Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BILGISAYAR OYUNLARI SAGLIGI TEHDIT EDIYOR!

Gelisen teknoloji büyük kolayliklar saglarken diger yandan da sagligi olumsuz etkiliyor. Özellikle gençleri ve çocuklari etkisi altina alan bilgisayar oyunlari, algilama bozuklugundan ögrenme güçlügüne, denge sorunlarindan sosyal bozukluga kadar birçok rahatsizliga davetiye çikariyor. Bilgisayar oyunu bagimliliginin zararlarini ve tedavi yöntemlerini Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz anlatiyor…

Bilgisayar oyunlarinda hizla akan oyun kareleri, kisiyi hizli düsünme ve hizli hareket etmeye sevk eder ve oyunun saatlerce oynandigi düsünülürse, beyin bir süre sonra oyundaki hiza programlanir. Beynin yapisi itibariyle ayni anda birçok seyi degerlendirdigini belirten Dr. Mehmet Yavuz, oyun temposuna alisan beynin herhangi bir konuyu derinligine analiz edemedigini, bir diger deyisle bir konu ya da nesneye yogunlasamayip konu üzerinde yüzeysel geçisler yaptigini vurguladi.

Özellikle Ögrencileri Etkiliyor!

Bu durumun özellikle bilgisayar oyunu bagimlisi ögrencileri olumsuz etkiledigini belirten Dr. Yavuz, beyni oyun temposuna alisan ögrencilerin derslerine yogunlasamadigini ve basarisiz olduklarini belirtti. Yavuz, oyun bagimliligi nedeniyle olusan dikkat daginikligi ve oyundaki hizdan kaynaklanan hiperaktiviteyle birlikte ögrencinin her seyden sikilir hale gelebilecegini vurguladi.

Algiyi Zayiflatiyor, Beynin Dengesini Bozuyor!

Beyni hizli ama yüzeysel düsünmeye programlayan bilgisayar oyunlari, üst düzey ögrenme ve algilamayi engelliyor. Aileler, çocuktaki basarisizligin nedenini bilgisayarda uzunca vakit geçirmeye baglasa da asil problem beyinde olusan fizyolojik bozukluk. Ayni bozukluga çok hizli okuma yapan kisilerin de maruz kalabilecegini hatirlatan Dr. Yavuz, görüntüleri üst üste ileri sararak çalisan herkesin risk altinda oldugunu, çogu zaman bu kisilerin aniden olusan algilama ve analiz zayifligini, hayatlarindaki bir soruna baglayarak bozuklugun kaynagini fark edemedigini belirtti.

Oyun Bagimliligi Suça Tesvik Edebilir!

Siddet içeren bilgisayar oyunlarinda önüne gelen herkesi öldürmek için çaba harcayan kisi, arka planda anti-sosyal psikopatik kisilik bozuklugu varsa, gerçek hayatta da öldürme içgüdüsü ile hareket edebilir. Geçtigimiz haftalarda Norveç’te 92 kisiyi öldüren katilin bilgisayar oyunu bagimlisi oldugunu hatirlatan Dr. Yavuz, beyindeki denge bozuklugunun kitlesel katliamlara yol açabildigini vurguladi. Bilgisayar oyunu üreten firmalarin bu konuda hassas davranmasi gerektiginin altini çizen Yavuz, oyunlarin saatte bir ara vermeyi saglayacak sekilde üretilmesini tavsiye etti.

Bilgisayar Bagimliligi Nasil Tedavi Edilir?

Bilgisayar oyunlari nedeniyle beyin dengesi bozulan kisi, en az 3 ay bilgisayar oyunlarindan uzak durmali ve beynini nadasa almali. Bu bozuklugu yasayan ögrencilere okula ara vermelerini tavsiye eden Dr. Yavuz, dinlenme süresince ögrenme faaliyetinin durdurulmasi gerektigini vurguladi. Kalici bozukluklar gelismemisse beynin bir süre sonra normal fizyolojik yapisina dönecegini hatirlatan Yavuz, antidepresan, anksiyolitik gibi ilaçlarin etkisiz kaldigini, en iyi yöntemin TMS tedavisiyle beynin resetlenmesi oldugunu belirtti.

Davranisçi bilissel terapilerin dikkat daginikligi ve ögrenme güçlügünü düzeltmeye yetmedigini hatirlatan Yavuz, oyun bagimliligi konusunda en önemli konunun beyni en az 2-3 ay dinlendirmek oldugunu belirterek sözlerini tamamladi.

Nöroloji Uzmani
Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası