Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKUL ÇOCUKLARINDA UYKU SAGLIGINA DIKKAT!

“Uykulari yetersiz olan çocuklarin okuma, yazma ve matematik problemleri çözme becerilerinin bozuldugunu ve saglikli uyuyanlara göre bu ögrencilerin daha düsük notlar aldigini açikca gösteren arastirmalar bulunuyor.”

Yetiskinler, birkaç gece kötü uyumanin günlük yasamlarini nasil olumsuz etkiledigini çok iyi bilir. Çocuklarda ise yetersiz süreli veya kalitesiz uyku psikolojik durumlarini bozar. Akademik basarilarini ne kadar çok etkilediginin çok farkinda degiliz. Özellikle ana okulu ve ilk ögretim yasindaki çocuklarin beyni henüz hizli bir gelisim süreci içinde oldugundan yeterli uyku, fiziksel ve bilissel gelisme için olmazsa olmaz bir önem tasir. Çok karmasik bir bilgisayara benzetirsek beyin, verileri islemek, bellege kaydetmek, bilgileri birbirleriyle ilintilendirmek, siniflandirmak, gerektiginde kolay ve dogru hatirlamak, dogru çikarsama yapmak için gerekli islemlerin çogunu uyku sirasinda gerçeklestirir.

“Beyin uyku sirasinda dinlenmez! Aksine uyanik oldugu zamanki kadar çok çalisir.”

Uyku, vücudumuzun degil, beynimizin “dinlenmesi” için sarttir. Aslinda beyin uyku sirasinda dinlenmez. Daha çok disaridan degil, vücuttan ve kendi içinden kaynaklanan verileri isler. Uyanikken oldugundan çok çalisir. Uyku beynin ve vücudun en verimli sekilde is görmesi için olmazsa-olmazidir. Eriskinlerin tam dinlenebilmesi için gerekli olan "ideal uyku süresi" kisiye göre degisir. Bunlar genetik faktörler ve aliskanliklara bagli farkliliklar gösterebilir. Çocuklarda ise uzmanlar, ilkokul öncesi küçük çocuklarin 11-13 saat, ilk ve orta ögrenimdeki çocuklarin 10 -11 saat uyumalari gerektigini saptamislar. Üniversite döneminde gençlerin uyku gereksinimi de genelde 8-9 saattir.

Uyku ile ilgili bilimsel arastirmalar

Bilimsel arastirmalar, uyku süreleri 1 hafta süreyle bir saat bile azalan çocuklarda dikkat, konsantrasyon, ögrenme ve hafiza becerilerinde ölçülebilir belirgin azalmalar oldugunu saptamislardir (Dr.Brian Mills, Louisville Üniversitesi, 2007). Uykulari yetersiz olan çocuklarin okuma, yazma ve matematik problemleri çözme becerilerinin bozuldugunu ve saglikli uyuyanlara göre bu ögrencilerin daha düsük notlar aldigini açikca gösteren arastirmalar bulunuyor (Alyssa Bachman, 2007). Michigan Üniversitesi arastirmacilarindan Dr. Ronald Chervin ve meslektaslari da, uykulari horlama nedeniyle bozuk olan 866 çocukta yaptiklari arastirmada özellikle küçük çocuklarda, normal uyuyanlara oranla 3 kez daha sik davranis bozukluklari ve dikkat daginikligi, hiperaktivite gibi sorunlara rastlandigini saptamislar. 2,5 ile 6 yas arasi 1500 çocukta yapilan bir baska genis arastirma da, 10 saatten az uyuyan çocuklarin kelime haznelerinde ve bilissel becerilerinde, 10 saatten çok uyuyanlara oranla çok belirgin azalma oldugu saptanmis.

Benzer arastirmalar, ergenlik yasindaki gençlerde de uyku problemlerinin ve yetersiz uykunun sanildigindan çok daha yaygin oldugu göstermekte. Eksik uyku çok belirgin davranis sorunlarina, ögrenme problemlerine ve akademik performans düsmesine yol açar. Bu yas grubundaki gençler siklikla gece uykuya dalmakta zorluk, sik uyanma, sabah dinlenmeden uyanma veya çok zor "ayilma", gün içinde yorgunluk ve kolayca uykularinin gelmesi sikayetleri görülür. Bu sikayetlerle davranis bozukluklari, devamsizlik, ögrenme güçlügü ve akademik basarisizlik arasinda bir iliski bulunuyor.

Bu iliskinin sebep-sonuç baglantisi olup olmadigi kesin degilse de olma olasiligi çok yüksektir. Sebepsiz yere yorgun veya hasari, duyarsiz veya asiri huysuz ve tepkili, akilli oldugu halde sosyal ve akademik basarisi sorunlu düzeyde çocuklarda uyku kalitesinin gözönüne alinmasi gereklidir. Her ne olursa olsun, anne-babalarin çocuklarinin uyku sagligina en azindan beslenmeleri ve genel sagliklari kadar özen göstermeleri gerektigi açiktir.

Saglikli bir uyku için dikkat edilmesi gereken genel kurallar sunlar:

• Her sabah ayni saatte uyanarak biyolojik saatinizi kosullandirin
• Ögleden sonra / okul sonrasi sekerleme yaparsaniz yarim saati asmayin
• Yatakta okumayin, chat yapmayin, twitlemeyin, mesajlasmayin, TV seyretmeyin, telefonla konusmayin, abur cubur yemeyin
• Ögleden sonralari ve aksamlari kafeinli sodali içecekler kullanmayin
• Yataga aç gitmeyin ama aksam yemeklerini hafif yiyin, gece çok su içmeyin
• Egzersizlerinizi yatmadan en az 4 saat önce yapin
• Yatak odasi sessiz, karanlik, yaklasik 23-24 isida derece olsun
• Yatmadan önce yogun video oyunlari, korku filmleri seyretmekten kaçinin
• Dertleri, sorunlari, endiseleri yataga tasimayin, olumlu düsünün
• 20 dakikada uyuyamazsaniz kalkip baska bir odaya geçin, sikici seyler okuyun, uykunuz gelince yataga dönün
• Okul disi aktiviteler çok zaman aliyorsa azaltmayi düsünün, ders için gece geç saatlere kadar çalismanin kalici yarari olmadigini unutmayin
• Uyku sorunlari bir iki haftayi geçerse bunlari gözlemleyin, not edin, doktorunuza veya bir uyku uzmanina danisin

Ergenlik yasindaki gençlerin çogunun özel telefon konusmalarinin gecenin geç saatlerine kaydirdiklarina, saat 02-03’e kadar yogun telefon trafigi yasadiklarina siklikla rastliyoruz. Bu konusmalar sadece uyku saatinden çalmamakta, içeriklerinin anlami ve önemine bagli olarak, uyuduktan sonra da uykunun kalitesini kötü etkileyebilmektedir. Ebeveynlerin uyku saatleri konusunda tatli-sert bir disiplin içinde olmalari, sinirlari belirlemeleri ve ödünsüz uygulamalari gerekiyor. Ailedeki diger eriskinlerin de bu konuda uyum içinde davranmalari sart. Unutmayin, çocuklariniz sizin arkadasliginiza degil onlara güven ve huzur verici, dengeli bir disiplin uygulayan ebeveynlere muhtaçlar.

Amerikan Hastanesi
Uyku Klinigi Bölüm Sefi
Dr. Sabri Derman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası