Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇALISANLARIN DERDI MIDE HASTALIKLARI

Sindirim sisteminin sefi mide hastalandiginda canimizi sikan mide de agri,hazimsizlik ve siskinlik gibi bir çok sorunu da beraberinde getiriyor. Özellikle olumsuz çalisma kosullari ve stres bu rahatsizliklara zemin hazirliyor.

Içerisinde bulundugumuz modern çag,hayatimizi kolaylastiran yeniliklerle beraber degisen yasam kosullariyla birlikte bazi hastaliklar açisindan da risk getiriyor.Yasamimizda yerini alan konfor,daha az çaba göstererek daha çok is yapmamizi saglarken,kimi zaman bedenlerimiz bu gelisime karsi tepki gösteriyor.Yeni yüzyilin daha az hareket,uzun süreli ve yorucu çalisma saatleri,dengesiz beslenme,stres gibi olumsuz getirilerinin etkiledigi organlardan birisi de Midemiz…Günümüzde artik daha çok insan mide rahatsizliklari nedeniyle uzmanlara basvuruyor.Özel Avusturya Sen Jorj Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Meral KAYAHAN’a çalisanlari etkileyen mide hastaliklarini sorduk.

Midemiz neden hastalanir ?

Uzun süreli, stresli, yorucu, mola vermeden saatlerce süren çalismalar sebebiyle midemizde asiri asit salgilanmasi olusur. Asiri stresin sebep oldugu yüksek asit salinimi ve diger faktörler (baharatli yiyecekler, alkol, kronik sigara kullanimi) nonbakteriel gastrite neden olabilir. Diger sebep ise helicobacter pyloridir.

Ayaküstü beslenme aliskanligi, gelisigüzel alinan ilaçlar (Aspirin, non-sterois anti enflamatuar ilaçlar), hijyenik kurallara uyulmadan hazirlanan gidalari tüketmek (helicobacter pylori) ve stres mide hastaliklarinin temel sebepleridir.

Bu karamsar tablodan en fazla payini alan midede gözlenen agrilar, eksime, yanma, siskinlik, gaz, kramp, gögüs arkasinda agri ve bogazda yanma ile ses kisikligi en sik rastlanan belirtilerdir.

En sik görülen mide hastaliklari nelerdir?

En sik görülen mide hastaliklari Gastroözofageal Reflü (GÖFR) ve gastrittir. Bu iki hastalik birbirinden tamamen farklidir. Gastrit kelime olarak midede olusan inflamatuar (iltahabi, yangisal) süreçleri ifade etmektedir. Bakteriyel bir enfeksiyona veya tahrise bagli olarak gelisebilir. Helikobakter Pylori (HP) kronik gastritin en sik görülen nedenidir. HP agiz yoluyla alinarak mide mukozasina yerlesen ve burada gastrit olarak adlandirdigimiz bir iltihap olusturan spiral seklinde bir bakteridir. Yasli popülasyonda daha fazla olmak üzere toplumumuzun yaklasik %80’inin bu bakteri ile enfekte oldugu gözlenmistir.

Ofis çalisanlari daha çok hangi hastalik riskleri altinda ?

Günümüzde ofis çalisanlari arasinda en sik görülen rahatsizliklar gastrit, ülser, GORH, hipertansiyon, obezite, ateriyosklerotik ve depresyondur.

Çalisan kisiler midelerini nasil koruyabilirler ?

Yasam tarzlarinda degisiklik yapmalilar. Eger kisi obez ise ve özellikle karin çevresinde kilolar fazla ise öncelikle kilo vermesi saglaniyor; düzenli egzersiz öneriliyor. Sigara alkol kullanimi, kahve gazli içecekler ve baharatli yagli besinlerin tüketimi azaltiliyor. Hastanin yatak basini yükseltmesi yatmadan önce yemek yememesi, siki, dar giyecekler, korse ve kemerli pantolonlar kullanmamalari öneriliyor.

Çagin hastaligi olarak adlandirilan reflü neden olusuyor,nasil tedavi ediliyor ?

GÖRH ‘i mide içeriginin yemek borusuna geri kaçmasidir. Reflü, asitli mide içeriginin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliginin yok olmasindan kaynaklanir. Mide asidik içeriginin yemek borusuyla uzun süreli temas etmesiyle bu bölgede hasara yol açiyor ve yanma hissine yol açiyor. Yemek borusunun arkasinda olusan yanmanin yani sira agiza gidalarin ve mide suyunun gelmesi kisiyi oldukça rahatsiz ediyor.

Reflü mutlaka teshis ve tedavi edilmesi gereken bir hastaliktir. Aksi halde ciddi sorunlar ortaya çikabilir. Günümüzde endoskopi ve diger testlerin yayginlasmasi ile kolayca teshis edilebilen bir hastaliktir.

Reflü sikayetleri olan hastalarda ilaç tedavisi çok önemli bir yer tutmaktadir. Asit baskilayici ilaçlar (proton pompa inhibitörleri), prokinetik ilaç tedavisi antiasit ilaçlar HP tespit edilen olgularda 10-14 günlük antibiotik tedavileri %80-85 oraninda rahatlama saglayabilmektedir.

Mide kanserlerinde riski arttiran faktörler nelerdir ?

Mide kanserinin görülmesinde beslenme aliskanliklari önemli bir yer tutmaktadir. Ülkemizde mangal eti önemli bir yer tuttugundan etin tuzlanmasi ve piserken yanmasi kansere yol açabilir. Nitrit ve nitrit tuzlari midede kanserojen etkiye yol açabilir. Gastrit ya da ülsere yol açan helicobacter pylori bakterisi kansere neden olabilmektedir. Bu bakterilerin tedavisi kanser riskini azaltir. Ayrica kalitsal faktörler, sigara ve alkol tüketimi de önemli rol oynamaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası