Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Takip edilmeyen benler hayati tehlike olusturabilir!

Bulundugumuz yaz mevsiminde günesin zararli etkilerinden mutlaka korunmaliyiz. Günesin zararli isinlari sonucu cilt kanseri gelisebilmektedir ve ne yazik ki cilt kanserleri görülme sikligi gittikçe artmaktadir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi uzmani Op. Dr. Gülden Avci benler hakkinda bilinmesi gereken en önmeli bilgileri derledi!

Cilt kanserinin en sik görülen tiplerinden biri benlerden gelisir!

Cilt kanserinin en sik görülen 3 tipinden biri olan “malign melanom” genellikle benlerden gelisir. Ve bu tip cilt kanseri en kötü prognoza (gidise) sahiptir. Bu nedenledir ki benler(nevüs) önem arz etmektedir.

Benler açik kahverenginden siyaha kadar degisebilen renklerde olabilirler. Dogustan olabildikleri gibi sonradan kazanilmista olan benler aslinda melanosit denen renk hücrelerinden olusurlar. Büyüklükleri çok degisken olabilmektedir. Dev boyutta olduklarinda tüm bacagi, kolu, vücudun büyük bir kismini kaplayabilmektedirler. Yüzeyleri düz olabildigi gibi kabarikta olabilmektedir. Kimi zaman üzerlerinde kilda olur.

Kanserlesme olasiligi nedeniyle benler takip edilmeli!

Benlerin kanserlesme olasiligi nedeniyle takibi önemlidir. Benlere alinan çarpma, vurma gibi darbeler bendeki hücreleri yorar ve kanserlesmeye egilimi arttirir. Bu nedenledir ki özellikle çocuklukta dogustan olan benlerin üzerinde sik yara açilmasi, örnegin diz bölgesinde var olan ve çocugun düsmeleri sonrasi bende açilan yaralar, benin kanserlesme olasiligini artiracaktir. Dogustan var olan benlerin kanserlesme riski normalden biraz daha fazladir. Anne - babalarin bu konuda dikkatli olmalari çocugu mutlaka günesten korumalari ve benin oldugu bölgenin darbelerden olabildigince sakinilmasi gereklidir. Riski yüksek benlerde, benlerin alinmasi en dogru seçim olacaktir.

Günese karsi mutlaka önlem alinmali!

Sonradan kazanilan benlerin en büyük sebebi ise günes isigidir. Günes yaniklari sonrasi ve tekrarlayan günes isigina maruz kalmalar sonrasi benler olusur. Ve yine günes yaniklarina bagli olarak bu benler kanserlesir. Her günes yanigi tehlikeyi arttirir. Özellikle çocukluk dönemindeki günes yaniklari bu açidan en risklidir. Hem ben sayisinin artmasini engellemek hem de kanserlesme olasiligini azaltmak için günesten korunmak çok önemlidir. Burada günesten korunmada ne yazik ki gün için yapilan en büyük yanlislardan biri günes koruyucu kremlerin sürülerek günes isinlarinin en dik oldugu saatlerde günes isigi altinda kalmaktir. Ancak günes koruyucu kremlerin korumalari ile ilgili bilgiler su an için ne yazik ki yeterli degildir. O nedenle günes koruyucu kremlerin kullanilmasi yaninda günes isinlarinin dik oldugu saatlerde günese çikilmamasi ve günes isinlarini geçirmeyen kiyafetlerle günes korunmasina destek olunmasi gerekmektedir. Günes koruyucu krem sürülerek saatlerce günes altinda kalinmasi bir paradoks yaratmaktadir.

Degisim geçiren benler tehlikeli olabilir!

Benin çapi arttikça kanserlesme riski artar. Benlerde son zamanlarda olusan kizariklik, üzerinde yara açilmasi, kepeklenme, renginde degisiklik, etrafa dogru büyüme, kenarlarinda düzensizlik, asimetri olusmasi, kabariklasma gibi belirtiler kanserlesme açisindan kötü bulgulardir. Bu tür belirtilerde kisi hemen doktora basvurmalidir.

Süpheli olan benlerin alinmasi tek tedavi yoludur. Ancak halk arasinda benler alindiginda kanserlesir gibi yanlis bir kani bulunmakta. Ne yazik ki bu tam tersi eger kanserlesmis bir ben alinmazsa hayati tehlike içerir. Benler alinip patolojik tetkike gönderildiginde kesin olarak kanserlesip kanserlesmedigi tanisi konur.

Ben alindigi için kansere dönüsmez

Aksine benler alindiginda ancak dogru tanisi konur, eger alinmaz ise tani geç kalabilir ve kanser yayilir, hayati tehdit eder. Önemli olan ve unutulmamasi gereken, benlerin takip edilmesi gerektigi, süpheli görülenlerin vakit geçirilmeden alinmasi gerektigidir. Benlere lazer veya kriyoterapi gibi tedaviler yapilmasi benin patolojik tetkik yapilmasini engelledigi için tani konmasini imkânsiz kilar. O nedenle benlere lazer veya benzeri islemler yapilmamasi gereklidir. Benlerden kaynaklanan cilt kanseri oldukça kötü gidislidir, bu nedenle bu konuda kisiler bilinçli olmali benlerinin takiplerini yaptirmali ve süpheli olanlarinin vakit geçmeden alinmasini saglamalidir. Ve alinan ben mutlaka patolojik incelemeye gitmelidir.

Unutulmamalidir, genellikle kendisi oldukça küçük olan benin yaratabilecegi saglik sorunlari oldukça büyük ve önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası