Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanli idrar tümör habercisi olabilir

Bayindir Hastanesi Sögütözü Üroloji Klinigi’nden Uzm. Dr. Hakan Akan, idrarda çiplak gözle görülecek düzeyde kan olmasinin bir hastalik belirtisi oldugunu belirterek, “Bu hastaliklar arasinda siklikla idrar yolu enfeksiyonlari, prostat enfeksiyonlari ya da tas hastaligi gibi iyi huylu hastaliklar olabilecegi gibi basta mesane tümörü olmak üzere idrar yollari ve böbregin tümörleri de olabilir” dedi.

Idrarda kan bulgusu, degisik siddetlerde olmak kaydiyla her 100 kisiden 20’sine varan bir siklikta görülmektedir. Idrarda mikroskopik düzeyde kan olmasi her zaman bir hastalikla iliskili olmamakla birlikte, gözle görülebilecek düzeyde kan bulgusu bir hastalik belirtisidir.

Kanli idrarda tetkik yapilmasi zorunlu

Idrarda gözle görülecek düzeyde kan olmasi durumunda erken tani koyma ve tedaviye erken baslamanin önemi nedeniyle her zaman tümör olasiligi akla getirilmeli ve uygun tetkikler yapilmalidir. Idrarda kan olmasi, neredeyse tüm mesane tümörlü hastalarda görülen bir bulgudur ve agri olmaksizin pihtilarla birlikte olan kanli idrar mesane tümörünün tipik bulgusudur. Öncelikle idrar tetkiki ve kültürü yapilarak bir enfeksiyon varligi arastirilmalidir. Idrarda anormal hücrelerin varligi, sitoloji adi verilen ve idrarin bir patoloji uzmaninca incelenmesine dayanan test ile arastirilir. Ultrasonografi de kolay ve çabuk yapilabilen testlerden birisi olup mesane ya da böbrege ait tümörleri gösterebilir.

Küçük mesane tümörlerine dikkat

Söz konusu testler küçük mesane tümörlerini saptamakta yetersiz kalmaktadir. Mesane tümörü yönünden süphe devam etmesi durumunda sistoskopi yaptirilmalidir.Bu incelemede kullanilan cihaz fleksibl yani bükülebilir özellikte olup genellikle poliklinik düzeyinde lokal anestezi altinda idrar yolundan mesaneye dek rahatlikla ilerletilebilir. Bu islem sirasinda mesane üroloji uzmani tarafindan optik bir sistem araciligi ile dogrudan gözlenebilir ve gerek duyulursa mesaneden biopsi yani doku örnekleri alinarak patoloji laboratuvarina yollanabilir.

Tedavi edilmezse, tümör diger organlara yayiliyor

Mesane tümörü, mesanenin iç yüzeyini kaplayan ve mukoza olarak adlandirilan mikroskopik kalinliktaki ince tabakadan kaynaklanmaktadir. Bu tabakanin hemen altinda çok daha ince bir sinir tabakasi, onun da altinda mesanenin duvarinin asil yapisini olusturan kas tabakasi yer almaktadir. Baslangiçta yüzeyel olan tümör tedavi edilmedigi takdirde mukoza tabakasindan daha derinlere dogru ilerleme gösterecektir. Yüzeyel tümörlerde endoskopik ( kapali) ameliyatlar yeterli olabilirken kas tabakasinin derinliklerine dogru ilerlemis bir tümörün vücudun diger organlarina yayilim yapma (metastaz) olasiligi daha yüksek oldugundan bu asamadaki tümörlerde daha kapsamli ameliyatlar gereklidir. Bu nedenle her tümörde oldugu gibi mesane tümöründe de erken tani önemlidir ve tedavinin erken baslamasi ile hastaligin tam olarak tedavisi mümkün olabilmektedir.

Sigara mesane tümörünü tetikliyor

Mesane tümörünün en önemli nedenlerinden birisi sigara kullanimidir. Sigara kullanan kisilerde sigara kullanmayanlara göre iki ya da üç kat daha yüksek oranda mesane tümörü görülmektedir. Bu nedenle sigara kullanmakta olan ya da geçmiste uzun bir dönem sigara kullanmis kisilerin daha yüksek risk altinda olmalari nedeniyle, idrarlarinda kan gördüklerinde en kisa sürede bir üroloji uzmanina basvurmalari gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası