ve en önemlisi konusabildigini vurguladi. Dr. Yavuz konusan bir çiftin de çok önemli sorunlar olmadikça evlilik yorgunluguna yakalanma riskinin çok az oldugunu sözlerine ekledi.

Bosanma Riskinin En Yüksek Oldugu Dönemler

Evliliklerde bosanma riskinin yüksek oldugu dönemler; ilk 1 yil, daha sonraki 6 yil ve evliligin 20. yili… Ani evliliklerde, nisanlilik dönemi geçirenlere göre ilk yil bosanma riskinin daha fazla oldugunu belirten Dr. Yavuz, aniden evlenenlerin birbirlerini ayni evde yasamaya baslayinca tanidigini ve uyumlu olmamalari halinde ilk 1 yil içinde bosandiklarini vurguladi.

Uzun Süre Flört Etmek Önemli

Görücü usulü ile bir süre nisanli kalip evlenenlerin iliskileri aile büyüklerinin seçimleri ve tecrübeleri ile sekillendigi için flört evliligine göre biraz daha saglam olabiliyor. Bu noktada çiftler arasi sorunlarda aile büyüklerinin hemen devreye girip arabuluculuk yapmasinin önemli bir faktör oldugunu belirten Dr. Yavuz, 20. yildan sonra bosanmalarda görücü usulü evlilik ve flört evliligi arasinda sayisal açidan bir farkin olmadigini hatirlatti.

Kadin Çalisiyorsa Bosanma Riski Artiyor

Eslerden her ikisinin de çalisiyor olmasi, evliligi yorgunluga götüren nedenlerden biri. Çalisan kadina, ev islerinde erkegin yardimci olmamasinin yozlasmayi artirdigini belirten Dr. Yavuz, çalisan kadinlarin profesyonel alanda ve evinde iki farkli role sahip olmasinin yorucu oldugunu hatirlatti. Çalisan kadin evine vakit ayirdigi zaman kariyeri tehlikeye giriyor, kariyerine yöneldiginde evini ihmal ediyor. Isine daha çok vakit ayirdiginda, esler bunu anlayisla karsilamayabiliyor. Tüm bu nedenler dogrultusunda çalisan kadinlarda çalismayanlara göre 6 kat daha fazla bosanma vakasi görüldügünü belirten Dr. Yavuz, bunda ekonomik özgürlügün de payinin büyük oldugunu dile getirdi.

Teknoloji Evliligi Yoruyor

Günlük hayatimizi kolaylastiran teknoloji, özel hayatimizi tehlikeye atiyor. Çok odali evler, yazliklar, kisliklar, farkli televizyon ve bilgisayarlar, çiftleri birbirinden kopariyor ve yalnizlastiriyor. Bunlarin duygusal yönden kopma ve ayrismalara neden oldugunu belirten Dr. Yavuz, teknolojik imkanlarin daha az kullanildigi kirsal kesimlerde bosanma olaylarinin nadir görülmesini de buna bagliyor.

Akraba ve Komsu Ziyaretleri Iliskiyi Canli Tutuyor

Akraba ziyaretleri ve komsuluk iliskileri evliligi sürekli dinamik tutarak yorgunluga engel olabiliyor. Haftada en az iki defa akraba ya da komsu ziyaretinde bulunanlarda, evlilik yorgunlugu riskinin azaldigini belirten Dr. Yavuz, bu ziyaretlerin hem esler arasinda paylasimi artirdiginin hem de monotonlugu yok ettiginin altini çizdi. Evlerinde hizmetçi ya da bakici olanlarda da olmayanlara göre bosanmalarin daha fazla görüldügünü hatirlatan Yavuz, yemek sonrasi çay-kahve sohbetlerinin evliligi pekistirdigini sözlerine ekledi.

Olumlu Düsünmek Evliligi Saglamlastiriyor

Karsilikli empati de evlilik yorgunlugunu önleyen önemli faktörlerden biri. Kendini esinin yerine koyarak hareket etmek çogu zaman sorunlarin baslamadan çözümlenmesi ile sonuçlanir. Psikolojide ‘kendini gerçeklestiren ön kabul’ yasasina deginen Dr. Yavuz, bir insanin herhangi bir konuda ön yargisi varsa, bir müddet sonra ön kabul olusan yasanin kendini gerçeklestirmeye basladigini söylüyor. Örnegin; ‘Esime güvenmiyorum, beni aldatabilir’ düsüncesine sahip bir esin güvensizligi, bir süre sonra davranislarina yansiyabilir ve bu da iliskiyi bosanmaya sürükler. Psikolojideki bu yasanin bir diger adi da kuantum olumsuzlamadir. Dr. Yavuz, bunun tersine ‘Esim beni aldatmaz’ düsüncesi ile duygularini yansitan kisinin kuantum olumlama ile evlilik baglarini saglamlastirdigini vurguluyor.

Çiftler Birbirini Elestirirken Dikkatli Olmali

Evlilik yorgunlugunu önlemek için çiftler elestiri ve önerileri ‘sen’ odakli degil ‘ben’ odakli yapmalidir. Örnegin ‘Bu evin hali ne böyle? Sen ne daginik bir kadinsin!’ yerine es ‘Ev daginik olunca kendimi kötü hissediyorum’ derse karsi taraf sorumluluk duygusuyla daha hassas hareket edecektir. ‘Sen’ odakli elestiriyi direkt kisiligine yapilmis bir saldiri olarak algilayan es, bir süre sonra islerini yine ihmal edecektir.

En Az 5 Dakika Birbirinizi Izleyin…

Bilimsel bir arastirmada, 100 kisiye karsi cinsten birine 5 dakika süreyle hiç kipirdamadan bakmalari isteniyor ve sasirtici bir sonuç çikiyor. Birbirinin yüzüne bakan çiftlerden bazilari asik olup evlenmeye karar veriyor. Dr. Yavuz da tipki bu arastirmadaki gibi çiftlere her gün en az 5 dakika birbirinin yüzüne bakmalarini öneriyor.

Evlilik, canli bir organizma gibi beslenmeye ihtiyaç duyar. Evlilikte 2,5 yildan sonra duygusal beslenmenin minimuma indigini belirten Dr. Yavuz, bunun yerini, duyma, dinleme ve anlama seklindeki empatik paylasimci iletisimin aldigini, çiftlerin de bunu en iyi sekilde yerine getirmesi gerektigini belirtti.

Evlilik Yorgunluguna Yakalanmamak Için Neler Yapilmali?

Elinizdekilerin Degerini Bilin: Sahip oldugumuz birçok seyin kiymetini kaybettigimizde anlariz. Sagliginizin, ailenizin, çocuklarinizin, dostlarinizin degerini bilin. Esinizle ortak arkadasliklar ve dostluklar kurun. Ne yazik ki bazi esler, yaptiklari her iste mükemmel olmalari gerektigine inanir ve dolayisiyla bir türlü kendilerini yeterli bulmazlar. Bu tür insanlar kendileriyle barisik olmadiklari ve kendilerinden kapasitelerinin çok üstünde beklentileri oldugu için evliliklerinde de mutlu olamazlar. Hayat düz bir çizgi degildir, inisli çikislidir. Basari kadar basarisizliklarin da dogal oldugunu kabul etmek gerekir.

Mutlulugunuz Için Araya Hedefler Koymayin: Kendinize ev, araba alinca, çocugumuz olunca ya da baska bir olay gerçeklesince mutlu olacagiz gibi hedefler koymayin. Mutluluk hedef degil uzun bir yolculuktur ve her an yasanacak bir duygudur.

Her Elestiriye Kulak Vermeyin: Çevrenizdeki insanlarin elestirilerine ve önerilerine göre yasarsaniz, kendiniz için yasayamazsiniz. Bu yüzden hatalariniza degil, kisiliginize yönelik elestirilere kulak vermeyin.

Hatalara Duyarli Olmayin: Hiç kimse mükemmel degildir ve hatalar tekrarlanmadikça görmezden gelinmelidir. Gördügünüz seyi söylemezseniz hafizanizdan uçup gider, söylerseniz hafizanizda yer eder. Bu nedenle her olumsuzlugu sözcüklere dökmemek gerekir. Böylece hem çabucak unutursunuz hem de tekrarlanma ihtimali olmayan bir olay için esinizi incitmemis olursunuz.

Evliliginize Zaman Ayirin: Eslerin tüm zamanlarini birlikte geçirmeleri özellikle çalisan ailelerde neredeyse imkansizdir. Çiftler, evde olsun disarida olsun aksam yemeklerini birlikte yemeye gayret göstermeli, pazar sabahlari hep beraber uzun kahvalti keyifleri yapmalidir. Aksam yemekleri haftada 2’den aza indiginde tehlike baslamis demektir. Ayda bir kaç kez konsere, sinemaya, tiyatroya bu da olmazsa piknige gidilmeli, seyahatlerden eslere hediyelerle dönülmelidir.

Baskalarina Yardim Edin: Yardima muhtaç insanlara birlikte destek olmaya çalismak, birliktelik duygusunu pekistirir. Bu da beraberlige takim ruhu kazandirarak iliskinin dogru çizgide ilerlemesini saglar.

Birlikte Hobiler Edinin: Çesitli spor ya da sanat dallarinda ortak zevklere yönelmek evliligi güçlendirir.

Sonuç olarak çiftlerin birbirini oldugu gibi kabul etmesi gerektigini belirten Dr. Yavuz, onarici ve bagislayici olundugunda evliligin saygi ve sevgi esliginde ilerleyen uzun bir süreç oldugunu hatirlatarak sözlerini tamamladi.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası