Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sonbahar gelirken, verdiginiz kilolari geri almayin…

Yaz basinda bin bir güçlükle verdiginiz kilolari her kis yeniden alanlardan misiniz? Belki de sorun yediklerinizde degil, neden yediginizdedir…

Yaz mevsiminde baslayan fazla kilolardan kurtulma çabasi, tatil sonrasi yavaslar, eski aliskanliklar hatirlanir ve verilen kilolar da yavas yavas geri alinir. Psikolojik Danisman Nilgün Çalik “Siz de bu kisir döngüyü her yil yasayanlardansaniz, o zaman problemin çözümünü duygularinizda aramalisiniz. Bu yil geçmis yillardan farkli olsun, verdiginiz kilolari almayin. Bunun için sizi yemege yönlendiren duygularinizi fark edin” dedi.

Psikolojik Danisman Nilgün Çalik, “Çogu kisi kilolarin fiziksel boyutuna takilmis durumdadir. Görüntüsünden utanir, rahatsiz olur, iyi görünmek, iyi giyinmek ister. Bu da onu kilo verme yönünde geçici bir süre motive eder. Genellikle yaz sezonu baslarken, kilo verme konusunda hizli bir artis olmasi da bundandir. Gerçekten de bu dönemlerde birçok kisi, yogun bir çaba sarf ederek kilo vermeyi basarir. Ama sonra yaz aylari biter ve kisi eski aliskanliklarina döner. Kilolar, bir sonraki “kilo verme sezonu” na kadar bedende depolanir. Verdigimiz kilolar neden kalici olmaz? Çünkü kiside, zihinsel anlamda hiçbir degisim olmamistir. Bilinçalti düzeyde yiyeceklere yüklenen anlamlar degismemistir. Kisiyi sagliksiz yeme aliskanliklarina ve hareketsizlige yönelten temel mekanizmalar anlasilmamis ve çözümlenmemistir” diyerek, yaz basi verilen kilolarin sonbaharla birlikte hizla geri alinabilecegine dikkat çekti. Çalik, “Kilo problemi duygu, düsünce ve davranis boyutunda yani zihinsel düzeyde çok yönlü ele alinmasi gereken bir konudur. Zihinsel düzeyde yapilan çalismalar fiziksel bedeni bir bütün olarak etkiler. Bu sadece bedenin incelmesi degil, bütünsel anlamda saglikli olmak ve dengeye kavusmak demektir. Yani sadece ideal kilonuza ulasmaz, ayni zamanda saglikli bir beden ve zihne de sahip olursunuz” dedi.

Neden gereksiz yere yemek yiyoruz?

Pek çok kisi tokken bile bir seyler yedigini, kendini fark etmeden mutfakta buldugunu, is yerinde çekmecesinin, yolda çantasinin abur cuburla dolu oldugunu sikayetle anlatir. Peki neden? Neden tok oldugumuz halde bir seyler yemek isteriz? Psikolojik Danisman Nilgün Çalik “Gereksiz yemenin ardina birikmis duygular vardir. Kontrolsüzce yemek yemek, yiyerek rahatlamaya çalismak ve bazi yiyecekleri yemeye engel olamamak gibi gözlemlediginiz bu davranislar hep duygularla baglantilidir. Kisi üzüldügü, kizdigi, kendini emniyette ve güvende hissetmedigi, yalniz ve sevgisiz zannettigi zaman, farkinda olarak ya da olmayarak, hep yiyecege kosar. Çünkü, yeme eylemi bilinçalti düzeyde, hep iyi hissetmeyle baglantilidir. Yedikçe sikintisinin geçtigini, acilarinin azaldigini düsünür.” Seklinde konustu.

Temeller bebeklikte atiliyor…

Nilgün Çalik gereksiz beslenmenin temellerinin istenmeden de olsa anne babalar tarafindan, daha bebeklikte atildiginin altini çizdi: “Bebeklik döneminden itibaren, o anda karni aç olmasa bile agzina bir sey verilmesi gibi bir baskiyla karsi karsiya geliyor. Beslenmis, karni tok, alti degismis ama yine de agliyor. Büyük ihtimalle dokunulmak, gerçekten emniyette ve güvende olup olmadigini, sevilip sevilmedigini test etmek istiyor. Bebek için dokunulmak, oksanmak kendini emniyette ve güvende hissetmesini saglayan temel bir ihtiyaç. Eger anne-baba bunu bilmeyip her türlü aglamayi agzina bir sey verilme ihtiyaci olarak algilar ve bunu da eyleme geçirirse, bilinçaltinda bir kalip gelisir: ‘Emniyette, güvende hissetmem için agzima bir seyler verilmeli.’ Bilinçaltina yemeyle ilgili yerlesen kaliplar bununla da sinirli kalmaz. Bebek büyüdükçe, yemege tesvik edilir. Evde, ne yiyip ne yemedigi konusulur, yedikleri övülerek anlatilir, takdir edilir; yemedigi zaman anne-baba üzülür. Yillar içinde, bilinçalti sevgi, ilgi, emniyette ve güvende hissetme, onaylanma ihtiyaçlari ile yemek yemeyi esitlemeye basliyor. Böylece yemekle ilgili yetiskinlikte de devam edecek, temel kaliplar gittikçe pekiserek, bilinçaltina yerlesiyor.”

Sevgisizlik ilgisizlik ve güvensizlik hissi yemekle bastiriliyor…

“Yerlesen bu yanlis eslesmeler, kisi yetiskin oldugunda, mutlu olmak için farkinda olmadan yemek yeme dürtüsüne dönüyor” seklinde konusan Psikolojik Danisman Nilgün Çalik “Gereksiz yeme eyleminin duygusal yönü çok fazladir. Yeme eylemi bilinçalti düzeyde sevgiyle, ilgiyle esdeger bir kavram olduguna göre, kisi kendini sevgi açligi içinde, stresli, güvensiz hissediyorsa, bilinçaltinin ögrendigi kaliplar geregi, en iyi hissettirecek sey yine yiyecekler oluyor. Zamanla bu öyle bir kalip olmaya basliyor ki, bilinçalti ne için yedigini unutuyor ve yeme eylemi otomatik bir davranisa dönüsüyor. Iste ‘Farkinda olmadan yiyorum’, ‘Yiyeceklere dayanamam’, ‘Bir de baktim ki, koca pastayi bitirmisim’, ‘Kuruyemis tabagina saldirdim’, ‘Ne yedigimi bilmeden yedim’ gibi sözleri söyleyenler fiziksel degil, duygusal olarak açlik yasayanlardir” dedi.

Kilolardan kalici olarak kurtulmak için duygularinizi fark edin…

Yaz basi verilen, sonbahar ile yeniden alinmaya baslanan, kisin kalin giysilerin altina saklanan, ilkbaharla birlikte fark edilen ve vücudumuzu adeta sisirilip söndürülen bir balona dönüstüren fazla kilolara kalici olarak çözüm bulmak için hep duyguya odakli çalismak gerekir diyen Nilgün Çalik “Duygularin dilini anlamak, fark etmek, hissetmek ve bilinç kazanmak kalici kilo vermekte çok önemli bir asamadir. Sonraki asamamiz ise, duygulari çözümlememizi ve bosaltmamizi saglayacak bazi teknikleri kullanmaktir. Altta yatan sebep ortaya çikmadan problem çözülemez.” Seklinde konustu.

Neyi ne kadar yemesi gerektigini bedeninize ögretin…

EFT, NLP, Hipnotik telkinler, meditasyon ve olumlamalar ile kisiyi sagliksiz beslenmeye, kontrolsüzce yemeye, hareketsizlige iten birikmis enerji bosaltildigi zaman, kilolu kisiler kendi seçimlerini uygulayabilir hale geliyor. Grup çalismalari sonrasinda, kisiler artik tokken yemek yemeyen, abur cuburdan uzak duran, bedeni ve ruhu için taze, saglikli gidalar seçerek kilolarini kontrol edebilen kisilere dönüyorlar. Bu olumlu aliskanlik, kisilerin sadece kilolarini kontrol altina almasina yardimci olmuyor, tüm hayatlarinda kullanabilecekleri olumlu davranislari da beraberinde getiriyor. Yemeyi duygusal tatmin araci olmaktan çikaranlar, neyi ne kadar yemeleri gerektigini daha kolay ayarlayabiliyorlar” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası