Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Temizlik malzemelerini çocugunuzdan uzak tutun

Evdeki temizlik malzemeleri farkli renkleri ve siseleriyle, çevresini yeni tanimaya baslayan çocuklarin merakini uyandirabiliyor. Ancak temizlik malzemesi gibi kimyasal maddelerin içilmesi, her yil milyonlarca çocugun mide borusunun yaralanmasina ve daha tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmani Op. Dr. A. Nadir Tosyali, “Yakici madde içen veya içtiginden süphelenilen çocuk kesinlikle kusturulmamali, süt, yogurt, ayran, su vb. içirilmeye çalisilmamali” diyerek anneleri uyariyor.

Çocugun, unutkanlikla ortada birakilmis bir temizlik maddesini içmesi, siselere konulmus bir takim temizlik ürünlerini yanlislikla yutmasi gibi riskler siklikla görülen ev kazalari arasinda yer aliyor. Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmani Op. Dr. A. Nadir Tosyali, temizlik ürünleri gibi yakici madde içimlerinin çocuga herhangi bir zarar vermeyecegi gibi, üçüncü derece yemek borusu yanigi ile sonuçlanabilecegini belirtiyor. Kimyasal madde içimi sonucu mide borusu yaralanmalari da çok sayida çocugun sakat kalmasina ya da hayatini kaybetmesine sebep olabiliyor.

Op. Dr. Tosyali, “Çocuklarda yemek borusu yanigi, asit içeren kireç çözücülerin ve yag çözücü olarak kullanilan kuvvetli alkali içeren temizlik malzemelerinin, yanlislikla, az miktarda da olsa içilmesi sonucu gelisiyor. Çamasir sulari ve kullanilan diger deterjan tipi temizlik malzemelerinin içilmesi sonucu gelisebilecek yaniklar ise yüzeyseldir ve kalici hasara neden olmazlar” diye bilgi veriyor.

Yemek borusu yanigi belirtilerini anlatan Op. Dr. Tosyali, “Yakici maddenin alinmasindan sonra, erken dönemde hiçbir belirti olmayabilir. Ancak hastanin tükürügünü yutamamasi, agizdan salya gelmesi, kusma, kanli kusma, agiz ve hatta gögüs çevresinde yanik yaralari, solunum güçlügü belirtileri de görülebilir. Kimyasal madde içen hastalarda aksi kanitlanincaya kadar ‘yanik var’ muamelesi yapilmalidir” diyor. Op. Dr. Tosyali, çocuklarini bu tehlikeden korumak isteyen anneler için dikkat edilmesi gereken önemli noktalari siraliyor:

1- Ev temizlik malzemelerini kesinlikle çocuklarin ulasamayacagi ve bulamayacaklari sekilde saklayin. Kullanacaginiz zaman da dikkatli davranin.

2- Temizlik malzemelerini ve artiklarini mesrubat sisesi, saklama kabi, bardak, fincan, kase vb kaplara koymayin.

3- Çocugunuzun yakici madde içtigini görürseniz ya da içtiginden süpheleniyorsaniz, kesinlikle kusturmayin. Süt, yogurt, ayran, su vb içirmeye çalismayin. Bu yöntemler travmanin siddetini daha da artirmaktan baska bir ise yaramaz.

4- En kisa sürede, çocuk cerrahisi kliniginin bulundugu saglik kurulusuna basvurun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası