Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bayramda Neden Kilo Aliyoruz?

Iftar saati ile birlikte çok miktarda ve hizli gida tüketimi, ciddi olarak hazimsizlik ve mide problemlerine yol açabiliyor. Ortaya çikan bu sorunlar kilo alinmasinda önemli bir etken. Oruç tutanlar için bayram ise, 2 ögünlük beslenmeden 3 ögünlük normal beslenme sürecine geçilmesi anlamina geliyor ki, dikkat edilmezse, yine kilo almak ve yeni sindirim sorunlari yasamak mümkün. Çünkü bayramla birlikte hem ögün sayisi hem de yenilen miktar ve kalori orani arttigindan kilo almak kolaylasiyor.

Acibadem Kadiköy Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmani Evrim Demirel, Ramazan Bayrami’nda kilo almaya yol açan üç nedeni söyle siraliyor:

• Çok fazla miktarda sekerli çay ve kahve tüketmek
• Hamur isini abartmak
• Seker ve tatli tüketimini artirmak

ÇAY VE KAHVE IKRAMINA DIKKAT:

Bayram ikramlarinda sekerli gidalarin disinda çay ve kahve gibi ikramlar da çok yogun olarak servis ediliyor. Gidilen her yerde ikram edilen çay ve kahveyi içmemeye ya da az sayida ve sekersiz tüketmeye çalismak kilo kontrolünü saglamaya yardimci oluyor. Bununla birlikte günlük 2-2,5 litre su tüketmeye özen göstermek vücudun sivi dengesinin saglanmasi anlaminda önem tasiyor.

HAMUR ISLERINI ÇOK TÜKETMEK HIZLI KILO ALDIRIYOR:

Ramazan ayinda iftar yemeklerinde genelde insanlar uzun süren açlik nedeniyle kirmizi et, ekmek, pilav, makarna, hamur isleri, tatli, börek gibi karbonhidrat ve protein agirlikli beslenmeyi tercih ediyor. Sebze ve meyve gibi lif orani yüksek ancak enerjisi daha düsük besinlerden uzak duruluyor ya da az tüketiliyor. Bu da hazimsizliklarin artmasi disinda kabizlik ve hizli kilo artislarina neden oluyor. Ramazan bayraminda kilo artislarinin olmamasi ve mide problemlerinin ortadan kalkmasi için, karbonhidrat ve protein agirlikli beslenmek yerine sebze, meyve agirlikli ve düzenli beslenmek önem tasiyor.

MEYVE VE SÜTLÜ TATLI TERCIH EDIN:

Bayramlardaki en önemli adetlerden birisi büyüklerin ve akrabalarin ziyareti. Bu ziyaretlerde ikram edilen çikolata, seker, tatli tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor. Miktar olarak küçük fakat bos ve fazla kalori içeren bu gidalari, her ikram edilen yerde tüketmemeye ya da porsiyonlarinizi azaltmaya çalisin. Sunulan tatli ve sekerli gidalari sinirli tüketmeye çalisirken, evimize ziyarete gelenlere de ayni özeni göstermek önemli. Mesela agir serbetli tatlilar yerine meyveli ve sütlü tatlilar ikram etmeye çalisip çok fazla israrci olmamak bu özenin bir parçasini olusturuyor.

AGIR SPORDAN UZAK DURUN

Ramazan ayinda oruç tutarken su kaybi olmamasi ve kan sekerinin çok fazla düsmemesi için egzersiz yapmak dogru degil. O yüzden bayramla birlikte egzersiz ve yürüyüs yapmayi artirmak kilo kontrolünü saglamak ve bayramda alinan fazla enerjiyi dengeye getirebilmek için yardimci olabiliyor. Egzersiz ve yürüyüs yapmaya yeterli zamaniniz olmasa bile günlük hareketleri artirmaya çalismak da faydali. Asansöre binmek yerine merdiven çikmak, kisa mesafelerde araba kullanmak yerine yürümeyi tercih etmek gibi...
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası