Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bayramda nasil beslenmeli?

Bayramda beslenme düzeninin degismesi saglik açisindan riskli durumlara yol açabiliyor. Dr. Back-Up danismanlarindan Dr. Ayhan Tokgöz, oruç sonrasinda sagligini ve kilosunu korumak isteyenler için Ramazan Bayrami’nda beslenme önerilerini paylasiyor.

Back-Up’in koruyucu aile hekimligini temel alan hizmeti Dr. Back-Up, üyelerine saglik konusunda her türlü bilgilendirme, takip ve organizasyonel hizmet sunmaya devam ediyor. Dr. Back-Up Medikal Danismani Uzman Dr. Ayhan Tokgöz, saglikli ve keyifli bir bayram geçirmek isteyenler için beslenme önerilerini aktariyor.

“Saglikli bir hayatin olmazsa olmazlarindan biri de düzenli ve dengeli beslenmedir. Ramazan ayi boyunca oruç tutarak beslenme düzenini degistiren ve günlük ögün sayisini düsüren bireyler, bayramin gelmesi ve normal beslenme düzenlerine kavusmalariyla birlikte bir anda eskisinden de fazla yemek yeme egiliminde bulunuyorlar. Dahasi ramazan ayindaki beslenme düzeninin sonucunda metabolizma hizinin yavaslamasi ve hemen ardindan gelen Ramazan Bayrami’nda yag orani fazla, yüksek kalorili yiyeceklerle beslenilmesi mide ve bagirsak hastaliklarinin önünü açiyor” diye bilgi veren Dr. Tokgöz, Ramazan Bayrami’nin tadini kaçirmamak için uygulanmasi gereken beslenme kurallarini siraliyor:

• Güne hafif bir kahvalti ile baslamak en dogrusu olacaktir. Peynir, zeytin, domates, kepek ekmegi gibi mideyi zorlamayacak besinler asiriya kaçmamak sartiyla yenebilir.

• Yemekler 3 ana ögün, 2 ara ögün olmak üzere yenmeli. Ana ögünlerde et, süt, sebze ve tahil grubu ürünlerinden yeterli miktarda asiriya kaçmadan tüketilmeli; ara ögünlerde ise meyve, kepekli bisküvi gibi alternatifler tüketilmeli.

• Besinler iyi çignenmeli, az ve sik yemek yenmeli.

• Kizartma gibi yüksek kalorili besinler yerine haslama, bugulama besinler tercih edilmeli.

• Hamur isleri ve tatli tüketiminde dikkatli olunmali. Özellikle hamur islerinden uzak durulmali, tatli olarak da sütlü tatlilar az miktarda tercih edilmeli.

• Vücut dengesini saglamak adina bol miktarda sivi tüketilmeli. Günlük ortalama 2 litre civarinda su içilmeli; bunun yaninda ayran, meyve suyu gibi ürünler yemeklerin yaninda tercih edilmeli. Çay, kahve ve asitli içecekler yerine ise yesil çay, ada çayi gibi bitkisel ürünler tüketilmeli.

• Oruç etkisiyle yavaslayan metabolizma kilo almaya neden olacaktir, bu yüzden beslenmenin yaninda fiziksel aktivite de büyük önem tasiyor. Metabolizmayi hizlandirmak için spor yapmak, merdiven kullanmak, bisiklete binmek, en azindan yemeklerden sonra yürüyüs yapmak faydali olacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası