Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her kalp krizi agriyla seyretmez

Her gögüs agrisi anjina degildir

Bayindir Hastaneleri Kardiyovasküler Cerrahi Bölüm Baskani Doç.Dr.Yaman Zorlutuna, gögüs agrilarinin, kalbe yetersiz kan gelmesi sonucu meydana gelen gögüs agrisi (anjina) ile karistirildigini belirterek, “her gögüs agrisi anjina degildir” dedi.

Kalp krizinin habercisi olan anjina sikinti, agirlik, huzursuzluk, uyusukluk, yanma, basin veya gögsün arkasinda parçalanma hissi seklinde olabilmekte, agri kollara, boyna ve çeneye yayilabilmektedir. Anjina, genellikle yorulma, yemek yeme veya sikinti sonucunda ortaya çikar. Her gögüs agrisi anjina degildir, sadece doktorunuz dogru taniyi koyabilir. Her organ gibi kalbin de yasamak ve görevini yapmak için kanla beslenmeye gereksinimi vardir. Kan, kalp kasina koroner arter adi verilen atardamarlar yoluyla gelir.

Damar sertligi (ateroskleroz) tüm vücuttaki damar iç duvarinda yerlesebilen ve yerlestigi bölgede darliklara neden olan bir hastaliktir. Koroner arterler de damar sertliginden önemli oranda etkilenmektedir. Bunun sonucunda kalp kasinin beslenmesi için tek kaynak olan koroner arterlerde daralmalar ve tikanmalar olusabilmektedir. Iskemik kalp hastaligi dedigimiz bu tablo kendini genellikle ‘anjina’ adi verilen bir agri ile göstermektedir. Anjina her hastada olmamakla birlikte, genellikle bir kalp krizinin en önemli habercisidir. Bazen de hastalar hiç agri tanimlamadan da kalp krizi geçirebilmektedir.

Gögüs agrisina ve kalp krizine neden olan koroner arterlerdeki daralmalar belli bir seviyenin üzerine çiktiginda kanin akisinda engel olusturmaktadir. Bu durum kalbin yeterince beslenememesi ve dolayisiyla görevini tam anlamiyla yapamamasi demektir. Bu olumsuz tabloyu ortadan kaldirmak amaciyla uygulanan cerrahi isleme koroner bypass ameliyati denilmektedir. Koroner bypass ameliyatinin amaci; varsa gögüs agrisini ortadan kaldirmak ve olusabilecek bir kalp krizinin önüne geçmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası