Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HIZLI YASAM TARZI SISMANLATIYOR

21. yüzyilin getirmis oldugu ‘hizli yasam tarzi’ beslenme aliskanliklarini da kötü yönde etkilemistir. Zamanla yarisiyor olunmasi bazi ögünlerin hizli ve çabuk bir sekilde geçistirilmesine neden olmaktadir. Kalori degeri yüksek besinlerin çok kisa zamanda tüketilmesi, ‘fast food’ denilen beslenme biçimi sismanliga yol açan önemli bir etkendir. Ögün atlanmasi ve bir sonraki ögünde asiri düzeyde yemek yenilmesi metabolizmayi ciddi bir sekilde kötü yönde etkilemektedir. Beslenme ile ilgili bir baska hata baskalarinin hazirladiklari besinlerin daha fazla tüketilmesidir. Ev disinda hazirlanan besin maddelerinin içerik bakimindan evde hazirlananlara göre sismanlik için daha büyük bir risk faktörü oldugu gösterilmistir.

Egzersiz hayatimizda ne kadar yer ediyor, ne kadar yer etmeli?

Düzenli egzersiz yapmayi çok seven bir toplum oldugumuz söylenemez. Bunun egitim düzeyi ile de iliskisi oldugunu gözlemlemekteyim. Yaptigigimiz bir çalismada düsük egitim düzeyine sahip fazla kilolu kadinlarda egzersiz yapma oraninin çok düsük oldugu, üniversite mezunu olanlarda ise bu oranin belirgin derecede yüksek oldugu saptandi. Yine de düzenli egzersiz yapanlarin oraninin saglikli yasam için önerilen, haftada 3 kez 30 dakikadan daha az olmayacak sekilde, istenilen düzeyde olmamasi kilo kontrolünün önünde duran en büyük engellerden biridir.

Ne tarz egzersizlerin seçilecegi kisinin kilosuna, yasina göre farklilik gösterir mi?

Egzersizin tipi ve süresi kisinin yasina göre belirlenmelidir. Maksimum kalp hizinin %80’ini asmiyacak sekilde en az 30 dakikalik egzersiz yapilmasi önerilmektedir. Yag asitlerinin 20. dakikadan sonra kullanilmaya baslanmasi nedeniyle egzersizin süresi ve çesidi önemlidir.Kilo durumuna göre fazla kilolularda daha çok izometrik tipte egzersizin seçilmelidir. Yüzme sisman hastalarda en çok tercih edilmesi gereken spordur.

Sismanligin en büyük nedenleri nelerdir?

Yeme düzenindeki degisim ve sedanter yasam tarzi dedigimiz az haraket etme sismanligin en büyük nedenini olusturmaktadir. Besin maddelerine ulasmanin günümüzde çok daha kolay olmasi, besini aramada fazla efor sarf edilmemesi, genetik yatkinligi olan kisilerde sismanlik gelisimine yol açmaktadir.

Kisi ne zaman obez diye nitelendirilir?

Vücut yag miktarinin normal sinirlarin üzerine çiktigi durumda kisi obez olarak tanimlanir. Yag miktarini ölçülmesinde birçok teknikler kullanilmaktadir. En yaygini boyun karesini agirliga bölünmesi ile elde edilen Vicut Kitle Indeksi degeridir. Bu degerin 30 üzeri olmasi sisman tanimina girer.

Nasil beslenmeliyiz?

Günlük enerji ihtiyacinin kalori cinsinden degeri tespit edilip bu degerin üstünde gida alimi kisitlanmalidir.

Saglikli beslenmenin baslica kurallari nelerdir?

Dengeli beslenmek baslica kuraldir. Yani günlük enerji ihtiyacinin %50-55 düzeyini karbonhidratlardan %20-30 yaglardan ve geri kalanini proteinlerden karsilanmasidir. Doymus yag içeren gidalardan uzak durulmasi, günde en az 2 litre sivi tüketilmesi önerilmektedir.

Vitamin ve mineral eksikliginin takviye edilmesinin de saglikli ve zinde bir vücut için gerekli oldugunu biliyoruz. Bununla ilgili kisi hangi testleri yaptirmali ve vücudunda eksik olanlari nasil takviye etmeli? Bunlara dikkat etmedigi zaman ne tarz sonuçlar yasanabilir?

Vitaminler suda erimelerine göre ikiye ayrilmaktadirlar. Yagda eriyen vitaminlerin eksikligi sik olarak görülmektedir. Özellikle günes isigina az maruz kaldigimiz kis aylarinda D vitamini eksikligi olmaktadir. Genel bir yorgunluk, eklemlerde agri, halsizlik gibi sikayeti olanlarin D vitamini düzeylerine baktirmalari gerekmektedir. Bir baska eksikligini sik gördügümüz vitamin B12’dir. Unutkanlik, konsantrasyonda güçlük yasayanlarin bu vitaminin düzeyine baktirmalari gerekir. Tedavide eksikligi olan vitaminin yerine konulmasi ile yapilmaktadir.

Yeme davranisiyla ilgili gördügünüz yanlislar nelerdir? Bunlari tek tek belirterek dogru yeme davranisini belirtir misiniz?

En önemli yanlis kisa sürede, hizla ögünün tüketilmesidir. Beynin doyma merkezi doyumu minimum 10. dakikadan itibaren algilamaya baslamasi nedeniyle hizli tüketilen besinler doygunluk hissi uyandirmayacaktir. Bir baska yapilan yanlis ise baska bir seyle ugrasirkan yemek yenilmesidir. Yani televizyon karsisinda veya kitap okurken tgidalarin tüketilmesidir.

Obezite tedavisi nasil gerçeklestiriliyor?

Ilk tedavi seçenegi davranis modifikasyonudur. Yeme aliskanliginin sorgulanip yapilan yanlislara göre hastaya bunlarin degistirilmesi yönünde tavsiyelerde bulunulur. Ikinci sirada diyet ve egzersiz, daha sonra da ilaç ve cerrahi tedavi uygulanir.

Obez birinin ne tarz egzersizleri tercih etmesi gerekiyor?

Sisman bireylerde agirliga bagli olarak diz ve kalça eklemlerinde yipranma sik görülmektedir. Jogging, kross gibi eklemlere ekstra agirlik bindirecek egzersizler önerilmemektedir. Sismanlar için en çok önerilen egzersiz yüzmedir.

Çocuklarin ileride obezite riski tasimamasi için ebeveynlerin nelere dikkat etmesi gerektigini detayli olarak açiklayabilir misiniz?

Öncelikle çocuklarin yüksek enerji veren besin maddelerinden uzak durmalari gerekmektedir. Fruktoz içerigi yüksek olan tatli ve mesrubat kisitlamasi ileride obezite gelisimini engellemektir.

Ebeveynlerin konuyla ilgili yaptigi en büyük yanlislar nelerdir? Çocuklarin beslenme çantalarini hazirlarken nelere dikkat edilmeli?

Yukarida degindigim yüksek enerji verici gida maddelerini çocuklarin tüketmesine izin vermek ebeveynlerin yaptigi en büyük yanlistir. Meyve suyu yerine meyvenin kendisinin beslenme çantasina konulmasi, yüksek karbonhidratli sandeviçler yerine daha dengeli gidalarin hazirlanmasi önerilmektedir.

Obezite hangi hastaliklara yol açiyor?

Obezite, basta kalp damar hastaliklari olmak üzere, eklem hastaliklari, karaciger yaglanmasi, siroz gibi hayati tehdit eden hastaliklara yol açmaktadir. Sisman hastalarda bazi kanser türleri de fazla görülmektedir.

Amerikan Hastanesi
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü
Dr. Sinan Tanyolaç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası