Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILELIKTE DOGRU BILINEN YANLISLAR

Sehir efsanelerine en çok rastlanan konulardan biri hamilelik. Pek çok anne adayi hamile kalinca hayatina bazi kisitlamalar getirir. Bu kisitlamalarinin bazilarinin hiçbir bilimsel dayanagi yoktur. Saglikla ilgili pek çok konuda kulaktan kulaga yayilan yanlis bilgiler kimi zaman hayati zorlastiriyor. Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi Sefi Dr. Bülent Urman, hamilelikle ilgili dogru bilinen yanlislari açikliyor.

Hamileler saç boyatamaz

Bebek beklerken saç boyatmanin zararli olduguna dair herhangi bir bilimsel kanit yoktur.

Hamileler güvenlik kapilarindan geçmemeli

Güvenlik kapilarinda metal detektörler vardir. Herhangi bir röntgen isin söz konusu degildir. Bu nedenle güvenlik kapilarindan geçmenin sakincasi yoktur.

Hamilelikte yolculuk yapmak sakincalidir

Hamilelerin son dört haftaya kadar otomobil kullanmalarinda sakinca yoktur. Emniyet kemerlerinin mutlaka bagli olmasi gerekir.

Havayolu ile seyahat edecek olan hamilelere 26. haftadan sonra sakincali olmadigina dair doktor raporu gerekir. Uçak yolculugunun üç saatten daha kisa oldugu durumlarda ve hamilelikle ilgili herhangi bir risk faktörü yoksa yolculuk sirasinda hareket, bol sivi alinmasi ve baldir egzersizleri yeterlidir. Daha uzun yolculuklarda bunlara ek olarak varis çorabi giyilmesi gerekir.

Deniz yoluyla seyahat edecek olan hamilelerde özellikle ilk üç ay içinde bulanti ve kusmalarin artabilecegi bilinmelidir. Bunun disinda deniz yoluyla seyahat etmek sakincali degildir.

Hamilelikte cinsel ilsiki sakincalidir ve orgazm erken dogumu baslatir

Kanama veya erken dogum tehdidi gibi durumlar olmadigi takdirde hamilelikte cinsel iliski sakincali degildir. Daha onceleri son ayda cinsel iliski sakincali bulunurken son yapilan calismalardan elde edilen veriler cinsel iliskinin doguma kadar olabilecegini ve hatta gebeligin son ayinda iliskide bulunan gebelerde zaman asiminin daha az olabilecegini göstermektedir. Hamilelik sirasinda orgazm olmanin erken dogumu baslatacagi seklindeki inanç ise tamamen yanlistir.

Hamile hem kendisi hem bebegi için yemeli

Gebelikte beslenme kurallari gebe olmayan kadinlardaki saglikli beslenme gibidir. Bebegin gelisimi için gerekli olan üç ana yapi tasinin dengeli olarak alinmasi gereklidir. Bunlar protein, kalsiyum ve vitamin-mineral gruplaridir. Vejetaryenlerde hamilelik seyri genellikle normaldir. Kirmizi et yenmesi sart degildir. Tavuk ve balik, kirmizi etin yerini tutabilir. Balik haftada iki defa yenebilir. Denizde uzun süre yasayan ve etlerinde bazi agir metalleri biriktiren büyük baliklar sik yenmemeli. Kalsiyum kaynagi olarak süt ve süt ürünlerinin bebegin kemik gelisimini karsilamalari için yeterli miktarda alinmalari gerekir. Çogul gebeliklerde bu miktar artar. Gebelik sirasinda günde 1-2 bardak açik çay, 1 bardak kahve ve 1 bardak kola içilebilir. Sosyal bir ortam oldugunda az miktarda alkol alinmasinin bebege herhangi bir zarari yoktur. Pismis olarak sarküteri yenmesinin zarari yoktur. Çig ve az pismis etten uzak durulmasinda yarar vardir. Sushi yenebilir.

Cep telefonlari, bilgisayar ve mikrodalga firinlari kullanmak zararli

Hamilelik sürecinde cep telefonu ile konusmak, bilgisayar veya mikrodalga firin kullanmak sakincali degildir. Gecen yil yayinlanan bir calismada cep telefonunu asiri kullanan gebe kadinlarin cocuklarinda ileri yaslarda davranis bozukluklarina daha fazla rastlandigini gösteren bir calisma yayinlanmistir. Bu calismaya dayanarak gebelik sirasinda cep telefonlarini asiri kullanmamak ya da kulaklikla kullanmak dogru bir tutum olacaktir.

Hamile spor yapabilir mi?

Spor yapilmasinin gebeligin seyrini olumsuz olarak etkiledigine dair herhangi bir kanit yok. Riskli hamilelik (kanama, erken dogum, çogul gebelik, yüksek tansiyon, kalp hastaligi vs) olmadigi takdirde spora devam edilebilir. Yer hareketleri, hafif agirlik çalismalari, yüzme, tenis gibi sporlar, kosu bandi, bisiklet, kürek çekme yapabilir.

Doç.Dr. Bülent Urman
Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölüm Baskani
Amerikan Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası