Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YASANAN TRAVMALARI BEYIN UNUTSA DA BEDEN UNUTMUYOR!

Yasanan travmalar zamanla veya çesitli tedavi yöntemleriyle hafizadan silinebiliyor ancak bedenimiz bu travmayi unutmuyor! Sosyal hafizaya kaydedilen travma anindaki bedensel tepkilerimizi bedenimiz ileriki dönemlerde hatirlar ve bize o anlari tekrar yasatir. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz, bu durumun olumsuz etkilerini ve tedavi yollarini anlatti…

Travma sadece zihinde, davranista ya da duyguda kodlanmaz. Bedenimiz de travma yasandigi anda nasil tepki verdigini hatirlar. Bazi durumlarda zihnimiz tarafindan bastirilmis, hafizamiz tarafindan geri getirilmekte zorlanan sahnelerin bedenimiz tarafindan hatirlandigini belirten Dr. Mehmet Yavuz, bedenimizin verdigi tepkileri dikkatlice izlemenin yasadigimiz travma ve sonrasi hakkinda oldukça önemli bilgiler verdigini söylüyor.

Sosyal Hafiza Bozuklugu Anti Sosyallige Neden Oluyor…

Travma sirasinda farkinda oldugumuz ya da olmadigimiz birçok sey, bilinçaltina kaydedilir ve bunlarin pek çogunu zamanla unuturuz. Yasadigimiz pek çok olumsuz olay sosyal hafizamiza kaydedilir. Sosyal hafizanin beynin ön, yani frontal loblarinda bulundugunu ve sakak loblarindaki ana bellekten farkli oldugunu belirten Dr. Yavuz, psikolojik dünyamizin merkezinin de sol frontal lobda oldugunun altini çizdi. Sakak loblarindaki ana bellek yani ana hard disk genel hafiza ile alakalidir. Bu bölgelerin fonksiyon görmemesi Alzheimer hastaligi ile sonuçlanir. Sosyal hafizanin görülen, yasanilan olaylarla beraber egitimle de sekillendigini vurgulayan Dr. Yavuz, bu hafizanin kisinin toplumdaki davranislarini, ahlaki yapisini teskil ettigini; anti sosyal, psikopatik kisilerde sosyal hafiza bozuklugu oldugunu belirtti.

Travmalar Iç Organlarimizi da Etkiliyor!

Sosyal hafiza davranislarimizda önemli rol oynar ayni zamanda beden dili ile de yakindan ilgilidir. Mide ve bagirsaklar gibi iç organlarimiz sosyal hafiza ile iç içedir. Yasanilan travmalar bir yandan sosyal hafizaya kayitlandigi için ayni zamanda iç organlarimizin çalisma seklini de etkiler. Örnegin önemli bir randevu öncesinde mide ve bagirsak fonksiyonlari bozulabilir, çarpinti yasanabilir, kan basincinda inis çikislar olabilir. Bu tablonun ruhsal gerilimin psikosomatik yansimalari oldugunu belirten Dr. Yavuz bu durumun, yasanmis travmalarin mide bagirsak fonksiyonlari üzerindeki kalici olumsuz etkilerinden kaynaklandiginin altini çizdi.

Travmalarin Bedene Etkisi Ömür Boyu Sürebilir!

Kisi, travmayi yasamis ve olay bitmistir. Hatta tamamen de unutmus olabilir. Ancak bu travmadan olusan bedensel bozukluklarin devam ettigini vurgulayan Dr. Yavuz, durumun bazen bir ömür boyu sürebildigini, beyin unutsa da bedenin yasanmisliklari asla unutmadigini hatirlatti.

Bedenin Travmalari Unutmamasi Panik Atak Nedeni…

Bazi durumlarda agir travmalarin olusturdugu ani bedensel tepkimeler bir süre sonra otomotizma kazanir. Kisi yasadigi travmayi çoktan unutmustur ama bu olay bir kere özellikle sol frontaldaki sosyal hafizaya kayitlanmistir. Buradan hiç beklenmedik zamanlarda bedensel dille hatirlanan travmayla kisi kalp krizi, mide kanamasi ya da felç geçirdigini düsünür. Böylece panik atak denilen olay gelisir. Kisinin mutlu aninda bile, birden sosyal hafizanin harekete geçtigini ve kisiye ayni tepkisel olayi yasattigini belirten Dr. Yavuz, çogu kez vücudun abartiya kaçtigini ve kisiye ölüm korkusu yasattigini vurguladi.

Travmalarin uzun süreli bedensel tepkimelerinin psikosomatik bozukluklara; kisa süreli ani tepkimelerininse panik ataklara neden oldugunu belirten Dr. Yavuz tedavi için çevresel kosullarin düzeltilmesi, ilaç tedavileri, psikoterapiler ve TMS ile beyin resetlemesi yöntemini önererek sözlerini tamamladi.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası