Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seyahate giderken sagliginizi korumanin ipuçlari

Uzun sürecek bayram tatilini seyahatle degerlendirmek isteyenler için yolculuk hazirliklari tamamlaniyor. Özellikle tatilini yurt disinda geçirmek isteyenlerin keyifli bir tatil geçirmeleri için olasi saglik risklerinden de korunmalari gerekiyor. Anadolu Saglik Merkezi Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Elif Hakko, seyahate çikmadan önce yapilmasi gerekenler hakkinda bilgi veriyor.

Bayram tatilinde özellikle yurt disina seyahate çikacaklarin sagliklari konusunda dikkat etmeleri gereken önemli ayrintilar bulunuyor. Yolculuk sirasinda sagligini korumak ve keyifli bir seyahat geçirmek isteyenler için Anadolu Saglik Merkezi Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Elif Hakko, 14 önemli ipucunu paylasiyor:

1) Seyahat öncesinde sitmadan korunma yöntemleri, turist ishali olursa neler yapilmasi gerektigi gibi bilgileri ögrenmek için mutlaka enfeksiyon hastaliklari uzmanina basvurun ve gerektiginde kullanacaginiz ilaçlari ögrenin.

2) Seyahat ettiginiz ülkede saglik hizmetlerinden yeterince yararlanamayabilirsiniz. Bu nedenle hekiminize danisarak ilaçlarinizi yaninizda bulundurun. Düzenli ilaç kullanmaniz gerekiyorsa, yeterli miktarda ilaci yaniniza alin.

3) Alerji olmaya yatkinsaniz yaninizda alerji için kremler ve ilaçlar bulundurun.

4) Turist ishalinden korunmak için ellerinizi sik sik yikayin. Temizliginden kusku duydugunuz yerlerde yemek yemeyin. Sokak saticilarindan yiyecek almayin. Paketsiz, açikta yiyecekler ve deniz ürünleri, pismemis etler, soyulmamis meyveler, soslar, salatalar gibi riskli olabilecek yiyeceklerden uzak durun.

5) Suyu kapali siselerden için. Musluk suyu ve musluk suyundan yapilmis buzlu içecekler içmeyin. Kaynamis su veya sise suyla disinizi firçalayin.

6) Sitma açisindan riskli bölgelerde sineklerden korunun. Kapali giysiler giyin, sinek kovucu spreyler kullanin. Seyahat sirasinda atesiniz çikarsa hemen bir saglik merkezine basvurun.

7) Kanla bulasan hastaliklardan korunmak için dövme, akupunktur, piercing gibi uygulamalari güvenli olmayan yerlerde yaptirmayin.

8) Tropik bölgelerde deride kuruma, çatlama ve yanik olusmamasi için günes kremi, sapka ve gözlük kullanin.

9) Mantar hastaliklarindan korunmak için ayaginizi kuru ve temiz tutun. Ayaga rahatsizlik verici ayakkabilar giymeyin. Özellikle seker hastalarinin ayaklarina daha fazla özen göstermesi ve ayak yaralanmalarina karsi dikkatli olmalari gerekmektedir.

10) Araç tutmasi ve jet lag, yolculuk esnasinda olusabilecek sorunlardir. Araç tutmasi ve jet lag için yolculuk öncesi ilaç alabilirsiniz.

11) Özellikle yaslilarda, kalp veya seker hastasi kisilerde, uzun yolculuklarda hareketsizlige bagli bacaklarda pihtilasma sorunu olabilir. Böyle bir riskiniz varsa hekiminize danisarak pihtilasmayi önleyen ilaç alin.

12) Seker hastaligi, kalp hastaligi gibi sürekli doktor kontrolünü gerektiren bir hastaliginiz varsa yola çikmadan çok önce hekiminize seyahat plani hakkinda bilgi verin ve gerekli önlemleri alin. Örnegin insülin kullaniyorsaniz, uzun sürecek yolculuklar sirasinda ve sonrasinda insülin saatlerinizi yeniden belirlemeniz gerekir.

13) Gebeler her ilaci alamadigi için özel ilgilenilmesi gereken bir gruptur. En uygun seyahat gebeligin 3-6 ayi arasidir. Gebeyseniz, kayak, dalma, su kayagi gibi sporlari yapmayin. Gebelere her asi uygulanamaz ve emziren kadinlarin da her ilaci rahatlikla almasi söz konusu degildir Bu konuda mutlaka hekiminize danisin.

14) Cinsel temasla bulasan hastaliklardan korunmak için mutlaka prezervatif kullanin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası