Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelere Yolculuk Uyarisi

Hamilelerin sik ve uzun yolculuklardan kaçinmasi gerektigi, zorunlu hallerde de, emniyet kemeri takmalari ve iki saat arayla araçtan inerek kisa yürüyüsler yapmalari tavsiye edildi.

Kazalarda ilk 60 dakika, hamileler için hayati önem tasiyor. Trafik kazalarindan kurtarma ve tedavide, hamile kadinlara öncelik verilmesinin, anne ve bebek sagligi için çok önemli oldugu vurgulandi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü), Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Evrüke, kazalarda hamileler için ilk 60 dakikanin “hayati önem tasidigina” dikkati çekerek, bu süre içinde hem anne, hem de bebegin yasamasi için gerekli müdahalenin yapilabilecegini söyledi. Kaza sirasinda hamile kadinlarin doktor ve saglik görevlilerine durumlarini mutlaka bildirmesi gerektigini ifade eden Evrüke, sunlari kaydetti: “Trafik kazalarinin ardindan hamile kadinlar, genellikle kafa travmasi ve kanama nedeniyle olusan soktan kaybedilmektedir. Raporlarda dalak yirtilmasi bulgularina rastlanilmaktadir. Hamilelerin kaza aninda solunumu takip edilmeli, damar yolu açilmali ve oksijen verilmelidir. Künt batin travmalarinda olusan en önemli komplikasyon, erken dogum olayinin baslamasidir. Bu durum yüzde 10 oraninda bebegin yaralanma ve rahimin zedelenmesinin ön bulgusu olabilir.”

Rahmin yaralanmasi sonucunda anne ölümü yüzde 10’dan az iken, bebek ölümünün yüzde yüze ulastigina dikkati çeken Evrüke, gebe kadinda karnin alt bölgesi (pelvik) muayenesinin mutlaka gerekli oldugunu vurguladi. Pelvik kiriklarin hayati önem tasiyabilecegini ifade eden Evrüke, travma sonrasinda hamile kadinlarin mutlaka gözlem altinda tutulmasi gerektigini anlatti. Evrüke, “Yapilan arastirmalara göre hamile kadinlarin yüzde 6-7’si travmaya maruz kalarak ölmektedir. Egitimli hamile hasta, bu gibi vakalarda hem kendini hem de bebeginin sagligini uzun süre koruyabilir” dedi. Hamilelerin sik ve uzun yolculuklardan kaçinmasi gerektigini kaydeden Doç Evrüke, zorunlu seyahatlerde de, mutlaka emniyet kemeri kullanmalari ve ikiser saat araliklarla, araçtan inerek kisa yürüyüsler yapmalarinin yararli olacagini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası