Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Klima ciddi hastaliklara yol açabilir

Sicak havalarda konforlu olabilmek ve verimli çalisabilmek için kullanilan klimalar ayni zamanda sagligimiz açisindan ciddi sorunlara da neden olabilmektedir. Klima yoluyla bulasan en önemli hastalik klima hastaligi olarak ta adlandirilan lejyoner hastaligidir. KadiköySifa Kadiköy Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak yanlis klima kullaniminin neden oldugu hastaliklar hakkinda bilgi veriyor.

Lejyoner Hastaligi ilk olarak 1976 yilinda Pensilvanya Lejyonerlerinin yaptigi bir toplantida bulunan kisilerde görülmüs ve toplanti salonundaki havalandirma sisteminden kaynaklandigi tespit edilmistir. Lejyoner hastaligi, Legionelle Pneumophilia adli bir bakterinin sebep oldugu bir zatürredir.

Bu bakteri, klimalarin filtre sistemlerinde, uygun nem ve isida çogalip buralardan ortam havasina dagilmaktadir. Salginlar siklikla otel ve hastanelerde olmakla birlikte, tek tek vakalar olarak ta bildirilmistir. Insandan insana bulastigi görülmemistir. Akcigerlere girisi için saptanan en önemli yollar, solunum cihazlari, havalandirma sistemleri ve hastanelerde solunum yollarina uygulanan birtakim islemlerdir.

Dolayisiyla, klimatize büyük otel ve isyerlerinde çalisanlar, havalandirma islerinde çalisan kisiler ve saglik personeli riskli gruplardir. Bakteriyi alan kisinin vücut direncide hastaligin olusmasinda önem tasir, seker hastalari, alkolikler, kemoterapi hastalari, kronik böbrek ve akciger hastaligi olan kisilerde olusumu daha yüksek oranlardadir. En yaygin kolaylastirici faktör sigara içilmesidir.

Bu hastalarda tipik zatürreden farkli olarak, akcigere ait sikayetler ön planda degildir. Yaygin kas ve eklem agrilari, bas agrisi, halsizlik, huzursuzluk ve ates ön plandadir. Bunun yani sira baslangiçta kuru öksürük hastalarin önemli kisminda görülür, bulanti kusma, ishal gibi sindirim sistemi bulgulari da yaygindir, bunlara ek olarak ajitasyon, konsantrasyon bozuklugu ve hatta koma bile görülebilir.

Hastaligin teshisinde birtakim serolojik laboratuar bulgulari yardimci olabilir. Tedavisi uygun doz ve süre ile uygulanacak antibiyotiklerle yapilir.

Klimalari yogun olarak kullandigimiz su günlerde, yukarda bahsedilen bulgulari basit bir gribal enfeksiyon olarak degerlendirmeyip bunun klimaya bagi bir zatürre olabilecegini akilda bulundurup tetkikler için uzman bir doktora basvurmakta fayda vardir.

Klimalardan bu hastalik disinda, özellikle iyi temizlenmeyen klimalarda üreyebilecek olan küf mantarlarinin alerjik rinit ve alerjik astima sebep olabilecegi de unutulmamalidir.

Araçlardaki klimalarin da dogru kullanilmamasi sonucunda da sinüzit, kulak iltihaplari ve yüz felci gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden araçlarda klima kullanirken havanin direkt yüze ve gögse degil ön cama dogru yönlendirilmesi bu sorunlarin olusmasini engelleyecektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası