Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Varis Tedavisi’nde E.V.T.A. Yöntemi

Millattan Önce (M.Ö.) 15. yüzyilda Misirlilar tarafindan ilk kez gözlenen; 1600 yilinda bir bilim adaminin, “tedavi hastaliktan beter” ifadesini kullandigi bacak varisleri için çesitli tedavi seçenekleri tanimlanmistir. Yaklasik 150 yildir uygulanan klasik ameliyat ile damarin çikartilmasi yönteminin %80’e ulasan basarisizlik orani disinda, yasam kalitesini iyilestirememesi ve çesitli kozmetik sorunlari da beraberinde getirmesi yüzünden, bu yöntemi de artik tarihte birakmak zamani gelmistir. Günümüzde, varis tedavisindeki en son yenilikler arasinda, Radyofrekans (veya Lazer) ile Endovenöz Trunkal Ablasyon Teknigi (EVTA) gösterilmektedir.

EVTA Nedir?

Ister radyofrekans isterse lazer enerjisi kullanilsin, ‘ince plastik boru’ olarak tanimlanabilecek bir kateter araciligi ile varis gelismis hasta ven’in (toplardamar) içine ‘cerrahi disi yöntemle’ isi uygulanmaktadir. Dikis gerektiren hiçbir kesi yapilmamaktadir. Görüntüleme altinda hedefe yöneltilen isi, ven duvarini etkilemekte, damar büzüsüp kendi üzerine kapanmaktadir. Devre disinda kalan bu damar, vücut tarafindan 6-8 ay içinde emilip yok olmaktadir. Girisim yaklasik 1 saat sürmektedir. Yöntemin basarisi % 80-90 arasinda degismektedir.

Hangi Venlere EVTA Uygulanmaktadir ?

Ciltte gözle gördügümüz kilcal varisler, köpük skleroterapi yöntemi ile tedavi edilebilmektedirler. Ayak bileginden kasiga dogru bacagin iç yanindaki Büyük Safen Veni ve ayak bileginden diz arkasina dogru, baldirimiz içindeki Küçük Safen Veni ise ciltten daha derinde yer alip, gözle görülemezler ve kalin çaplidirlar. Bu venlerin içindeki tek yönlü çalisan kapakçiklar bozulup, kanin ayaklara dogru geriye kaçmasini engelleyemediklerinde (venöz yetersizlik) venin basinci artarak damar çapinin genislemesine yol açar. EVTA teknigi, en sik olarak iste bu tablodaki damarlar ile onlarin yan dallarina uygulanmaktadir. Uygulayan ekibin deneyimi sayesinde, ayni seansta müdahale edilebilen damar sayisi 3-4’e kadar çikmaktadir.

EVTA Öncesi’nde Neler Yapilmalidir?

Öncelikle, diger tüm varis müdahalelerinde oldugu gibi, bir kalp ve damar cerrahi tarafindan çok ayrintili bir damar muayenesi yapilmalidir. Taninin kesinlik kazanmasi için kullanilan en önemli tani yöntemi, konusunda çok deneyimli bir radyoloji uzmani tarafindan yapilacak Renkli Doppler Ultrason incelemesidir. Doppler ile, sorunun nedenleri, boyutu (venöz yetersizligin derecesi-siddeti), ven içindeki kanin akis yönü ve islem uygulanacak damarlarin çapi, düz/kivrimli oluslari, sertligi, olasi pihtilarin varligi net olarak ortaya konmalidir. EVTA kararinin verilmesi için, doppler ultrason ile incelenen vendeki kapak yetersizligi düzeyinin 3-4 veya orta-ileri siddetinde olmasi gerekmektedir. Islemi yaptirmaya gelen hastanin aç kalmasina gerek yoktur. Baska nedenlerle kullanilan ilaçlar varsa (kan sulandiricilar disinda) bunlar alinabilir.

EVTA’de Anestezi Gerekir mi?

Yöntemin en büyük üstünlüklerinden biri, genel anestezi’yi gerektirmemesi, sadece tümesan (lokal) anestezi altinda gerçeklestirilebilmesidir. Hasta uyanikken, girisim yapilacak venin etrafinda anestetik maddeyi içeren sividan bir tüp olusturulmakta, böylelikle hastanin agri duymamasi saglanirken, damarin etrafindaki cilt ve dokularin, EVTA sirasinda ortaya çikan isidan zarar görmemeleri amaçlanmaktadir.

EVTA Nasil Uygulanir?

EVTA, steril girisim ortaminin bulundugu poliklinik sartlarinda veya ameliyathanede yapilmaktadir. Islem öncesinde hasta yataga alinmakta ve venöz doppler ile müdahale edilecek venin yeri, kateterin vene ilk girecegi nokta (genelde diz altinda ve/veya baldirin alt-arkasinda) belirlenmekte ve cilt isaretlenmektedir (mapping). Ilk girisim noktasina lokal anestezi yapildiktan sonra EVTA kateteri doppler kontrolu altinda damara yerlestirilmektedir. Kateterin yerinden emin olunduktan sonra özel bir pompa ve igne araciligi ile tumesan (lokal) anestezi islemine geçilmektedir. Doppler kontrolunda, damarin ciltten ve komsu yapilardan uzak, adeta bir sivi tüp içinde bulundugu teyid edilmektedir. EVTA kateteri ile isleme geçilmekte, damar duvarina isi enerjisi verilirken kateter yavas yavas ilk giris noktasina dogru geri çekilmekte, venin kendi üzerine büzülüsü yakindan izlenmektedir. Ilk giris noktasina kadar geri çekilen kateter, sonuçta bacaktan çikarilmaktadir.

Islem Sonrasinda Çorap Giymek Gerekli midir ?

EVTA yapilan hastalarda 2 adet basinçli çorap ilk 2 gün mutlaka ve sürekli olarak giyilmekte, ardindan 2 hafta süreyle (sadece gündüzleri) tek çorabin giyilmesi önerilmektedir.

EVTA Sonrasindaki Iyilesme Dönemi Nasildir ?

EVTA sirasinda herhangi bir komplikasyon gelismemesi, tamamen ekibin bilgisi ve tecrübesi ile ilintilidir. Klasik ameliyattan sonra haftalarca devam eden morluk, agri, hareket kisitliligi yakinmalarinin aksine, EVTA sonrasinda hasta 1 saat içinde yürümeye baslamakta, ciltte hemen hiçbir renk degisikligi ve hassasiyet olusmamakta, ertesi gün normal yasantiya dönülebilmektedir. Hiçbir kesi yapilmadigindan, yara enfeksiyonu, dikis izi vb. sorunlar yasanmamakta, islem öncesindeki yakinmalar süratle ortadan kalkmaktadir. Hastaya istirahat, spordan uzak kalma gibi önerilerde bulunulmamaktadir.

Venin Yok Edilmesi Sorun Dogurmaz mi ?

Ortadan kaldirilan Safen Veni her seyden önce sagliksizdir ve bu nedenle vücudumuza yarar yerine zarar vermektedir. EVTA ile kapatilmasi hiçbir soruna yol açmaz. Kani kalbe ulastiran anayol’a yani bacagimizin en iç kisimlarinda yer alan Derin Venlere ise dokunulmamaktadir. EVTA ile yok edilen venin görevini bacaktaki diger saglikli venler üstlenmektedirler.

EVTA Hangi Durumlarda Uygulanamaz ?

Tedavi yapilacak venin çapinin 3mm’den daha küçük veya asiri kivrimli olmasi, kateterin bu damar içinde ilerlemesine engel bir durum olusturur. Derin veya yüzeyel venlerde büyük boyutlu ve yeni gelismis bir pihti (venöz tromboz/tromboflebit) varliginda girisim bir süre ertelenmelidir. Hastada bir pihtilasma bozuklugundan süphelenildiginde, sorun netlesene dek EVTA yapilmamalidir.

Bacaklarimizdaki venlerin ‘ana otobani’ diye tanimlanabilecek derin ven sistemini ciddi derecede tutan yetersizlik durumu, klasik ameliyat yöntemi için oldugu gibi EVTA teknigi için de, engel olusturabilir.

Venöz yetersizlige bagli varis, bir dolasim sorunudur ve 50 yasina ulasan kadinlarin % 50’sinde, tüm erkek ve kadinlarin %60’inda farkli derecelerde görülmektedir. EVTA tedavisi sayesinde varis için William Harvey’in söyledigi “tedavi hastaliktan beter” sözünü unutma zamani gelmistir.

Amerikan Hastanesi
Prof. Dr. Semih Barlas\Damar Cerrahisi Bölümü
Uzm. Dr. Bülent Çolakoglu\Radyoloji Bölümü
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası