Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘DIYABETI DURDURALIM’ PROJESI ILE TÜRKIYE’DE BIR ILK GERÇEKLESTI...

AKRAN EGITIM PROGRAMI ILE HASTALAR HASTALARI EGITECEK

Türkiye Diyabet Vakfi’nin diyabet hastaligina karsi mücadele etmek amaciyla Cumhurbaskanligi himayesinde yurt genelinde baslattigi ‘Diyabeti Durduralim’ projesi kapsaminda bir ilk gerçeklesti. 20-21 Agustos tarihleri arasinda Ankara Rixos Hotel’de yapilan Akran Egitim Programi kapsaminda Edirne’den Van’a kadar 23 ilden 50 kronik diyabet hastasi 25 hekim tarafindan diyabetle mücadele konusunda egitildi. Egitim alan hastalar yasadiklari illerde diyabetle ilgili baska hastalara egitim verebilecek.

Yasam boyu diyabetten korunma bilincini yayginlastirmak amaciyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaskanligi’nin himayesinde Türkiye Diyabet Vakfi’nin koordinatörlügünde baslatilan ‘Diyabeti Durduralim’ projesi kapsaminda Akran Egitim Programi baslatildi. Akran Egitim Programi kapsaminda Ingiltere ve Amerika’da pilot bölgelerde uygulanan hastanin hastayi egitmesi modeliyle Türkiye’deki 5 milyonu aktif ilaç kullanan 10 milyon diyabetli hastaya ulasilmasi hedefleniyor. Ankara’da 2 gün süren egitimlerde Edirne’den Van’a kadar 23 ilden yaklasik 50 diyabetli hasta 25 hekim tarafindan diyabette tibbi beslenme, Tip 1 ve Tip 2 diyabet beslenmesi, diyabette psikolojik sorunlar ve cevaplar, gebelik ve diyabet gibi pek çok konuda egitim aldi.

Saglik Bakanligi, 23 ilin valilikleri ve 23 ilden 30 üniversitenin destekledigi Akran Egitim Programi’na katilan diyabet hastalari egitimlerin sonunda diyabet bilgilerini ölçmek için sinava tabi tutuldu. Sinavi geçen hastalar hak kazandiklari diyabetle ilgili egitim verebilir sertifikasi ile kendi sehirlerinde diyabet hastalarina egitim verebilecek.

Ilk yilda 20 bin diyabetli hastaya ulasacak

Ankara’da yapilan Akran Egitim Programi ile ilk yilin sonunda 23 ilde 20 bin diyabetli hastaya ulasmayi hedeflediklerini belirten Türkiye Diyabet Vakfi Baskani Prof. Dr. Temel Yilmaz, “Türkiye’de 5 milyonu aktif ilaç kullanan yaklasik 10 milyon diyabetli hasta var. Doktor ve hemsirelerin tüm bu hastalara ulasip egitmesi mümkün olmuyor. Diyabeti Durduralim projesi kapsaminda gerçeklestirdigimiz Akran Egitim Programi ile bu 5 milyon hastaya ulasmayi hedefliyoruz”dedi.

Diyabetin neden oldugu hasarlari diyabet hastalarini egiterek en aza indirabileceklerini belirten Prof. Dr. Yilmaz sözlerini söyle sürdürdü: “Diyabetle nasil mücadele edecegi konusunda egitim alan hastalarda organ hasari yüzde 40-50 oraninda daha az. Çünkü bilinçli diyabet hastalari ne yemeleri gerektigini, egzersiz yapmanin önemini, ilaçlarini nasil kullanacaklarini iyi biliyorlar. Oysa egitim almayan hastalar bu saydiklarimiz konusunda çok da bilinçli olmadiklari için, hastalikta olusan komplikasyonlari daha fazla yasiyor. Diyabet konusunda bilinç sahibi olmayan hastalarda ölüm orani da daha fazla oluyor maalesef.”

Diyabet hastalarini egitmenin Türkiye’nin saglik bütçesinin azalmasini saglayacagini da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Yilmaz, “Diyabet ve diyabetin neden oldugu hastaliklar Türkiye’nin saglik bütçesinin yüzde 25’ini olusturuyor. Hastalarin egitilmesi saglik bütçesi üzerindeki yükü de azaltir” seklinde konustu. Diyabetin Türkiye ekonomisine olusturdugu yükün su an için yillik 3 milyar dolarin üzerinde oldugunu belirten Prof. Dr. Yilmaz, Diyabeti Durduralim projesi ile, diyabet ve diyabetin sebep oldugu bu yükü gelecege dönük olarak azaltmayi hedeflediklerini de vurguladi.

“Diyabet 10 yilda yüzde 100 artti”

Diyabeti Durduralim projesi, yasamin her alaninda diyabetin gündem konusu haline getirilmesi ve yasam boyu diyabetten korunma bilincinin gelistirilebilmesi amaciyla Cumhurbaskanligi’nin himayesinde, Türkiye Diyabet Vakfi’nin koordinatörlügünde ve Dörtok&Bersay Saglik ve Iyi Yasam Iletisim Danismanligi’nin iletisim sponsorlugunda baslatilan bir sosyal sorumluluk projesi.

Türkiye Diyabet Vakfi Baskani Prof. Dr. Temel Yilmaz, Dünya Saglik Örgütü’nün son verilerine göre dünyada diyabetli sayisinin 220 milyona ulastigini söyledi. Türkiye’de ise diyabetin Dünya Saglik Örgütü’nün 2030 yili tahminlerini geçtigi ve son 10 yilda yüzde 100’den fazla artarak 10 milyon kisiyi etkiledigini ifade eden Prof. Dr. Yilmaz, sözlerini söyle sürdürdü: “Türkiye ve dünyada büyük bir hizla yayilan diyabet hastaligi iyi tedavi edilmedigi takdirde ciddi kalp damar hastaliklarina, böbrek bozukluklarina, körlüklere neden olabiliyor. Vakfimiz, basta ilaç sektörü olmak üzere çesitli sektörlerin destekleriyle, saglikli yasam konusunda her kesime egitim vererek kamuoyunun bilgi birikimini artirmak, beslenme bilinci olusturmak, spor ve egzersizi hayatin bir parçasi haline getirmeyi amaçliyor” dedi.

Diyabete karsi saglikli yasam seferberligi

‘Diyabeti Durduralim’ projesinin üç yillik yogun bir uygulama takvimi var. Proje çerçevesinde 23 ilde baslatilacak bilinçlendirme çalismalarinin yani sira, çalisanlarin diyabete karsi duyarli bir sekilde beslenmeleri için is yerlerinde bilgilendirme etkinlikleri düzenlenecek. Ofislerde ve park alanlarinda spor ve egzersiz alanlari olusturulacak. Anne adaylarina gebelikten itibaren kendilerini ve bebeklerini diyabetten koruyucu önlemler ve bilgiler konusunda egitim verilecek. Ilkögretim ögrencilerine ve gençlere çagdas sosyal medya uygulamalari ile ulasilacak. Yöresel mutfaklarin diyabetten korunma bilinciyle revizyonu için çalismalari da kapsayan proje çerçevesinde aileler ve isyerleri için diyabete karsi saglikli menü önerileri içeren yayinlar hazirlanacak.

Türkiye Diyabet Vakfi Hakkinda:

1996 yilinda Türkiye’de diyabetle mücadele ve diyabetli kisilerin yasam kalitesinin gelistirilmesi amaciyla yola çikan Türkiye Diyabet Vakfi, diyabet konusunda farkindaligin artirilmasi, diyabetlilerin sosyal haklarinin iyilestirilmesi, diyabetliler, aileleri için diyabet egitimi, diyabet alaninda bilim düzeyinin yükseltilmesi ve bilim adamlarinin desteklenmesi, diyabetle ilgili sorunlari çözümlemek, saglikla ilgili kuruluslar arasinda koordinasyon ve isbirligini artirmak amaciyla bölgesel ve ulusal projelerin gelistirmenin yani sira, bilimsel ve sosyal alanlarda uluslararasi faaliyetler hayata geçirmektedir. Bu dogrultuda diyabetli hastalara, diyabetle ugrasan bilim adamlari ve diger saglik çalisanlarina ve halka yönelik egitsel, sosyal, bilimsel çalismalarini, bakim ve tedavi hizmetlerini Türkiye çapinda ve uluslararasi alanlarda sürdürmektedir.

Türkiye Diyabet Vakfi 1997 yilinda Uluslararasi Diyabet Federasyonu (International Diabetes Federation-IDF) üyeligine kabul edilmis, 2000 yilinda ise Bakanlar Kurulu karari ile kamuya yararli Vakif statüsü taninmistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası