Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNES LEKELERINE PRP VE PEELING ILE VEDA EDIN!

Yaz aylarinda günes isinlari, deniz suyu ve diger faktörlerin de etkisiyle cildimiz rengini, canliligini, esnekligini kaybeder ve ciltte lekelenmeler görülür. Zevkle geçirdigimiz tatilin ardindan cildimizde olusan bu lekeler ve yorgun görünümden kurtulmanin yollarini Estetik ve Plastik Cerrah Prof. Dr. Erol Kislaoglu anlatiyor…

PRP ile Cilt Lekelerinden Kurtulun!

PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisiyle kirisiklik, sivilce izleri ve günes lekelerini durdurmada yüz güldüren sonuçlar alindigini belirten Prof. Dr. Kislaoglu, Trombositten zengin plazma anlamina gelen PRP yönteminde Trombositlerin doku iyilesmesinde ve kanin pihtilasmasinda önemli rol oynadigini hatirlatti. Yaralanmis bir bölgeye enjekte edildiginde, hizla iyilesme sürecini baslatarak doku yenilenmesini saglayan bu yöntem sayesinde cilt lekelerinin hafifletilmesi, sivilce izlerinin giderilmesi, cildin daha canli ve parlak görünmesi saglaniyor ve uygulamadan yaklasik 3-4 hafta sonra ilk etkiler fark ediliyor.

PRP Tedavisi Nasil Uygulaniyor?

Hastanin kendi kani steril bir ortamda aliniyor. Özel bir santrifüj cihazinda yüksek hizda ve belli sürelerde döndürülüyor. Santrifüj edilen kan ayristiriliyor, kanin alyuvarlar ve akyuvarlar gibi sekilli elemanlari dibe çökerken, Trombositten zengin bölümü ayristiriliyor. Trombositten zengin bu plazma özel bir islemle aliniyor ve tedavi edilecek bölgeye mikroenjeksiyonlar yoluyla enjekte ediliyor. Islem yaklasik 30 dakika sürüyor.

Bu tedavide kullanilan uygulama kitlerinin farklilik tasidigini söyleyen Kislaoglu, bunlarin hastanin önünde hazirlanmasinin önemine degindi. Hastadan kan alip, santrifüjden geçirmek ve enjekte etmenin PRP tedavisi olmadigini belirten Kislaoglu, PRP’nin en önemli katkisinin enjekte edildigi bölgede kanlanmayi artirmasi ve yara iyilesmesi süreçlerini uyarmasi oldugunun altini çizdi.

PRP’nin Yan Etkileri Var mi?

Enjekte edilen karisim, hastanin kendi kaniyla hazirlandigi için alerji riski yoktur. Islem sirasinda kizariklik meydana gelebilir ancak bu da birkaç saat sonra tamamen geçer.

Yaz Sonunda Yapilacak Peeling Cildi Canlandiriyor…

Cildimiz yaz aylarinda günes isinlari, deniz suyu ve diger dis faktörlerin de etkisiyle rengini, canliligini, esnekligini kaybeder ve ciltte lekelenmeler görülür. Prof. Dr. Kislaoglu, saglikli ve canli bir cilt için yaz aylarinin sonunda üst derinin soyulmasiyla cildin yenilenmesini saglayan peelingi öneriyor.

Peeling Nedir?

Peeling, üst derinin soyulmasi ile derinin yenilenmesi ve cilt sorunlarinin giderilmesinde uygulanan en etkili yöntemdir. Peelingte temel amaç, cildin hasar görmüs tabakalarini kaldirarak saglikli tabakayi ortaya çikarmak ve cildi canlandirmaktir. Cildin uyarilmasi ile yeni hücre olusumu hizlanir ve bu sayede cilt daha saglikli parlak ve pürüzsüz bir görünüme kavusur.

Lekeler ve Kirisikliklara Peeling ile Veda Edin!

Yüzdeki kirisikliklar, cildin erken yaslanmasi, cilt kurulugu, genislemis gözenekler, cilt yorgunlugu, cilt lekeleri, çatlaklar ve elastikiyet kaybi gibi sorunlarin giderilmesi için peelingi öneren Kislaoglu, islem sonrasi cildin daha genç, daha parlak ve daha elastik bir hale geldigini vurguladi.

Kaç Çesit Peeling Vardir?

Peelingler derinligine göre; yüzeysel, orta derinlikte ve derin olarak üçe ayrilir. Peelingin derinligi arttikça etkisi de artar fakat riski de bununla dogru orantili olarak büyür. Bu bakimdan orta ve derin peelinglerin mutlaka uzman kisiler tarafindan uygulanmasi gerekir.

Meyve Asitleri ile Hafif Peeling Uygulamasi

Meyve asitleriyle uygulanan bu yöntemde cildin üst tabakasi yüzeysel olarak soyulur. 5 dakika içinde yapilan uygulama sirasinda ciltte geçici olarak hafif bir yanma ve kizarma olabilir. Haftada 1 defa olmak üzere 5- 6 kez tekrarlanabilir.

Orta Derinlikte Peeling Uygulamasi

Üst derinin orta derinlikte soyulmasiyla gerçeklestirilen bu uygulama yüzdeki kirisiklik, leke ve sivilce izlerine karsi daha etkilidir. Uygulama 5 dakika sürer ve yüzde 1 -2 dakika süren bir yanma hissi olur. Yüz önce beyazlasir, daha sonra hafif bir kizariklik görülür. 2 gün sonra cildin üst tabakasi dökülür, yeni ve taze deri ortaya çikar. Üst derinin yeni deri ile degismesi 7 -10 gün sürer.10 gün sonra cilt daha pürüzsüz, daha temiz bir hale gelir, sivilce, leke ve kirisikliklar azalir. Bu uygulamanin 2 ay sonra tekrarlanmasi önerilir.

Peeling Sonrasi Günes ve Makyajdan Uzak Durun!

Peeling, bazi cilt tiplerine kisiye özel durumlardan dolayi zararli olabilecegi için doktorunuzun uygulayacagi tedavi yöntemi çok önemlidir. Peeling sonrasi cildin özenle korunmasi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Kislaoglu, islemden sonra günes isinlarina maruz kalmamak ve makyajdan uzak durmak gerektigini hatirlatarak sözlerini tamamladi.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani
Prof. Dr. Erol Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası