Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASTIM ve SAMAN NEZLESI (ALERJIK RINIT) HASTALARI ile SEYAHAT

“Astim”, hava yollarinin mikrobik olmayan iltihabi bir hastaligidir. Alerjik veya alerjik olmayan yollarla (mesleki, çevresel, ilaç) meydana gelen hastalikta; hava yollarinda asiri duyarlilik söz konusudur. “Astim”li kisiler duyarli oldugu madde/alerjenler ile karsilastiklarinda (ev tozu akari, polenler, küf, mantar, hamamböcegi, soguk hava, sigara dumani, kirli hava, ilaç kullanimi veya grip-soguk alginligi gibi solunum yolu enfeksiyonlari) bronslarinda daralma meydana gelmektedir. Brons daralmasi neticesinde kuru öksürük, hirilti, gögüste sikisiklik hissi ve nefes darligi ortaya çikmaktadir. “Saman nezlesi” de benzer mekanizmalar ile burun dokusunda gelisen bir hastalik olup; burun akintisi/tikanikligi, hapsirik, damak ve genizde kasinti, gözlerde sulanma ile seyretmektedir. Dünyada yasayan tüm insanlarin %5-6’sinda “astim”, %10-25’inde de “saman nezlesi” görülmektedir. Özellikle agir “alerjik astim hastalari” ile “saman nezlesi” olanlar, bilmedikleri bir ortamda sikâyetlerinin artmasindan korktuklari için seyahate çikmaz ya da çikmaktan çekinmektedir. Oysa dogru bilgilenme, hazirlik ve planlama ile “alerjik astim” ve “saman nezlesi”ne ragmen, sorunsuz bir sekilde seyahat etmek mümkündür.

Alinabilecek önlemler:

• Seyahat öncesinde mutlaka kontrol amaçli muayene yapilmalidir.

• Doktora seyahat edecek yer hakkinda bilgi verilmeli; doktor da seyahat esnasinda hastaligin nüksetmesi durumunda ne yapilacagina iliskin yazili bir eylem plani hazirlamalidir.

• Seyahat edilecek bölgenin seçiminde doktora danisilmalidir.

• Agir gida alerjisi olanlar, mümkünse yiyeceklerini kendilerinin hazirlayabilecekleri bir yerde kalmayi tercih etmelidir.

• Yalnizca mevsimsel özellikler bakimindan degil, yerel polenler açisindan da Türkiye’den farkli olan güney yarimküredeki bölgeler seçilmelidir. Polenler açisindan en uygun bölgeler, deniz kenarindaki yerler olup; kiyi bölgelerinde polen miktari genellikle daha düsüktür.

• Seyahat edilecek bölgeler seçilirken; dag yürüyüsü gibi 1.500 metrenin üzerindeki irtifalarda havadaki oksijen miktarinin giderek azaldigi, kayak gibi kis sporlarinda soguk havanin astim atagini tetikleyebilecegi, tüple dalmanin astim ve alerjik hastalar için uygun bir spor olmadigi göz önünde bulundurulmalidir.

• Kullanim süresi geçmemis “astim” ve “saman nezlesi” ilaçlari, seyahat esnasinda bireylerin yanlarinda olmali ve her türlü ihtimale karsin, ihtiyaçtan daha fazla miktar alinmalidir.

• Bagajlarin kaybolma veya gecikmesi tehlikesine karsi ilaçlar, el çantasinda bulundurulmalidir.

• Yurtdisi seyahatlerinde gümrüklerde sorun yasamamak için, ilaçlarin sürekli kullanilmasi gerektigine dair bir belge ile ilaçlarin içerigine ait bilgiler doktordan alinmalidir.

• Ihtiyaç duyuldugu takdirde, iletisim kurabilmek için doktorun telefon numarasi kaydedilmelidir.

• “Astim”i, takip etme ile hastaligin siddetinin belirlenmesinde en belirleyici yöntem olan PEF metre (zirve akim hizi ölçer) alinmalidir.

• Seyahate otomobil ile çikilacak ise aracin polen filtresi, yola çikilmadan önce yenilenmelidir. Son yillarda gelistirilen hava filtreleri; polen, bakteri, kurum, moloz ve endüstriyel toz gibi tüm kir parçaciklarini %100 oraninda filtre ederek, araç içerisine girmelerini önleyebilmektedir. Bu sayede “saman nezlesi” ve “alerjik astim” gibi hastaliklara sahip yolcular, seyahat sirasinda rahatlikla nefes alarak; konforlu bir sekilde sürüs keyfi yasayabilmektedir. Alerjisi olan kisilerin, seyahat süresince, otomobil camlarini kapali tutmalari ve havalandirma için klima kullanmalari da faydalidir.

• Tren ve otobüs gibi toplu tasima araçlari ile seyahat etmek, gerekli önlemleri almak açisindan zor olacagi için zorunlu kalmadikça, bu araçlar tercih edilmemelidir.

• Uygun kosullar saglandigi takdirde; uçak ile yolculuk yapilmasinda bir sakinca yoktur. Uçaklarda kabin basinci son 40 yildir karaya yakin fizyolojik kosullara göre ayarlandigi için oksijen azalmasina bagli olarak, sikinti yasama olasiligi hemen hemen hiç yoktur. Kuru klima havasi, uçus korkusu ve diger yolcular ile olan yakin temas “astim” ve “saman nezlesi” hastalarinda krize neden olabilmekte; ancak uçaga binmeden önce kullanilacak kisa etkili brons genisletici bir ilaç, krize bagli olarak ortaya çikabilecek sikintiyi büyük ölçüde engelleyecektir. Alinan tedbirlere ragmen uçakta sikâyetler ortaya çiktiginda kisa etkili brons genisletici bir ilaç ile birlikte oksijen kullanimi, hastayi rahatlatacak ve krizin siddetlenmesini önleyecektir. “Alerjik rinit”i olanlarin, özellikle inis sirasinda basinç farki nedeni ile karsilasabilecekleri sinüs ve orta kulak problemleri, uçaga binmeden önce kullanilacak burun spreyleri ile önemli ölçüde önlenebilmektedir.

• Tatilde otelde kalinacak ise rezervasyon öncesi otelin alerjenden arindirilmis kati veya odasi olup olmadigi kontrol edilmeli ve bu sartlarin saglanacaginin garantisi,

• Seyahat acentesinden yazili olarak istenmelidir. Böyle bir olanak olmadigi takdirde; en iyi çözüm, antialerjik materyalden yapilmis kisisel yatak çarsafi ve yastik kilifinin otele götürülmesidir. Bir diger önlem ise odanin kullanilmadan önce akarisidler ile temizlenmesini saglamaktir.

• Gidilecek yere ulasilinca, en yakin doktor, ambulans servisi ve hastane acil servisinin telefon numaralari edinilmelidir.

• Ani bir “astim” atagi veya alerjik reaksiyon gelismesi durumunda ne yapilmasi gerektigi seyahat esnasinda, bireyin yanindaki kisilere anlatilmalidir.

• Seyahat edilen ülkenin dili bilinmiyorsa; hastalik ile ilgili sorunlarin anlatabilecegi bir yazi hazirlanmali veya sözlük alinmalidir.

Amerikan Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Baskani
Gögüs Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Levent Tabak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası