Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de ilaç Ar-Ge yatirimlari daha da artmali

Deloitte Türkiye’nin “Türkiye’de Saglik Ekonomisi ve Ilaç Sanayi” konulu raporuna göre, Türkiye’de 2009 yilinda kullanilan ilaçlarin kutu bazinda %78,3’ü yerli üretimden geliyor. Gene 2009 yilinda ithal ilaçlar kutu bazinda %21,7 gibi bir orandayken, tutar bazinda paylari yaklasik %48’e yükseliyor. Raporda Türkiye’nin ilaç Ar – Ge’sinden yillik 48 milyon dolar civari pay aldigi belirtiliyor. Türkiye’nin ilaç Ar - Ge’sinden aldigi pay hala çok kisitli kalmaya devam ediyor, bunun artmasi için atilmasi gereken birçok adim var.

Türkiye’de Denetim, Vergi, Danismanlik, Kurumsal Finansman ve Kurumsal Risk alanlarinda 25. hizmet yilini dolduran Deloitte’un hazirladigi “Türkiye'de saglik ekonomisi ve ilaç sanayi 2011” raporu, Türkiye’deki ilaç sektörüne dair ilginç veriler ortaya koyuyor. Rapora göre, Türkiye’de kullanilan ilaçlarin %78,3’ü yerli üretimden gelirken Ar – Ge alaninda atilmasi gereken birçok adim bulunuyor.

“Ar – Ge için insan kaynagi var ancak organizasyon gerekli”

Rapora iliskin degerlendirmede bulunan Deloitte Türkiye Saglik ve Ilaç Endüstrisi Lideri ve Ortak Güler Hülya Yilmaz, “Türkiye’de saglik ve ilaç sektörünün iyilestirilmesi için etkin bir hükümet-sanayi isbirligi gelistirilip devam ettirilmesi kaçinilmazdir. Arastirma ve Gelistirme (Ar-Ge) faaliyetleri saglik ve ilaç sektörünün gelisimi için çok önemli ve gereklidir. Dünyada cirosuna oranla yenilikçi ilaç sanayinden daha fazla Ar-Ge yatirimi yapan bir sanayi dali daha yoktur. Türkiye’de bu faaliyetler için insan kaynagi olarak ciddi bir potansiyel vardir ancak bu kaynagin akillica ve etkin olarak bu amaç için yönetimi ve organizasyonu gereklidir. Gelisimi sürdürmek için katma deger yaratilmasi geregi kaçinilmazdir” dedi.

Ilaçta Ithalat Iharacat Dengesi

Rapora göre Türkiye’de ithal-yerli ilaç dagilimina bakildiginda kutu temelinde agirligin Türkiye’de üretilen ilaçlarda oldugu görülüyor. Raporda, “2009 yili için bakildiginda; kullanilan ilaçlarin kutu bazinda %78,3’ü yerli üretimdir. Gene 2009’da ithal ilaçlar kutu olarak %21,7 gibi bir orandayken, tutar temelinde paylari yaklasik %48’e yükselmektedir. Türkiye’nin ilaç ihracati 2001-2009 döneminde 149 milyon dolardan 429 milyon dolara yükselmistir. Diger bir deyisle 3 katina yakin artmistir. Ihracat bedeli düsük olsa da belli ölçüde artis trendi göstermesi sevindiricidir. Ancak yine de yeterli degildir.. Ayni dönemde Türkiye’nin ilaç ithalati da çok benzer bir artisla 1.5 milyar dolardan 4 milyar dolara yükselmistir. Gene ayni dönemde ilaç ihracatinin ithalati karsilama orani ortalamada %10’lar seviyesinde kalmistir” deniliyor.

Mevcut tesislerle daha fazla üretim yapilabilir mi?

Ilave tesise gerek kalmaksizin, sadece mevcut tesislerle Türkiye’de daha fazla ilaç üretimi yapmanin mümkün oldugu belirtilen raporda, “Bu kapasitenin niçin doldurulamadigi incelemeye muhtaçtir. Ilaç sanayi bakimindan son derece önemli görülen ‘Fikri Mülkiyet Haklari’ baglaminda dikkate alinmasi gereken bir diger husus, patent ve marka haklarinin korunmasina yönelik kanun hükmünde kararnamelerin suç ve cezalara iliskin hükümlerinin Anayasa Mahkemesi tarafindan iptal edilmis olmasidir. Suç ve cezaya yönelik hükümlerin kanunla düzenlenmesi gerekmektedir. Dolayisiyla, yasal bakimdan bir bosluk mevcuttur. Patent ve Faydali Model Kanun Tasarisinin yasalasmasi halinde önemli ilerleme kaydedilebilecektir. Bahse konu kanun tasarisinin yasalasmasinin gecikmesi Türkiye’nin bu alandaki sicilini ve Türkiye’de yapilacak basta Ar-Ge olmak üzere fikri mülkiyeti önemseyen yatirimlari etkileyecektir” deniliyor.

Ar - Ge’de yapilmasi gerekenler

Rapora göre dünyada ciroya oranla Ar-Ge harcamalari içinde en yüksek payi ilaç sanayi aliyor. Bir molekülün insanlik tarafindan kullanilabilen bir ilaca dönüsmesinin 10-15 yili ve 1,3 milyar Amerikan dolarina varan yatirimi bulabildigi kaydedilen raporda, “1990’li yillara kadar gerek piyasaya çikan yeni ürün sayisinda, gerek Ar-Ge’ye ayrilan kaynakta, gerekse ilaç pazarindaki payda Avrupa ABD’nin önünde iken, simdi durum tersine çevrilmistir. Bu degisimde en önemli etken ABD’nin yenilikçilige yaklasimi ve Ar-Ge’ye yönelik düzenlemelere verdigi önemdir. Ilaç sanayinin Ar-Ge harcamalari yilda 100 milyar dolara yaklasmaktadir. Birçok ilaç firmasi Türkiye’nin yaptigi yillik Ar-Ge harcamasindan daha fazlasini tek basina gerçeklestirmektedir. Yenilikçi yaklasimi benimsemis olan tüm ilaç firmalari Ar-Ge yatirimlarinda su hususlari önemsiyor: Kuvvetli bilimsel altyapi, iyi egitimli arastirma personeli, fikri mülkiyet haklarina yüksek saygi, iyi arastirma merkezlerinin mevcudiyeti, üniversite - sanayi isbirligi, tanimlanmis ve seffaf ilaç düzenlemeleri, yenilikçiligi ödüllendiren pazar yapisi, finansman imkânlarinin mevcudiyeti. Ilaç sanayinde Ar-Ge yatirimlarindan pay alabilmenin yol haritasi bir yerde bu hususlarda ilerleme kaydetmekten geçmektedir.” ifadelerine yer veriliyor. Rapora göre Türkiye’nin ilaç Ar-Ge’sinden aldigi pay kisitli kalmaya devam ediyor ve bu rakamin yillik 48 milyon dolar civarinda oldugu tahmin ediliyor. Klinik arastirmalarin daha da gelistirilmesi sonucu bu tutar arttirilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası