Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Deprem korkusuyla basa çikabilirsiniz…

Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. K. Fatih Yavuz:

BRSHH Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. K. Fatih Yavuz, deprem korkusu yasayan kisilerde; titreme, terleme, bas dönmesi, sallanma, kalp çarpintisi, kalp hizinda artis, bas ve vücut agrisi gibi birçok fiziksel belirtinin görülebilecegini belirtti.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi (BRSHH) Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. K. Fatih Yavuz, depremin de diger dogal afetler gibi hepimizde yogun olumsuz duygulara yol açabilecegini söyledi.

Maalesef her durumda olabildigi gibi deprem ile ilgili de gerekli olan derecenin üzerinde abartili korku yasayanlarinda bulundugunu belirten Yavuz, “Bu da ‘deprem fobisi’ olarak tanimlanabilmektedir” dedi.

Deprem fobisinin diger fobilerle benzer özellikler tasimakla birlikte bazi yönlerden farkliliklar içerdigini aktaran Yavuz, söyle devam etti: “Diger fobiler daha çok bireyin kendisinin tehlikeyle karsi karsiya bulundugu bir durum ile ilgili olmaktadir. Deprem gibi dogal afetlerle ilgili fobilerde ise korkulan durum kisinin ailesini, yakinlarini, çevresini hatta toplumu da içerisine alan çok daha kapsamli ve dehset verici bir özellige sahiptir.”

Dr. K. Fatih Yavuz, deprem korkusunun kisilerde basit fobi olarak ortaya çikabilecegi gibi ‘travma sonrasi stres bozuklugu’ olarak da ortaya çikabilecegini belirtti.

Gerçeklesen bir deprem sirasinda o bölgede bulunup bizzat depremi yasayan kisiler travma sonrasi stres bozuklugu olarak adlandirdigimiz rahatsizligi yasama konusunda daha yüksek riske sahip oldugunu aktaran Dr. K. Fatih Yavuz, deprem korkusu yasayan bireylerde bu durumun farkli sekillerde ortaya çikabildigini ifade etti.

Her bireyin kendi iç dünyasinda depremle ilgili farkli düsünceleri, hayalleri ve yorumlari oldugunu dile getiren Yavuz, deprem korkusuna eslik eden belirli ortak bulgulari söyle siraladi:

—Depremden bahsederken veya bir depremle karsilasildiginda çok yogun kaygi ve korku yasanmasi,

—Bu kaygi ve korku ortaya çiktiginda bu duygulari kontrol altina almak için çaba gösterilmesi ancak yine de kontrol edilemediginin düsünülmesi,

—Yogun kaygi ve korku nedeniyle yasam kalitesinin ve islevlerinin bozulmasi,

—Depremle karsilasmamak için kaçinma davranislarinin sergilenmesi veya depreme karsi alinmasi gereken her önlemin mutlaka yerine getirilmesi gerektigi düsüncesi.

Dr. K. Fatih Yavuz, kisilerin deprem korkusuna eslik eden titreme, terleme, bas dönmesi, sallanma, kalp çarpintisi, kalp hizinda artis, bas ve vücut agrisi gibi birçok fiziksel belirtiyi yasayabilecegini belirterek, “Duygusal olarak kisi sürekli olarak depremin olacagina yönelik beklenti kaygisi içerisinde bulunur. Zihinsel olarak ise devamli olarak depremle ilgili düsünme, deprem disinda baska konulara odaklanamama, sürekli olarak depremle ilgili kötü sonuçlarin ortaya çikacagina dair düsünceler, kabuslar, bayilacagi veya kontrolü kaybedecegine yönelik düsünceler eslik edebilir” diye konustu.

Ilaç ve psikoterapi tedavisi

Ilaçlarin deprem korkusunun tedavisinde kullanilan etkili bir yöntem oldugunu ifade eden Yavuz, sunlari kaydetti: “Ilaç kullanan ve bu tedaviden fayda gören kisi depremle ilgili bir yogun korku ve kaygi hissetmemekte ve bu yogun duygulara eslik eden fiziksel sikayetleri de ortadan kalkmaktadir. Ancak kisinin deprem riski ve zararlari hakkindaki abartili inançlari hala devam etmektedir. Deprem korkusunun tedavisinde etkili olan bir diger yöntem ise bilissel-davranisçi psikoterapilerdir. Bilissel ve davranisçi müdahaleler olarak iki kisimda uygulanan bu yöntemle kisiler olasi bir deprem ile ilgili gerçekçi olmayan inanislari ve düsüncelerini test etme ve bunlarin yerine daha gerçekçi bir sekilde düsünebilme imkanina kavusurlar.”

Dr. K. Fatih Yavuz, egitimli psikoterapistler ve degisime istekli danisanlarin elbirligi seklinde devam edecek bir psikoterapi süreciyle deprem korkusunun duygusal, fiziksel ve zihinsel belirtileri ortadan kalkacak, kaçinma davranislari sonlanacak ve rahatsizligin tekrarlama ihtimali çok daha az olacagini da sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası