Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


En Sik Rastlanan 5 Kalp Hastaligina 5 Cerrahi Çözüm

En sik görülen kalp rahatsizliklarinin tedavisi, genellikle cerrahi yöntemle yapiliyor. Koroner arter hastaliklari by-pass yöntemiyle, kapakçiklardaki rahatsizliklar onarim ya da degisimle, aort damari genislemesi de yapay damar kullanilmasi ile tedavi ediliyor. Kalp deliklerinde ise bazen hastanin kalp zari yama olarak kullaniliyor.

Tüm dünyada hizla artan kalp rahatsizliklari Türkiye’de de yasami tehdit eden hastaliklar siralamasinda üst siralarda yer aliyor. En sik görülen hastaliklar; koroner arter rahatsizliklari, kapak sorunlari, aort genislemesi ve kalp delikleri olarak siralaniyor. Tüm bu hastaliklarin tedavisinde genellikle cerrahi yöntemler tercih ediliyor. Acibadem Kayseri Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Hilmi Tokmakoglu, sik görülen 5 kalp hastaligina uygulanan cerrahi çözümleri anlatti.

1 KORONER ARTER HASTALIKLARI

Tüm ölüm nedenleri arasinda ilk sirada yer alan koroner arter hastaliklari, kalbin etrafinda bulunan ve onu besleyen damarlarda meydana gelen daralmalar sonucu ortaya çikiyor. Hastalik kendini gögüs agrisi ya da dogrudan kalp krizi ile gösteriyor. Istirahat halinde gelen, sol gögüsten baslayip boyuna ve çeneye yayilan agrilar da belirtiler arasinda yer aliyor. Daralmis ya da tikanmis damarlarin tedavisinde kabul gören üç tedavi yöntemi bulunuyor: Ilaç, balon ya da stent takilmasi ile by-pass ameliyatlari. By-pass ameliyatlari, “Daralmis ya da tikanmis damarin önüne yeni bir damarla kan getirme” islemi olarak tanimlaniyor. Ameliyatlar kalp durdurularak ya da çalisirken yapiliyor. Genellikle tercih edilen ise kalbin durdurulmasi yöntemi. Çünkü kalbin arka yüzündeki damarlara, çok kireçli veya kas dokusu içinde seyreden damarlara çalisan kalpte by-pass ameliyati yapmak zor olabiliyor. By-pass ameliyatlarinda genellikle üç damar kullaniliyor: Gögüs kafesinde iki iç meme atardamari, ön kol iç yüzündeki radyal arter ve bacaktaki toplardamar. En degerli olani ise, açik kalma süresi daha uzun oldugu iç meme atardamari. Bu damardan, gögüste iman tahtasi olarak bilinen bölgenin saginda ve solunda olmak üzere iki tane bulunuyor. Rutin olarak soldaki kullaniliyor. Ikinci siklikta kullanilan diger bir damar ise ön koldaki damar. Bacaktaki toplardamar da çok uzun olmasi nedeniyle, çoklu by-pass islemi gerektiginde tercih ediliyor.

2 MITRAL KAPAK HASTALIKLARI

Kalbin sol kulakçigi ile sol karincigi arasinda yer alan ve kanin geriye kaçmasini engelleyen mitral kapaklardaki sorunlar romatizmal, dejeneratif ve iskemik kapak hastaliklari olarak ortaya çikiyor. Darlik, yetmezlik ya da ikisi bir arada görülebiliyor. Nefes darligi, efor kapasitesinin düsmesi ve çarpinti ile kendini gösteren mitral kapak hastaliklari, geceleri nefes darligi ile uyanma sikayetine de yol açabiliyor. Çünkü hasta uzun süre yattigi için kalp gelen kani pompalamakta yetersiz kaliyor. Hastaligin ilerleyen dönemlerinde kisiler ancak oturur pozisyonda uyuyabiliyor. Mitral kapak darliklari balonla giderilmeye çalisilirken, her hasta bu yöntem için uygun olmuyor. Kireçli kapaklarda, sol kulakçikta pihti olmasi durumunda balonla tedavi uygulanamadigi için cerrahi tedavi gerekiyor. Cerrahi yöntemde kapak ya degistiriliyor ya da onariliyor. Kalp kapagi ameliyatlarinda metalik ve biyolojik kapaklar kullaniliyor. Metalik kapaklar uzun ömürlü olmasina karsin, kisinin her gün kan sulandirici ilaç almasi gerekiyor. Biyolojik kapaklar ise ilaç zorunlulugunu ortadan kaldiriyor ancak dayaniklilik süresinin kisitli olmasi nedeniyle hastanin 5-10 yil içinde yeniden ameliyat olmasi gerekebiliyor.

3 AORT KAPAK HASTALIKLARI

Aort kapagi, kalbin sol karincigi ile aort arasinda bulunan yarim ay seklindeki üç yaprakçiktan olusuyor. Burada görülen hastaliklar, aort darligi ya da yetmezligi olabiliyor. Gögüs agrisi, bayilma nöbetleri, nefes darligi ve çarpinti yakinmalari ile kendini belli eden aort kapak hastaliklarinin görülme yasi nedenine göre degisiyor. Aort kapak alani normalde 2.5-3.5 cm. oluyor. Bu alan bir santimetrekarenin altina indiginde ise ciddi oranda darliktan söz ediliyor. Aort darliginda kapak degisimi ya da kapak onarimi operasyonlari uygulaniyor. Metalik ya da biyolojik kapak takilabilecegi gibi, kadavradan organ nakli yapmak da mümkün olabiliyor. Kapak seçiminde kisinin yasi, yasam tarzi ve beklenen yasam süresi önem tasiyor. Söz konusu tedavilere ek olarak, halen gelisim asamasinda olan bir tedavi daha bulunuyor. Transkateter ya da transapikal aort kapak replasmani olarak bilinen bu tedavi, özellikle ameliyatin çok riskli oldugu ileri yastaki hasta grubu için önem tasiyor. Bu yöntemde kasiktan ya da kalbin altindan küçük bir kesi yapiliyor. Tipki balon yönteminde oldugu gibi, kateter yardimiyla sokulan bir balon sisirilerek kapakçik bir miktar açiliyor ve bölgeye yeni bir kapakçik yerlestiriliyor. Hastanin kendi kapakçigi ise yerinde duruyor.

4 AORT ANEVRIZMALARI

Aort damari, kalpten çikiyor ve dört bölgeye ayrilarak vücuttaki birçok organa yan dal veriyor. Vücudun ana arteri olarak adlandirilan aort, tüm yan dallari besliyor. Bu damardaki genislemeye de aort anevrizmasi deniyor. Eger eslik eden bir aort kapakçik sorunu da varsa hastalik kendini gögüs agrisi ve nefes darligi ile gösteriyor. Aort anevrizmalarinda hayati risk olusturacak iki unsur bulunuyor. Damar genisledikçe, duvari inceldigi için patlama (rüptür) birinci riski, damar içi yirtik (diseksiyon) görülmesi de ikinci riski olusturuyor. Bu iki risk de ölüme neden olabiliyor. Aort anevrizmalarinda cerrahi tedavi gerekebiliyor. Cerrahi tedavide balonlasmis olan damar çikartilarak yerine yapay damar konuluyor.

5 ASD (ATRIYAL SEPTAL DEFEKT)

Kalpte, her iki kulakçik arasindaki duvarda delik olusmasi ASD (Atriyal septal defekt) olarak tanimlaniyor. Genellikle çocukluk çaginda kapanan bu deliklerin kapanmamasi halinde cerrahi yönteme basvuruluyor. Tedaviyi, deligin büyüklügü ve akciger atardamarinin basinci belirliyor. Çocuklarda nefes darligi, çabuk yorulma, halsizlik, yorgunluk ile kendini gösteren ASD’nin tanisi ekokardiyografi ile konuyor. Kulakçiklar arasindaki bu delik, çogunlukla kasiktan girilerek semsiye metodu ile kapatiliyor. Ancak deligin büyük oldugu durumlarda bu yöntem yeterli olmuyor ve cerrahi onarim gerekiyor. Delik dogrudan dikilerek ya da yama ile kapatiliyor. Yama malzemesi olarak da hastanin kendi kalp zarindan alinan parça, özel hazirlanmis dokular veya yapay yamalar kullaniliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası