Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de ilk parkinson ameliyati BRSHH’ta gerçeklestirildi

Devlet Hastanelerinde Bir Ilk!

Parkinson hastalarina halk arasinda “beyin pili” yerlestirilmesi olarak adlandirilan ameliyat, Türkiye’de ilk olarak Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi’nde uygulandi.

Türkiye'de birkaç merkezde uygulanan ameliyatla parkinson hastaliginin etkilerinden olan titreme gibi olumsuzluk büyük ölçüde giderilerek, hastanin normal hayatina dönmesi saglandi.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi’nde (BRSHH) Türkiye’de devlet hastanelerinde ilk defa yapilan bir operasyona imza atildi.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmani Op. Dr. Bekir Tugcu baskanliginda gerçeklestirilen ameliyatla parkinson hastasina, hareketlerini kontrol ve koordine eden bir jeneratör yerlestirildi.

Halk arasinda “beyin pili” yerlestirilmesi olarak adlandirilan bu ameliyat; planlama çalismalari, beyin elektrotlarinin beyne hedefe yerlestirilmesi ve son olarak da pilin gögüs kismina yerlestirilmesi seklinde uygulandi.

Ameliyat, bir beyin cerrahisi uzmani, 2 beyin cerrahisi asistan doktoru, 2 nöroloji uzmani, 1 anestezi uzmani ve 1 anestezi teknisyeni, kayitlama islemleri için de bir biyomedikal mühendisi yer aldi.

Ameliyatin planlandigi sekilde gerçeklestirildigini belirten Op. Dr. Bekir Tugcu, “Ilk sonuçlar beklentilerimizi ve hastanin beklentilerini karsiladi. Ilk planda yan etki saptanmadi ve sonuç tatminkardi” dedi.

Ameliyatlar sürecek

Op. Dr. Bekir Tugcu, parkinson ameliyatlarinin bundan sonrada devam edecegini belirterek söyle devam etti: “Maliyetinin yüksek olmasi ve çok fazla teknolojik destek ihtiyaci nedeni ile bu cerrahi tedavi yönteminin her yerde uygulanmasi mümkün olmadigi gibi dogru da degildir. Iyi bir beyin cerrahisi - nöroloji koordinasyonu gerektirmektedir. Nörolojik bilimler merkezi olarak hastanemiz gerek egitimli personel gerekse teçhizat olarak bu tarz bir ihtiyaca cevap verebilecek durumda olup, bu tedavi yöntemini rutin bir cerrahi islem olarak uygulamaya devam etmeyi ve özellesmis bir merkez olmayi planlamaktayiz.”

Son çare degil!..

Parkinson hastaligi tedavisinde ameliyatin son çare olmadigini da dile getiren Op. Dr. Bekir Tugcu, sunlari aktardi: “Yeni tani konmus tüm hastalarda tedavi günümüzde ilaçla tedavidir. Ancak hastaligin ilerledigi ve ilaçlarin asil istenen etkisinin azaldigi ve yan etkisinin arttigi, ileri asamalarinda cerrahi tedavi ön plana geçebilmektedir. Ancak sunu ifade etmek gerekir ki cerrahi tedavi hastaligin kesin tedavisi olmayip, yakinmalarin azaltilarak ya da tümüyle ortadan kaldirilarak hastanin yasam standartlarini yükseltmeye ve baskalarina bagimsiz olarak normal bir yasama ulasmasina yardimci olarak kullanilmaktadir. Parkinson hastaliginin asil nedenine yönelik, kök hücre tedavi yaklasimlari ve genetik tedaviler ise halen arastirma asamasinda olup ileriki dönemlerde tedavi seçenegi olma yolunda umut vermektedir.”

Yeni tani konulmus hastalarda cerrahi tedaviyi önermediklerini belirten Op. Dr. Bekir Tugcu, “Ancak hastaligin ilerlemesi ile giderek ilaçlarin etkisi azalmakta ve yan etkileri giderek artmaktadir. Hasta ilaci aldigi dönemlerde istemsiz hareketler belirgin artmakta hastanin yardimsiz hayatini devam etmesini engellemektedir. Ayni zamanda gelisen ve bizim “off dönemi” olarak tanimladigimiz kilitlenmeler ve hareketsiz kalma dönemleri de artmaktadir. Iste bu asamada cerrahi yöntem ile beyin pili takilmasi tedavisi iyi bir seçenek olarak karsimiza çikmaktadir” diye konustu.

Ilaç tedavisine yanit vermeyen hastalarin cerrahi tedaviden de faydalanamadigini ifade eden Op. Dr. Bekir Tugcu, sunlari kaydetti: “Bazen hastaliga eslik edebilen belirgin bunamasi olan hastalar ve belirgin psikiyatrik hastalik tanisi alan hastalarda maalesef cerrahi tedavi uygulanamamaktadir. Ileri yasta uygulanabilmekle beraber, daha genç yastaki hastalarda tedaviye yanit daha iyi olmaktadir. Oldukça uzun süren ve genelinde uyanik olarak uygulanan bu cerrahi tedavi için hastanin cerrahi ekip ile uyumlu olmasi son derece önemlidir.

Tüm bu nedenler ile hasta seçimi son derece itina ile yapilmalidir. Biz hareket bozukluklari konusunda çok tecrübeli bir nöroloji ekibi ile çalismaktayiz ve hasta seçimine cerrahi öncesi tartisarak karar vermekteyiz.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası