Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEKER BAYRAMINIZ ACIL SERVISLERDE ZEHIR OLMASIN!

Çocuk Sagligi Hastaliklari ve Alerjisi Uzmani Prof. Dr. Yonca Nuhoglu bayramda çok tatli tüketiminin ve bayram ziyaretlerinde ki mekan degisiklilerinin astim hastalari için çok tehlikeli olduguna dikkat çekiyor, seker bayraminin acil serviste zehir olmamasi için astimlilari ve ailelerini uyariyor!

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, astim ataklarinin bayramlarda arttigini, bayramin sonlarina dogru öksürük, hirilti ve nefes darligi sikâyetleri ile hastalarin acil servislere basvurdugunu belirtiyor. Bir yandan birçok astimli çocugun normal sartlar altinda doktor gözetiminde takibi ve tedavisi sürerken, diger yandan ne oluyor da bayramda alevlenme yasaniyor sorusunun cevabini veriyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, bu sorunun en önemli nedeninin kötü beslenme oldugunu belirterek, özellikle çocuklar için bayramin seker ve çikolata anlamina geldigini, normalde daha az tüketilen kizartma, cips, kola gibi gidalarin bu dönem daha rahat tüketilmeye baslandiginin altini çiziyor. Astimli çocuklarin %80’inde görülen reflünün; yani astim ve reflü birlikteliginin beslenme ile dogrudan iliskisi oldugunu belirtiyor. Astimlilarin çogunun reflünün farkinda bile olmadigina deginerek, tüketilen, kakolu gidalar, kahve, kola gibi kafein içeren yiyeceklerin mide asit salgisinin artmasina ve mide basini tutan kaslarin gevsemesine neden oldugunu söylüyor. Nuhoglu, yiyeceklerin yemek borusundan yukari soluk borusuna kaçmasiyla akcigerlerde astimin tetiklendigini belirtiyor. Bayramlarda çocuklarin beslenmesi üzerindeki kontrolün ortadan kalktigini, dogal olarak da reflünün tetikledigi astim ataklarinin olustugunu söylüyor.

Bayram Ziyaretleri Astim Ataklarini Arttirabilir

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, bayram ziyaretleri ile ortam degisikligi yasayan astimli kisilerin ataklarinin tetiklendigini belirtiyor. Astimli hastalarin çogunun evinde halilarin kaldirildigina deginerek, ziyaret edilen mekanlarda bulunan halilarin, olusturdugu tozlarin etkisiyle astim alevlenmesinin olustugunu vurguluyor.

Misafir olarak gidilen evlerde sigara yasaginin da siklikla delindigine dikkat çekerek, ayri bir odada sigara içilmesinin zararli olmayacagina inanan anne ve babalarin kurallarda yaptiklari bu gevsemenin bedelini siklikla, bayrami acil serviste geçirerek ödeyebildiklerini vurguluyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu; astimin kontrolü için uyulmasi gereken tüm kurallarin bayramlarda da geçerli olmasi gerektigine deginerek, sigarali ortamlardan ve çikolatadan uzak durulmasini, geç saatte yemek yememek, yemek yedikten kisa bir süre sonra yatmamak gerektigini tavsiye ediyor. Mide bosalmasini geciktiren yagli kizartmalar ve cips gibi gidalarin da kontrollü tüketilmesinin önemine deginiyor.

Prof. Dr. Yonca NUHOGLU
Çocuk Sagligi Hastaliklari ve Çocuk Alerjisi Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası