Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tuzu azaltarak birçok hastaligin önüne geçmek mümkün

Tuz; felç, beyin damari tikanikligi, kalp yetmezligi ve kalp krizi gibi birçok hastaligin tetikliyicisi. Anadolu Saglik Merkezi Kardiyoloji Uzmani Doç. Dr. Ertan Ökmen, tuz kullanim miktarinin azaltilmasi gerektigine deginerek, sadece günlük tüketilen tuz miktarini düsürerek felç riskini %23, kalp krizi riskini ise %17 oraninda azaltmanin mümkün oldugunu söylüyor.

Besinlerde gereginden fazla tuz kullanmanin saglik açisindan birçok zarari bulunuyor. Yüksek miktarda tuz tüketiminin vücutta ödeme yol açtigini belirten ve kardiyovasküler sistem üzerinde olumsuz etkiye neden oldugunun altini çizen Doç. Dr. Ertan Ökmen; “Tuz, damarlardaki basinci artirarak, damarlarin büzülmesine yol açiyor. Asiri miktarda kullanimi hipertansiyona yol açarken, felç, beyin damari tikanikligi, kalp yetmezligi ve kalp krizi için de risk yaratiyor. Kan basincini yükseltip, böbreklere zarar verirken, içerigindeki sodyumun da dogrudan böbreklere olumsuz etkisi bulunuyor. Osteoporoza neden olabildigi gibi, mide kanserine de egilim yaratan tuz, astim krizlerini de uyariyor. Günlük tuz tüketimi 5 grama düsürüldügünde felç riski %23, kalp krizi riski de %17 oraninda azaltilabiliyor” diyor.

Dünya Saglik Örgütü, ve Avrupa’daki önemli saglik dernekleri ideal tuz tüketim miktarini 5 gram olarak bildiriyor. Ortalama tuz tüketim miktari 18 gram oldugu ülkemizde ideal orandan üç kat fazla tuz tüketiliyor. Alinan 18 gramin sadece %15’i sofrada yemeklere eklenen tuz olurken, %85’i yiyeceklerle birlikte aliniyor.

Tuz aliskanligindan kurtulmak mümkün

Sofra tuzunun kullanilmamasi, yemeklerin de tuzsuz hazirlanmasi gerektiginin söyleyen Doç. Dr. Ertan Ökmen söyle devam ediyor: “Özellikle farkinda olmadan tuz aldigimiz peynir, ekmek, füme etler, zeytin, salam, salamura baliklar ve hazir gidalari da tüketirken dikkatli olmaliyiz. Yiyecekler fazla tuzlu hazirlaniyor. Oysa dilin üstünde yer alan bazi tomurcuklar bir süre sonra tuzsuz yemege alisarak, yiyeceklerin gerçek tadini aliyorlar. Arastirmalar, tuzu azaltan insanlarin dillerindeki tomurcuklarin daha da duyarli olunca gerçek lezzeti alabildigini, bünyenin de yaklasik bir ayda tuzsuz yemeye alisilabildigini gösteriyor”.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası