Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Simdi de Bacak Reflü’sü…

Özellikle hareketsiz, sürekli oturarak ya da uzun sürekli ayakta çalismayi gerektiren günümüz çalisma kosullari, çalisan kadinlarin büyük bir bölümünü venöz reflü hastaligi açisindan riskli grubuna sokmaktadir. Temel nedenleri arasinda hormon degisiklikleri ve uzun süre ayakta durma, hareletsizlik ve oturma yer alan hastaligin en belirgin belirtileri arasinda bacaklarda yorgunluk, agri ve sisme yer alir. Kadinlarin en büyük sorularindan biri olan venöz reflü, tedavi edilmezse ciddi rahatsizliklara yol açabilir.

Bacaklardaki reflü nedir ?

Bacaklarimizda çok sayida ven (toplardamar) mevcuttur. Saglikli bacak venlerinin içindeki tek yönlü çalisan kapakçiklar açilip kapanarak, kirli kanin ayaklardan kalbe geri tasinmasini saglarlar. Ven kapakçiklari bozulduklarinda, asagidan-yukariya dogru olmasi gereken bu yolculuk yön degistirir ve yukardan-asagiya, ayaklara dogru bir geri-kaçirma baslar. Buna venöz reflü denir.

Bacaklardaki reflünün sikligi nedir ?

60 yasina gelen kadinlarin %75’inde, erkeklerin %45’inde görülür.

Görsel belirtileri nelerdir ?

Venöz reflü’nün ilk belirtisi diz altinda ve bileklerde görülen ve gün içinde artan ödem (sislik)dir. Aksamlari çikarttigimiz çoraplarimizin lastiklerinin izleri, bacaktaki ödemin en somut göstergesidir. Hastalik ilerledikçe bacaklarda aslinda hiç olmamasi, gelismemesi gereken damarlar görülmeye baslar. Önce 1-3mm çapinda, örümcek ayagi veya agaç kökü manzarasinda mavi-yesil-kirmizi kilcal damarlar belirir. Tedavi edilmeden geçen süre, bu kilcal damarlarin çaplarini ve sayilarini artirirken, renklerini koyulastirir. Cilt altinda büyük, venöz pake denilen ve spagetti makarnaya benzeyen damarlar ortaya çikar. Hastaligin son asamalarinda ciltte renk degisiklikleri ve bilek düzeyinde gelisip aylarca iyilesmeyen yaralar belirir. Tüm bu görsel belirtilere varis denir.

Günlük konforu bozan belirtileri nelerdir ?

Sabahtan aksama dogru artan karakterde, ayak tabanindan dize dogru, adeta bir çizme tarzinda, yanma-yorgunluk-agri hissi; dizaltinda, bacagin iç yaninda, kasinti; hareketsiz kalindiginda ayaklarda veya parmaklarda kramplar; aksamlari uykuya dalinmadan önce geçen sürede, ayaklari yorgandan disari uzatip serinletme veya germe veya altina yastik koyma arzusudur.

Hayatimizi tehdit edebilecek boyuta gelebilir mi?

Venöz reflü gelisirken, bacaklardaki toplardamarlarin içindeki kapakçiklarin geriye kaçirmasi yüzünden artan basinç, bu damarlari kivrintili bir yapiya dönüstürür. Kivrimli bir damarda, kanin akiskanligi da yavaslar. Uzun yolculuklar, bacaga gelen darbeler, vücudun susuz kalmasi gibi durumlarda, toplardamar içindeki zaten yavas olan kan akimi tamamen durur ve pihti olusur. Bu pihti, tedavi edilmediginde akciger içindeki bir damarin tikanmasina yol açabilir.

Kimler hastaliga adaydirlar ?

Ailede bu hastalik olmasi; hormonal bozukluklar veya hormon içeren ilaçlar kullanilmasi; uzun süre oturmayi veya ayakta durmayi gerektiren bir yasam tarzi; hamilelik; asiri kilo; uzun süreli günes banyolari, sauna, kaplica; topuklu ayakkabilar; bacakta bölgesel veya genel isi-basinç uygulamasini gerektiren kozmetik yaklasimlar bacaktaki reflünün ortaya çikmasina yol açarlar.

Tani nasil konur ?

Bir kalp damar cerrahi tarafindan ilk muayene yapilip ön tani konmali; Bacak venlerinin görüntülenmesi konusunda özel egitim ve tecrübesi bulunan bir radyolog tarafindan bacak ultrasonu (venöz doppler görüntüleme) yapilip kesin tani konmali; Bacaktaki hangi toplardamarin, hangi kapakçiginin ne siddette reflü gösterdigi, tedaviye isik tutacak bir biçimde ortaya konmalidir.

1-5mm çapinda gözle görünen kilcal damarlarin tedavisi nasil yapilir ?

Çok ince ignelerle bu damarlarin içine, karbondioksit ve oksijenle karistirilip köpüklü bir hale getirilen ilaç enjekte edilir. Yüzeyel köpük skleroterapi adi verilen bu yöntem ile damar büzüstürülür ve vücut tarafindan tamamen emilip yok edilmesi saglanir. Emilim süreci sonunda hiçbir iz kalmaz Bacaktaki kilcal damarlarin yogunluguna göre bir veya birkaç seansta tüm istenmeyen yüzeyel damarlar yok edilirler. Bacaklardaki kilcal damarlarin tedavisinde kullanilan lazer cihazlari ise, çogunlukla kalici yanik izlerine yol açtiklari için, henüz idealden uzaktirlar.

5mm’den büyük olarak görünen damarlarin tedavisindeki yöntem nedir ?

Lokal anestezi altinda, damarin görüldügü hat boyunca, belli araliklarla 1mm çapinda minik kesiler yapilir. Bu kesiler içinden uzatilan, dantel tig’i benzeri bir alet ile, venöz pake denen bu damarlar vücuddan uzaklastirilir. Kesiler çok küçük olduklari için dikis ile tamiri gerektirmez ve süratle iyilesirler.

Bacagimizin derinlerinde yer alan ve gözle görünmeyen toplardamarlarin ciddi reflüsünde ne yapilmalidir ?

Büyük ve Küçük Safen Veni diye adlandirilan bu venlerdeki reflü durumunda, yüzeyde gözle görünen damarlarin tedavisi ikinci plana birakilmali, öncelik bunlara verilmelidir. Buna ‘buzdagi fenomeni’ diye hitap etmek olasidir. Zira esas sorun bacagin derinliklerindeyken yüzeye kafa yormak, çözümden uzaklasmaktir. Büyük veya Küçük Safen Veni’nde reflü oldugunda bunlari devre disi birakmak ve hastalik nedeniyle yerine getiremedikleri islevi, bacakta yer alan çok sayidaki toplardamar’dan, saglikli olanlarin üstlenmesini saglamak gerekir.

Derinlerdeki reflü gösteren venler vücuddan nasil uzaklastirilir ?

Iki yöntem vardir. Birincisi, 100 yildir uygulanan klasik ameliyat yöntemidir. Anestezi, kesi ve dikisi gerektirmesi, uzun süre devam eden morluk ve agrilara yol açmasi, 5 yil içinde hastaligin nüks etme oraninin %70’lerin üzerine çikabilmesi yüzünden, zorunlu olmadikça uygulanmamalidir. Ikinci ve en güncel yöntem ise, hiçbir kesi ve dikisi gerektirmeyen, lokal anestezi ve hasta uyanikken uygulanan EVTA yöntemidir.

EVTA nasil yapilir ?

Doppler görüntüleme altinda, reflü saptanan damarin içine çok ince bir kateter yerlestirilmektedir. Bu kateter yardimi ile venin iç duvarlarina radyofrekans enerjisi uygulanmakta ve damarin kendi üzerine büzüsüp kapanmasi; büzüsen damarin da 8-10 ay içinde vücut tarafindan emilip yok edilmesi amaçlanmaktadir. Bu yöntem sonrasi 5 yillik nüks orani sadece %14’tür. Komplikasyon, tedavi deneyimli ekiplerce yapildiginda %1 oranindadir.

EVTA sonrasi normal yasam nasil olmaktadir ?

Hasta, girisimden 1-3 gün sonra günlük yasantisina ve her türlü spora, bacaginda morluk, agri olmaksizin dönebilmektedir.

Venöz reflü tedavisi kimler tarafindan yapilmalidir ?

Venöz reflü ve bunun sonucunda ortaya çikan varis, kozmetik degil, bir dolasim hastaligidir. Bu nedenle de tedavi, kalp damar cerrahisi uzmanlik alanina girmektedir. Venöz doppler ultrason konusunda diplomasiz ve/veya deneyimsiz bir kisiye yaptirilacak bir inceleme, zaman ve para kaybina yol açarken; Güncel varis tedavileri konusunda diplomasiz ve/veya deneyimsiz bir kisiye yaptirilacak bir tedavi, geriye döndürülemez hasarlara yol açabilir.

Prof. Dr. Semih Barlas
Amerikan Hastanesi
Damar Cerrahisi Bölümü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası